Dobré noviny
Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo Mayov
Marián Balázs
Marián Balázs

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo Mayov

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej džungli.

BRATISLAVA 1. decembra - K jednému z najväčších archeologických objavov tohto roka prispeli aj slovenskí vedci. Spolu so zahraničnými kolegami sa im podarilo odhaliť, ako si starovekí Mayovia dokázali pestovať a zavlažovať plodiny. Slovenský tím v Guatemale viedol Milan Kováč, etnológ a odborník na náboženstvo a kultúru Mayov z Univerzity Komenského v Bratislave. O archeologickej expedícii nám porozprával v relácii Križovatky.

Mayský komplex stavieb.
Mayský komplex stavieb. Foto: TASR

Starovekí Mayovia boli geniálni matematici, astronómovia aj architekti

Milan Kováč v rozhovore povedal, že pomocou laserového skenovania pralesa vedci odhalili štruktúry mayskej civilizácie, teda mestá, pyramídy, polia, obranné mechanizmy a podobne. Po asi 100 rokoch výskumov to umožňuje starých Mayov detailnejšie pochopiť, doteraz sme sa o ich živote dozvedali iba malé výseky. Starovekí Mayovia sú známi svojím vyspelým písmom, umením, architektúrou, astronómiou a poznatkami v matematike. Podľa Milan Kováča je fascinujúci ich kalendár: „Mayský kalendár sa zjednodušuje, ale je to veľmi zložitá vec. Mayovia presne vypočítali splny Mesiaca, cyklus Venuše, najnovšie sa zistilo, že rozumeli aj cyklu Saturnu. Do toho všetkého rátali s 365-dňovým rokom a odpočítavali aj presný počet dní od vzniku sveta,“ prezradil Milan Kováč v rozhovore pre Dobré noviny.

Mayská pyramída.
Mayská pyramída. Foto: TASR

Dnešní potomkovia Mayov sú však na tom úplne inak. Väčšina z nich žije v ťažkej sociálnej situácii a nemá prácu, sú považovaní za menejcenné obyvateľstvo. Napriek tomu sa najmä mladí Mayovia opäť začínajú hrdo hlásiť ku svojim koreňom: Do pôvodnej mayskej kultúry vkladajú moderné prvky, vytvárajú nový mayanizmus, sú na internete. Pre túto skupinu sú naše objavy prevratné, znova začínajú písať hieroglyfickým písmom, snažia sa to naučiť aj svoje okolie, robia rôzne kurzy či rozhlasové programy, “ povedal profesor Kováč.

V rozhovore v relácii Križovatky sa tiež dozviete, ako sa tímu odborníkov pracovalo v nepohodlných podmienkach džungle, čo všetko dnes vieme o starovekých Mayoch alebo kedy mayológ Milan Kováč zistil, že skúmanie tejto starovekej kultúry sa stane jeho celoživotným poslaním.

Už ste čítali?