Pri Haniske má vyrásť priemyselný park vrátane závodu na výrobu áut
TASR
TASR

Pri Haniske má vyrásť priemyselný park vrátane závodu na výrobu áut

Strategický park Haniska má status významnej investície a s rozlohou viac ako 910 hektárov má byť jedným z najväčších v SR.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Košice 29. novembra (TASR) – Pri Haniske neďaleko Košíc má vyrásť priemyselný park vrátane závodu na výrobu automobilov. Vyplýva to zo zámeru pre proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Podľa Ministerstva hospodárstva (MH) SR predloženie materiálu neznamená realizáciu konkrétneho zámeru. Zároveň vyvrátilo medializované informácie o možnom príchode automobilky Škoda do plánovaného parku. Rezort pre TASR potvrdil, že s touto spoločnosťou nerokuje. Košický samosprávny kraj (KSK) tvrdí, že doteraz nedostal žiadne bližšie oficiálne informácie k výstavbe, s ktorou sa má začať na budúci rok a u ktorej sú predpokladané investičné náklady vo výške viac ako jedna miliarda eur.

Podľa zámeru, ktorý je prvou základnou dokumentáciou procesu posudzovania, bude výstavba areálu investora z automobilového priemyslu prebiehať v dvoch fázach, pričom v  prvej fáze sa predpokladá kapacita výroby 30 vozidiel za hodinu, t.j. 150.000 vozidiel ročne. Uvažuje sa aj nad potenciálnym rozšírením výroby v druhej fáze na celkový objem výroby 300.000 áut ročne. Ako sa v dokumente uvádza, špecifikácia jednotlivých prevádzok v dodávateľskej časti strategického parku bude zrejmá až pri jej obsadzovaní konkrétnymi subjektmi a v prípade potreby budú tieto prevádzky samostatne posúdené.

"Ak bude tento zámer realizovaný, išlo by o park, kde by svoju investíciu mohol umiestniť veľký investor. MH SR rokuje s viacerými významnými spoločnosťami, tieto rokovania však rezort štandardne nekomentuje," uviedol hovorca MH Maroš Stano s tým, že predloženie materiálu o tomto strategickom parku pre proces EIA je iba prípravným administratívnym krokom.

Z materiálu, ktorý úradom predložila štátna spoločnosť InvEast SK, vyplýva, že počet nasadených pracovníkov na výstavbe má byť približne 1300. Počas prevádzky strategického priemyselného parku v novom závode na výrobu a montáž automobilov bude pracovať v trojzmennej prevádzke 3000 až 4000 zamestnancov. V rámci jeho ostatnej časti bude v trojzmennej prevádzke pracovať 1000 ľudí. Okrem toho sa predpokladá aj zvýšenie sekundárnej zamestnanosti v oblasti subdodávok, služieb a logistiky.

Čo sa týka objektovej skladby, pozostávať má z karosárne, lakovne, montáže, logistiky, administratívnej budovy, lisovne a centrálnej výhrevne. Pre potreby priemyselného parku bolo vrátane verejného parkovania navrhnutých celkovo 2500 parkovacích miest pre osobné autá, z toho 50 stojísk pre nabíjanie elektromobilov, 60 stojísk pre motocykle, do 40 parkovacích stojísk pre autobusy a parkovisko nákladnej dopravy pre logistiku s počtom 50 parkovacích miest. Strategický priemyselný park bude podľa zverejneného zámeru napojený existujúcimi aj novovybudovanými prístupovými komunikáciami na cestný a železničný komunikačný systém.

Uplynulý týždeň sa na Úrade KSK uskutočnilo ďalšie pracovné stretnutie k výstavbe strategického parku Haniska. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa KSK Anna Činčárová, zúčastnili sa na ňom zástupcovia KSK, mesta Košice, starostovia dotknutých obcí aj štátnych firiem.

"Aj napriek tomu, že nešlo o prvé takéto stretnutie, KSK doteraz nedostal žiadne bližšie oficiálne informácie k výstavbe strategického parku. Dohodli sme sa preto, že požiadame MH SR a spoločnosť InvEast SK o poskytnutie všetkých relevantných podkladov a informácií, vrátane dopravných prieskumov a sociálno-ekonomických analýz s cieľom prípravy analýzy vplyvov strategického parku z pohľadu zmien územných plánov, dopravnej infraštruktúry či vplyvov na životné prostredie," uviedla.

Strategický park Haniska má status významnej investície a s rozlohou viac ako 910 hektárov má byť jedným z najväčších v SR. Prevažná časť stavby sa nachádza v najmenej rozvinutom okrese Košice-okolie, v katastrálnych územiach Haniska, Valaliky, Geča, Čaňa a Sokoľany. Iba marginálna časť stavby sa nachádza v katastrálnom území Šaca, okres Košice II. Začiatok prevádzky je podľa zámeru naplánovaný na rok 2021.

Verejnosť môže ministerstvu doručiť svoje písomné stanovisko k zámeru. Ako informuje mesto Košice na svojej webovej stránke, zámer je k dispozícii k nahliadnutiu aj na magistráte, a to najmenej do 14. decembra.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…