Aj počas adventu a Vianoc možno spoznávať české hrady a zámky
TASR
TASR

Aj počas adventu a Vianoc možno spoznávať české hrady a zámky

Počas Vianoc možno navštíviť hrady Křivoklát, Šternberk alebo Buchlov, zámky Ploskovice, Lysice, Raduň, Žleby, Lemberk a ďalšie.

Na snímke český hrad Buchlov. — Foto: Screenshot Youtube

Bratislava 2. decembra (TASR) – České historické objekty v správe Národného pamiatkového ústavu (NPÚ) zvyšujú svoju úspešnú tohtoročnú návštevnosť adventnými a vianočnými podujatiami na hradoch a zámkoch vo svojej správe. Okrem prehliadok a výstav sú to koncerty, divadelné predstavenia, jarmoky, remeselné dielne, zabíjačkové, mikulášske a iné aktivity.

"Tento sviatočný program sa každoročne teší väčšej popularite, preto sú aj teraz desiatky podujatí pre deti a dospelých. Vianočné prehliadky historických objektov majú neopakovateľnú atmosféru a umožňujú spoznať ich v inom svetle. Opäť máme aj jedinečné akcie, napríklad v bečovskej zámockej kaplnke sa na Štedrý deň uskutoční prvá polnočná omša od roku 1945," informuje generálna riaditeľka NPÚ v Prahe Naďa Goryczková. 

Počas Vianoc možno navštíviť hrady Křivoklát, Šternberk alebo Buchlov, zámky Ploskovice, Lysice, Raduň, Žleby, Lemberk a ďalšie. Živý betlehem budú mať v Telči a na zámku Veltrusy. Na Štedrý deň bude otvorený zámok Český Krumlov, hrad Bouzov či kláštor Kladruby. Brnenská Vila Stiassni chystá netradičnú silvestrovskú módnu prehliadku.

Pri hodnotení tohtoročnej činnosti pripomína Naďa Goryczková prvý projekt NPÚ prezentovaný v zahraničí. Je to úspešný dlhodobý program Po stopách šľachtických rodov. V spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí ČR a zahraničnými pamäťovými inštitúciami sa uskutočnili panelové výstavy a konferencie s témou diplomatických misií českých šľachticov v Belgicku, Taliansku, Rakúsku, Nemecku, Španielsku, Vatikáne a Japonsku.

Šľachta českých krajín v zahraničnej diplomacii je téma, ktorou projekt pokračuje. Jeho zámerom je výskum a prezentácia odkazu šľachtických rodov, ktorých niekdajšie rezidencie NPÚ spravuje. Každoročne sa projekt zameriava buď na konkrétny rod alebo reflektuje špecifické témy. V tomto roku mapuje aktivity českej šľachty v európskych a svetových udalostiach v súvislosti s ich diplomatickými aktivitami.

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…