Bratislavský chlapčenský zbor zažije pred Vianocami množstvo vystúpení
TASR
TASR

Bratislavský chlapčenský zbor zažije pred Vianocami množstvo vystúpení

Bratislavský chlapčenský zbor vznikol v roku 1982 a dnes je súčasťou Súkromnej základnej umeleckej školy.

Ilustračné foto — Foto: Slovenská filharmónia/Ján Lukáš

Bratislava 1. decembra (TASR) - Členov Bratislavského chlapčenského zboru (BChZ) čaká výnimočné adventné a vianočné obdobie. Už 6. decembra absolvujú benefičné vystúpenie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na Kramároch, kde spolu s Mikulášom potešia hospitalizované deti. Teleso sa predstaví aj po boku svetoznámej slovenskej sopranistky Edity Gruberovej. "Na koncerte Vianoce v Bratislave vystúpi tiež vynikajúci tenorista Pavol Bršlík a barytonista Richard Šveda. To všetko pod taktovkou absolventa BChZ Petra Valentoviča, v spolupráci s Orchestrom a zborom Opery SND," TASR informoval Gabriel Rovňák ml., zbormajster BChZ.

Jeho fanúšikovia budú mať možnosť počuť chlapcov aj na tradičnom Vianočnom koncerte Slovenskej filharmónie, na ktorom zbor spoluúčinkuje viac ako 20 rokov. "Pre obrovský úspech podujatia usporiadala SF až päť uvedení koncertu. V Redute sa predstaví hosťujúca sólistka Opery SND a hlasová pedagogička BChZ Miriam Garajová. Koncerty bude dirigovať Rastislav Štúr," doplnil Rovňák s tým, že medzi sviatkami budú chlapci účinkovať na pódiu Opery SND v inscenácii Turandot, kde sa predstavia spolu s Maidou Hundeling, Lázslóm Boldizsárom, Petrom Mikulášom či Adrianou Kohútkovou.

Malí speváci sa môžu pochváliť aj spoluprácou s Baletom SND, tradične spoluúčinkujú v balete Luskáčik, kde sa stretnú s baletnými sólistami - Rominou Kolodziej, Mariou Rudenko, Artemyjom Pyzhovom, Viacheslavom Kruťom alebo Andrejom Szabom.

Aj vianočná koncertná cesta do Turecka je v programe členov BChZ, predstavia sa na koncertoch v Ankare a Istanbule. "Zboru sa dostalo prestížnej cti otvárať Medzinárodný hudobný festival Sefika Kutluer v Ankare," poznamenal zbormajster telesa, ktoré počas vianočného obdobia absolvuje 29 predstavení a koncertov. "Všetky koncerty nebudú spievať tí istí chlapci. Máme vypracovaný špeciálny harmonogram, podľa ktorého sa chlapci zúčastňujú jednotlivých podujatí, aby svoje spevácke aktivity vedeli spojiť so školou a rodinou," uzavrel.

Bratislavský chlapčenský zbor vznikol v roku 1982 a dnes je súčasťou Súkromnej základnej umeleckej školy. Jeho zakladateľkou a zbormajsterkou je Magdaléna Rovňáková, druhým zbormajstrom Gabriel Rovňák ml. Zbor sprevádza na klavíri koncertná klaviristka Dana Hajóssy. Teleso navštevuje 90 chlapcov vo veku sedem až 29 rokov.

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…