Dobré noviny
Od pondelka platia nové opatrenia proti praniu špinavých peňazí
TASR
TASR

Od pondelka platia nové opatrenia proti praniu špinavých peňazí

— Foto: TASR/AP

Nové pravidlá znamenajú, že nebezpeční zločinci a teroristi budú čeliť rovnako prísnym sankciám za pranie špinavých peňazí bez ohľadu na to, v ktorej krajine EÚ sa nachádzajú.

Brusel 3. decembra (TASR) - Od pondelka 3. decembra vstupujú do platnosti nové opatrenia Európskej únie zamerané na boj proti praniu špinavých peňazí.

Európska komisia (EK) v tejto súvislosti v správe pre médiá pripomenula, že nové pravidlá znamenajú, že nebezpeční zločinci a teroristi budú čeliť rovnako prísnym sankciám za pranie špinavých peňazí bez ohľadu na to, v ktorej členskej krajine EÚ sa nachádzajú, s minimálnym odňatím slobody na štyri roky.

Eurokomisár pre bezpečnostnú úniu Julian King upozornil, že pranie špinavých peňazí je kľúčovým nástrojom pre teroristov a závažných zločincov, ako sa dostať k finančným zdrojom. "Harmonizáciou trestných činov a trestov v celej EÚ môžeme ešte viac privrieť priestor, v ktorom pôsobia," uviedol King na adresu teroristických skupín a cezhranične pôsobiacich zločineckých organizácií.

Podľa slov eurokomisára pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitrisa Avramopulosa je nevyhnutné sledovať špinavé peniaze, ak chceme chytiť zločincov a teroristov. Nové pravidlá sú podľa neho vhodnou reakciou EÚ na fenomén prania špinavých peňazí. "Zabezpečujeme, aby zločinci a teroristi nevyužívali neoprávnene získané peniaze a aby čelili spravodlivosti. Európa, ktorá chráni, je Európa, ktorá účinne predchádza trestným činom a trestne ich stíha," opísal situáciu Avramopulos.

Eurokomisia navrhla harmonizovať trestné činy a tresty spojené s praním špinavých peňazí na území celej EÚ v decembri 2017.

Vo všetkých členských štátoch Únie je pranie špinavých peňazí trestným činom, avšak definícia tohto zločinu, ako aj sankcie s tým spojené, umožňujú zločincom nachádzať "zákonné diery" a efektívne využívať rozdiely medzi vnútroštátnymi právnymi predpismi. To po zavedení nových celoeurópskych pravidiel už nebude možné.

Členské štáty majú teraz 24 mesiacov na implementáciu nových pravidiel do vnútroštátneho práva a zároveň musia o tom zodpovedajúcim spôsobom informovať exekutívu EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Už ste čítali?