Dobré noviny
Rokeri z Pearl Jam ovládli Prahu, Eddie Vedder exceloval
SITA
SITA

Rokeri z Pearl Jam ovládli Prahu, Eddie Vedder exceloval

Pearl Jam znovu dokázali, že sú oprávnene jednou z najzásadnejších rockových skupín nielen 90. rokov minulého storočia.

PRAHA 3. júla - Setlist skupiny Pearl Jam na koncerte v pražskej O2 arene (2. júla 2012):

1. Sometimes

2. Animal

3. Given To Fly

4. Got Some

5. Elderly Woman Behind the Counter in a Small Town

6. Gods\' Dice

7. The Fixer

8. I Am Mine

9. Corduroy

10. Even Flow

11. Setting Forth (pieseň Eddieho Veddera)

12. Not For You

13. Push Me, Pull Me

14. Garden

15. 1/2 Full

16. Unthought Known

17. Wasted Reprise

18. Life Wasted

19. Why Go

Prídavky - prvá časť:

20. Of The Girl

21. Just Breathe

22. Crazy Mary (Victoria Williams cover)

23. Once

24. Do The Evolution

Prídavky - druhá časť:

25. World Wide Suicide

26. Better Man

27. Black

28. Alive

29. Baba O\'Riley (The Who cover)

30. Yellow LedbetterAmerická rocková skupina Pearl Jam je fenoménom, ktorý ani po viac ako 20 rokoch na scéne nestráca na sile.

Presvedčiť sa o tom mohli aj tí, ktorí v pondelok večer zavítali na jej koncert do pražskej O2 areny. A neboli to len Česi, ktorí hokejovú arénu Slavie zaplnili doslova až po strop. Keď spevák kapely Eddie Vedder počas vystúpenia ľudí vyzval, aby zdvihli nad hlavy svoje vlajky, ukázalo sa, že v publiku sú aj fanúšikovia z Poľska, Chorvátska a dokonca i z Kanady.

V hľadisku samozrejme nechýbali ani Slováci. Do českej metropoly merali cestu ľudia z Bratislavy, juhu Slovenska i z Michaloviec. Pearl Jam na Slovensku zatiaľ nikdy nevystúpili, no podľa počtu priaznivcov možno konštatovať, že usporiadať ich koncert v Bratislave by nemuselo byť márne.

Svetoznáma formácia zo Seattlu si pred necelými šiestimi rokmi pozvala do O2 areny (vtedy ešte Sazka areny) podivnú predkapelu Tarantula A.D., ktorá u väčšiny vyvolala, mierne povedané, rozpačité reakcie. Tentoraz bol jej výber omnoho podarenejší. Skupina s jednoduchým, no marketingovo katastrofálnym názvom X sa prezentovala úderným punk-rockom so zaujímavým dvojhlasom. Približne 40-minútové vystúpenie s hosťujúcim Vedderom ako ochutnávka jej tvorby bohato stačilo a divákov pripravilo na hlavnú hviezdu večera.

Pearl Jam sa na pódium dostavili po 21:20. Svoj koncert odštartovali piesňou Sometimes z albumu No Code (1996), ktorá rozhodne nepatrí medzi ich povinnú jazdu. Už od začiatku teda nezostali nič dlžní svojej povesti hudobníkov s takmer nepredvídateľným setlistom. Kapela v tomto smere počas večera prekvapila ešte niekoľkokrát. Naopak, prekvapujúci určite nebol vynikajúci spevácky prejav frontmana Eddieho Veddera, ktorý mal ešte nedávno zdravotné problémy, a zohratosť členov skupiny.

Nič prevratné nebolo ani na pódiu. Dominovali mu makety reproduktorov, na ktoré bola zameraná jednoduchá projekcia. Pearl Jam nikdy neboli kapelou s nákladnou pódiovou šou a pravdupovediac, aj pre tento ich vlažný postoj k nehudobným doplnkom ich fanúšikovia tak zbožňujú. Ide ale o vzájomnú lásku a rešpekt, čo 47-ročný Vedder v Prahe dokázal niekoľkými príhovormi. Pochválil energiu z publika, krásu Európy a domácich si získal i niekoľkými slovíčkami v češtine.

Pearl Jam v Prahe ponúkli až šesť skladieb z úspešného debutu Ten (1991), konkrétne Garden, Once, Even Flow, Alive, Black či Why Go. Nevynechali ani postRoskildeovskú nahrávku Riot Act (2002), z ktorej zaznel singel I Am Mine a pieseň 1/2 Full. Ostatnú štúdiovku Backspacer (2009) reprezentovali skladby Got Some, The Fixer, Unthought Known a akustická balada Just Breathe. Posledná menovaná zaznela už v rámci prvej prídavkovej časti. Po nej nasledoval jeden z vrcholov večera - coververzia Crazy Mary od Victorie Williams.

Vrcholov by sa v pondelok našlo určite niekoľko. Už tradične ním bola aj zborovo spievaná klasika Better Man, ktorá pochádza z albumu Vitalogy (1994), ale i slávna, už skôr spomenutá Alive. Vyše dvojhodinový koncert ponúkol aj skladby ako Do The Evolution; Corduroy; Push Me, Pull Me; Given To Fly alebo Elderly Woman Behind the Counter in a Small Town. Fanúšikovia sa dočkali aj Vedderovej piesne Setting Forth, kúska z balady Angie od The Rolling Stones, coveru Baba O\'Riley od kultových The Who či protestsongu Not For You.

Americká kapela v Prahe opäť odviedla poctivú robotu a pripravila pre svojich priaznivcov ďalší nezabudnuteľný večer. Komu v setliste chýbali piesne ako Jeremy, Porch, Love Boat Captain alebo cover Last Kiss, môže skúsiť šťastie na jednom zo zostávajúcich piatich koncertov skupiny v Európe. Mimochodom, s výnimkou jedného sú všetky beznádejne vypredané.

Koncom júla a začiatkom augusta bude Eddie Vedder koncertovať v Európe sólovo. Päť samostatných vystúpení v Amsterdame, Londýne a Manchestri, na ktorých mu bude robiť spoločnosť Glen Hansard, je už taktiež vypredaných. Tohtoročný pobyt v Európe Vedder ukončí 3. augusta koncertom na portugalskom Sudoeste festivale.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…