Cukrovar v Seredi sa chce rozšíriť, pristaví k historickým objektom
TASR
TASR

Cukrovar v Seredi sa chce rozšíriť, pristaví k historickým objektom

Obvodný úrad životného prostredia v Galante vydal rozhodnutie ku koncepcii rozvoja Slovenských cukrovarov, a.s., Sereď do roku 2018. Zámerom spoločnosti je, aby v danom období počas kampane spracovala 750.000 ton cukrovej repy, čo znamená v priemere denne spracovať 6000 ton suroviny.

Foto: TASR/Daniel Veselský

Sereď 25. júla (TASR) – Obvodný úrad životného prostredia v Galante vydal rozhodnutie ku koncepcii rozvoja Slovenských cukrovarov, a.s., Sereď do roku 2018. Zámerom spoločnosti je, aby v danom období počas kampane spracovala 750.000 ton cukrovej repy, čo znamená v priemere denne spracovať 6000 ton suroviny.

V súlade s tým sa bude prevádzka postupne modernizovať a dopĺňať novými strojno-technologickými zariadeniami a využité budú aj rezervy existujúcich zariadení. Areál cukrovaru sa využíva na výrobu cukru od roku 1907.

K zámeru sa vyjadrovali relevantné inštitúcie. Mesto Sereď uviedlo, že podnik sa bude rozširovať na svojom území, ktoré sa nachádza v priemyselnej zóne mesta a nemá námietky za podmienky, že budú dodržané opatrenia na zmiernenie nepriaznivých vplyvov navrhovanej činnosti na životné prostredie, hygienické limity a platná legislatíva.

Krajský pamiatkový úrad Trnava v stanovisku konštatoval, že priemyselný komplex cukrovaru v Seredi nie je pamiatkovo chránený, ani sa nenachádza v pamiatkovom území, avšak z hľadiska zachovania jeho architektonických hodnôt úrad považuje za potrebné zachovať pôvodné výrobné budovy cukrovaru. Pri realizácii zámeru odporúča zachovať urbanistickú štruktúru podniku vrátane historickej zelene, zachovať a chrániť pôvodné výrobné a administratívne budovy zo začiatku 20. storočia vzhľadom na ich architektonické a urbanistické hodnoty a navrhované novostavby oddeliť od pôvodných historických budov cukrovaru.

Spoločnosť v zámere uviedla, že po reštrukturalizácii odvetvia výroby cukru, ktorej dôsledkom bol zánik viacerých výrobcov, akceptuje súčasné a predpokladané zmeny trendu v pestovaní cukrovej repy a jej spracovania na Slovensku, čo znamená, že plocha pre pestovanie cukrovej repy na Slovensku sa každý rok zvyšuje. Predpokladá postupný rast dodávok cukrovej repy a z toho plynúce požiadavky na zriadenie nových výrobných a skladových kapacít. S výstavbou chce začať v roku 2013 a skončiť za plnej prevádzky v 2018. Výšku investícií spoločnosť neuviedla.

Obvodný úrad životného prostredia v Galante na základe doručených stanovísk rozhodol, že zámer sa nebude posudzovať podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…