Dobré noviny
Adventný veniec vymyslel učiteľ, aby sa ho deti prestali vypytovať, kedy budú Vianoce
Dobré noviny
Dobré noviny

Adventný veniec vymyslel učiteľ, aby sa ho deti prestali vypytovať, kedy budú Vianoce

— Foto: TASR - Roman Hanc

Väčšina z nás si dnes zapáli prvú sviečku na adventnom venci. Vieme však, čo sa skrýva za týmto zvykom?

BRATISLAVA 2. decembra - Každý rok pred Vianocami sa vo väčšine slovenských rodín dodržiava krásna tradícia. Postupne týždeň po týždni, zapaľujeme sviečku na adventnom venci. Jeho zdobenie a zapaľovanie sa spája s obdobím adventu, čo znamená prvú časť liturgického roka rímskokatolíckej cirkvi. Je vymedzená štyrmi nedeľami pred vianočnými sviatkami, teda pred oslavou narodenia Ježiša Krista. A to je odpoveď, prečo sa vždy v nedeľu zapaľuje na adventnom venci nová sviečka. Ide o akési symbolické odpočítavanie týždňov do Vianoc.

Sviečky na adventný veniec

Foto: TASR - Roman Hanc

Pôvod adventného venca

Skutočné okolnosti vzniku adventného venca nám nie sú celkom známe, no existujú o ňom viaceré zmienky. Tá prvá hovorí o tom, že na vencoch si zapaľovali sviečky už predkresťanské germánske národy, ktoré takto počas chladných a tmavých decembrových dní túžobne očakávali teplejšiu jar. V Škandinávii zasa ľudia zapaľovali sviečky umiestnené do kruhu a modlili sa k bohu svetla, aby otočil Zem späť k Slnku, predĺžil tak dni a vrátil na zem teplo. Predpokladá sa, že niekedy v období stredoveku si túto tradíciu prispôsobili kresťania pre vlastné potreby a pomocou adventných vencov sa pripravovali na Vianoce.

Foto: TASR - Milan Kapusta

Odpočítavanie dní do Vianoc

Iné pramene však naznačujú, že adventný veniec bol „vynájdený“ až v 19. storočí. Bolo to údajne v hamburskej škole Rauhes Haus založenej protestantským pastorom Johanom Hinrichom Wichernomom. Študenti sa tu v čase adventu svojich učiteľov neustále vypytovali, či a kedy už budú Vianoce. A tak v roku 1839 Wichern postavil veľký drevený kruh, na ktorý položil dvadsať malých červených sviečok a štyri veľké biele sviece. Malé sviečky zapaľoval postupne každý všedný deň v čase adventu a vždy v nedeľu rozsvietil veľkú bielu sviečku. Takto deti naučil vyrátať si počet zostávajúcich dní do Vianoc. Tento zvyk sa vtedy ujal na pôde protestantskej cirkvi v Nemecku, ktorá ho začala dodržiavať. Až neskôr sa adventný veniec vyvinul do menšej podoby so štyrmi prípadne piatimi sviečkami, ako ho poznáme dnes.

Foto: TASR – Martin Palkovič

Hlboký význam tradície

Adventný veniec by mal pozostávať z ihličnanov, pretože tie symbolizujú trvalý život. Sú však aj také, ktorých význam je ešte hlbší. Napríklad vavrín znamená víťazstvo nad prenasledovaním a utrpením. Borovica a tis predstavujú nesmrteľnosť a cédru sa pripisuje sila a uzdravenie. Používa sa aj cezmína, ktorá síce nie je ihličnan, no jej pichľavé listy pripomínajú tŕňovú korunu.

Aj napriek tomu, že v dnešnej dobe sú adventné vence rôznych podôb a tvarov, primárne by mal byť vždy kruhový. Dôvod je úplne jednoduchý, nemá začiatok ani koniec, čo symbolizuje večnosť a nesmrteľnosť duše. Šišky, oriešky, prípadne semienka, ktorými sa veniec zdobí, sú symbolom vzkriesenia a spolu so sviečkami a ich svetlom má celý veniec predstavovať večný život.

Už ste čítali?