Bratislavský chlapčenský zbor zažije pred Vianocami množstvo vystúpení
TASR
TASR

Bratislavský chlapčenský zbor zažije pred Vianocami množstvo vystúpení

Bratislavský chlapčenský zbor vznikol v roku 1982 a dnes je súčasťou Súkromnej základnej umeleckej školy.

Ilustračné foto — Foto: Slovenská filharmónia/Ján Lukáš

Bratislava 1. decembra (TASR) - Členov Bratislavského chlapčenského zboru (BChZ) čaká výnimočné adventné a vianočné obdobie. Už 6. decembra absolvujú benefičné vystúpenie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na Kramároch, kde spolu s Mikulášom potešia hospitalizované deti. Teleso sa predstaví aj po boku svetoznámej slovenskej sopranistky Edity Gruberovej. "Na koncerte Vianoce v Bratislave vystúpi tiež vynikajúci tenorista Pavol Bršlík a barytonista Richard Šveda. To všetko pod taktovkou absolventa BChZ Petra Valentoviča, v spolupráci s Orchestrom a zborom Opery SND," TASR informoval Gabriel Rovňák ml., zbormajster BChZ.

Jeho fanúšikovia budú mať možnosť počuť chlapcov aj na tradičnom Vianočnom koncerte Slovenskej filharmónie, na ktorom zbor spoluúčinkuje viac ako 20 rokov. "Pre obrovský úspech podujatia usporiadala SF až päť uvedení koncertu. V Redute sa predstaví hosťujúca sólistka Opery SND a hlasová pedagogička BChZ Miriam Garajová. Koncerty bude dirigovať Rastislav Štúr," doplnil Rovňák s tým, že medzi sviatkami budú chlapci účinkovať na pódiu Opery SND v inscenácii Turandot, kde sa predstavia spolu s Maidou Hundeling, Lázslóm Boldizsárom, Petrom Mikulášom či Adrianou Kohútkovou.

Malí speváci sa môžu pochváliť aj spoluprácou s Baletom SND, tradične spoluúčinkujú v balete Luskáčik, kde sa stretnú s baletnými sólistami - Rominou Kolodziej, Mariou Rudenko, Artemyjom Pyzhovom, Viacheslavom Kruťom alebo Andrejom Szabom.

Aj vianočná koncertná cesta do Turecka je v programe členov BChZ, predstavia sa na koncertoch v Ankare a Istanbule. "Zboru sa dostalo prestížnej cti otvárať Medzinárodný hudobný festival Sefika Kutluer v Ankare," poznamenal zbormajster telesa, ktoré počas vianočného obdobia absolvuje 29 predstavení a koncertov. "Všetky koncerty nebudú spievať tí istí chlapci. Máme vypracovaný špeciálny harmonogram, podľa ktorého sa chlapci zúčastňujú jednotlivých podujatí, aby svoje spevácke aktivity vedeli spojiť so školou a rodinou," uzavrel.

Bratislavský chlapčenský zbor vznikol v roku 1982 a dnes je súčasťou Súkromnej základnej umeleckej školy. Jeho zakladateľkou a zbormajsterkou je Magdaléna Rovňáková, druhým zbormajstrom Gabriel Rovňák ml. Zbor sprevádza na klavíri koncertná klaviristka Dana Hajóssy. Teleso navštevuje 90 chlapcov vo veku sedem až 29 rokov.

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…