Dobré noviny
Počet obyvateľov Čakajoviec rastie, podieľa sa na tom výstavba Jaguaru
TASR
TASR

Počet obyvateľov Čakajoviec rastie, podieľa sa na tom výstavba Jaguaru

Na snímke výstavba závodu Jaguar Land Rover v strategickom parku v Nitrianskom kraji, v katastrálnom území obcí Mlynárce, Zobor, Drážovce, Lužianky, Čakajovce a Zbehy v piatok 22. septembra 2017.
Na snímke výstavba závodu Jaguar Land Rover v strategickom parku v Nitrianskom kraji, v katastrálnom území obcí Mlynárce, Zobor, Drážovce, Lužianky, Čakajovce a Zbehy v piatok 22. septembra 2017. — Foto: TASR - Henrich Mišovič

V súčasnosti žije v obce 1180 obyvateľov a ich počet v posledných rokoch rastie.

Čakajovce 30. novembra (TASR) – Obec Čakajovce v okrese Nitra patrí k najstarším obciam na Slovensku, ktorých korene siahajú do čias sťahovania národov. Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1251, prvý záznam z roku 1251 hovorí o obci Cheka ako o sídle rybárov Nitrianskeho hradu. Prvý poslovenčený názov obce vo forme Csakajowcze zaznamenal v roku 1742 vo svojich spisoch Matej Bel, neskôr sa obec spomínala aj ako Csakajowitz a Czakajowcze.

V súčasnosti žije v obce 1180 obyvateľov a ich počet v posledných rokoch rastie. „Nárast pozorujeme najmä od obdobia, keď bola ohlásená investícia automobilky v krajskom meste. Vznikli pozemky na výstavbu rodinných domov, ku ktorým obec vybudovala miestne komunikácie. Dnes tam stojí zhruba 12 rodinných domov a ešte pribudnú ďalšie, bývajú tam mladé rodiny," povedal starosta Čakajoviec Milan Greguš. Obec pripravuje aj výstavbu nového nájomného bytového domu, v ktorom by malo vzniknúť 22 bytov.

Rastúci počet obyvateľov sa pozitívne odráža v počte detí navštevujúcich materskú i základnú školu v obci. Pred pár rokmi navštevovalo materskú školu 38 detí, dnes ich je viac ako 50. Základnú školu navštevuje približne 90 detí, starosta očakáva, že ich počet bude rásť. Škola v posledných rokoch bojovala o svoju existenciu, ministerstvo školstva navrhovalo racionalizačné opatrenia. Obecní poslanci ich odmietli, školu sa podarilo zachrániť vďaka vyšším finančným príspevkom obce na dofinancovanie jej prevádzky.

Obec sa do povedomia verejnosti dostala aj zásluhou Panteónu slovenských dejateľov. V ňom sa stretli postavy slovenskej histórie ako Andrej Hlinka, Jozef Tiso, Anton Bernolák, Milan Rastislav Štefánik, Martin Rázus a Ľudovít Štúr. Na jar tohto roka neznámy páchateľ poškodil sochu Jozefa Tisa, páchateľa sa polícii nepodarilo vypátrať. Poškodená socha by sa po rekonštrukcii mala vrátiť späť do panteónu na jar budúceho roka.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?