Pápež priniesol posolstvo nádeje do slumu v Riu de Janeiro
TASR
TASR

Pápež priniesol posolstvo nádeje do slumu v Riu de Janeiro

Pápež František navštívil dnes jeden zo slumov v brazílskom Riu de Janeiro, kde sa mu dostalo nadšeného uvítania od tisícov miestnych obyvateľov. Informovala o tom agentúra AP.

Veriaci vítajú pápeža Františka v chudobnej štvrti Varginha v brazílskom Riu de Janeiro Foto: TASR/AP

Rio de Janeiro 25. júla (TASR) - Pápež František navštívil dnes jeden zo slumov v brazílskom Riu de Janeiro, kde sa mu dostalo nadšeného uvítania od tisícov miestnych obyvateľov. Informovala o tom agentúra AP.

Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam sa pápež v slume Varghina dostal do kontaktu s rozvášneným davom a zdravil sa s ľuďmi bozkami a objatiami. Napriek chladnému a daždivému počasiu sa prechádzal po slume bez dáždnika a dokonca navštívil jednu z rodín v jej chatrči. Obyvatelia ho pritom zahrnuli množstvom drobných darov.

František tiež požehnal oltár vyrobený zo škatule od topánok v tamojšom kostole a ticho sa pomodlil pred replikou sochy patrónky Brazílie.

Vo svojom príhovore hlava katolíckej cirkvi v narážke na nedávne protivládne protesty v Brazílii vyzval obyvateľov, aby nestrácali nádej a verili v pozitívnu zmenu aj napriek rozšírenej korupcii v politike. František odsúdil sociálne nerovnosti existujúce v súčasnom svete a zdôraznil, že bohatí musia urobiť viac na elimináciu chudoby. Vyjadril presvedčenie, že doterajšiu kultúru sebectva a individualizmu musí nahradiť nová kultúra solidarity.

Varghina leží v severnej časti Ria de Janeiro a je súčasťou rozsiahlejšieho slumového komplexu Manguinhos. Miestni ju pre vysokú úroveň kriminality nazývajú aj pásmom Gazy. V provizórnych obydliach favely (brazílsky názov pre slum) žije podľa odhadov okolo 35.000 ľudí. V roku 1972 Varghinu navštívila aj matka Tereza.

Až donedávna slum kontrolovali drogové gangy, ktoré z nej urobili "raj" pre dílerov a užívateľov koncentrovaného kokaínu. Pred zhruba šiestimi mesiacmi začala vo Varghine rozsiahla policajná operácia, ktorá zatlačila drogy a zločin do úzadia.

Počas pápežovho pobytu lietali nad favelou policajné helikoptéry, na strechách budov boli rozmiestnení ostreľovači, policajti stáli v dvojmetrových rozstupoch a dav oddeľovali od Františka kovové barikády.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…