Galéria u anjela pripravila výstavu diel Jozefa Srnu mladšieho
TASR
TASR

Galéria u anjela pripravila výstavu diel Jozefa Srnu mladšieho

Jozef Srna sa narodil v marci 1979 a od roku 2001 vystavoval kolektívne na troch desiatkach projektoch v galériách na Slovensku, v Čechách i Rakúsku.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Oliver Ondráš

Kežmarok 4. decembra (TASR) – V kežmarskej Galérii u anjela pripravili pre návštevníkov výstavu diel Jozefa Srnu ml. pod názvom Svetlo. „V čarovnom čase Adventu a Vianoc všetci očakávame, že svetlo prichádza z Východu. Tentoraz prišlo v podobe diel bratislavského autora Jozefa Srnu. V jeho podaní nevnímame svetlo ako fyzikálny jav, neponúka nám ani romantickú verziu. Svetlo, maliarsky ťažko uchopiteľný fenomén, je vždy skúšobným kameňom, aby sa s ním umelec popasoval a ponúkol divákom svoju verziu. Srnovi sa to skutočne podarilo. Ponúka inovátorsky pohľad, stvárnený klasickou technikou v novom, 'neotrelom' šate," priblížila kurátorka výstavy Carmen Kováčová.

Dodala, že najviac očarení svetlom boli impresionisti, niektoré diela majú v sebe vášnivú túžbu zachytiť okamih meniaceho sa, práve videného, žiarivého svetla. Srna sa rád prikláňa nielen k neoimpresionistickým, ale aj k moderným a postmoderným formám maľby. Úplne rezignoval a vypustil idylické scenérie, aj keď objavil témy prístavov. „Nie sú to malebné zátišia s lodičkami, ale technické prístavy spojené s nákladnou dopravou. Ich ostré svetlo, intenzívne nočné osvetlenie, kubistické tvary kontajnerov, strohá architektúra nákladných priestorov a hra farieb by určite nadchla všetkých futuristov," konštatovala Kováčová s tým, že krása sa dá hľadať a nachádzať všade. Víziu novodobých katedrál, chrámov posúva autor ku skutočným duchovným stavbám.

Interpretácia krajiny vychádza z jeho akvarelových prác, ktorú posúva na plátne do monumentálnych rozmerov. Realistické zátišia obohacuje pocitovými prvkami a z reálneho priestoru vzniká osobný zvnútornený pocit. „Vyprázdnená pustá krajina pripomína apokalyptické vízie. Žiarivé, kolosálne kolesá drvia priestor a zákonite pripomínajú kolobeh života. Vnášajú do priestoru pohyb a dynamiku. Veríme, že prinesie všetkým divákom viac svetla do všedných aj sviatočných dní," zdôraznila kurátorka.

Jozef Srna sa narodil v marci 1979 a od roku 2001 vystavoval kolektívne na troch desiatkach projektoch v galériách na Slovensku, v Čechách i Rakúsku. Má za sebou i samostatné prezentácie. Výstava v priestoroch kežmarskej galérie potrvá do konca januára budúceho roka.

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…