Dobré noviny
Nestarnúci fešák Tom Cruise oslavuje päťdesiatku
SITA
SITA

Nestarnúci fešák Tom Cruise oslavuje päťdesiatku

Americký herec Tom Cruise chcel byť katolíckym kňazom. V súčasnosti je však horlivým vyznávačom scientológie a rozpadáva sa mu už tretie manželstvo.

BRATISLAVA 3. júla - Americký herec a filmový producent Tom Cruise sa chcel ako 14-ročný stať katolíckym kňazom, no od 90-tych rokov 20. storočia patrí medzi najúspešnejšie hollywoodske osobnosti. Časopis Forbes ho v roku 2006 označil za najvplyvnejšiu celebritu. Na svojom konte má aj tri Zlaté glóbusy a tri nominácie na Oscara.

Thomas Cruise Mapother IV sa narodil 3. júla 1962 v meste Syracuse v americkom štáte New York. Jeho rodičia sa rozišli, keď mal 12 rokov. Matka vtedy vzala deti Toma a dcéru Lee Anne a odišla.

Napokon sa s novým manželom usadila v Glen Ridge v New Jersey, kde Tom v roku 1980 zmaturoval. Od začiatku školskej dochádzky do maturity vystriedal 15 škôl. Ako 14-ročný dokonca krátko chodil aj do františkánskeho seminára v Cincinnati a chcel sa stať katolíckym kňazom.

Divadlu sa venoval už od detstva - účinkoval v predstaveniach It, Jesus Christ Superstar a iných v škole v Gloucesteri. Jeho matka bola spoluzakladateľkou Gloucester Players - divadelnej skupiny, v ktorej Tom hrával. Venoval sa ale aj športu - atletike, pozemnému hokeju, či zápaseniu.

Naplno preto s hraním začal, až keď ho pre zranenie kolena vyradili zo školského zápasníckeho tímu. Práve v období, keď bol zranený, sa úspešne uchádzal o rolu v školskom predstavení Guys and Dolls, čo ho priviedlo k rozhodnutiu stať sa hercom. Po maturite odišiel do New Yorku, kde pracoval ako pomocník v reštaurácii a po večeroch chodil na hodiny herectva.

Vo filme debutoval v roku 1981, keď stvárnil malú rolu v romantickej dráme Nekonečná láska s Brooke Shields. Ešte v tom istom roku si zahral aj v dráme Večierka po boku Georgea C. Scotta, Timothyho Huttona a Seana Penna. V roku 1983 sa spolu s ďalšími mladými filmovými hviezdičkami objavil v kriminálnej dráme Outsideri Francisa Forda Coppolu.

Nominovaný na Oscara aj na Zlatú malinu

Okrem neho si vo filme zahrali napríklad Emilio Estevez, Rob Lowe, Matt Dillon, Patrick Swayze alebo Ralph Macchio. V tom istom roku si zahral aj v tínedžerskej komédii Prísť o nevinnosť, romantickej dráme Správna hra a akčnej komédii Riskantný obchod, vďaka ktorej sa preslávil a v roku 1984 získal prvú nomináciu na Zlatý glóbus.

O dva roky neskôr sa objavil vo fantasy snímke Ridleyho Scotta Legenda (1985). Potom si ho úspešná producentská dvojica Jerry Bruckheimer a Don Simpson vybrala do pripravovaného filmu o bojových pilotoch. Cruise vraj najprv odmietol, no napokon pomohol upraviť scenár a súhlasil. Snímka s názvom Top Gun mala premiéru v máji 1986 a stala sa finančne najúspešnejším filmom roka s celosvetovými tržbami 353,8 milióna amerických dolárov. Námorníctvo dokonca použilo film ako "reklamu pre regrútov".

V tom istom roku si zahral s Paulom Newmanom v dráme Farba peňazí (1986) Martina Scorseseho. Nasledovala snímka Koktail (1988), ktorej rozpačité prijatie vyvrcholilo v roku 1989 štyrmi nomináciami na Zlaté maliny, vrátane kategórií Najhorší film a Najhorší herec.

V rovnakom roku ako Koktail však prišla aj dráma Rain Man (1988) s Dustinom Hoffmanom. Snímka v réžii Barryho Levinsona získala osem nominácií na Oscara a zvíťazila napokon v štyroch kategóriách - Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Dustin Hoffman), Najlepšia réžia (Barry Levinson), Najlepší pôvodný scenár (Ronald Bass a Barry Morrow) a Najlepší film.

Cruise získal svoju prvú nomináciu na Oscara až o rok neskôr za stvárnenie vietnamského vojnového veterána a protivojnového aktivistu Rona Kovica v dráme Narodený 4. júla (1989) v réžii Olivera Stonea. Práve za ňu si vyslúžil aj prvý Zlatý glóbus.

V roku 1990 si zahral automobilového pretekára v snímke Tonyho Scotta Dni hromu. Počas nakrúcania sa zoznámil s austrálskou herečkou Nicole Kidman, ktorá vo filme stvárnila lekárku. Nasledovala romantická dráma Navždy a ďaleko (1992), kde si pod režisérskou taktovkou Rona Howarda znovu zahral spolu s Nicole. V tom istom roku sa spolu s Jackom Nicholsonom a Demi Moore objavil v trileri z vojenského prostredia Zopár správnych chlapov (1992). O rok neskôr mala premiéru dráma Firma (1993), ktorá vznikla podľa rovnomenného bestselleru Johna Grishama.

Postava agenta v Mission: Impossible ho preslávila

Rok 1994 priniesol jeden z najúspešnejších upírskych filmov Interview s upírom (1994), ktorý režisér Neil Jordan nakrútil podľa rovnomenného bestselleru Anne Rice. Autorka najprv kritizovala obsadenie Cruisa do filmu, pretože si v úlohe upíra Lestata predstavovala Juliana Sandsa. Po úspechu snímky a po tom, ako si ju aj sama pozrela, si však za 7 740 dolárov zaplatila dvojstranový reklamný priestor v Daily Variety, ktorý využila na pochválenie Cruisa a ospravedlnenie za to, že o ňom pochybovala.

Okrem Cruisa si v snímke zahrali aj Brad Pitt, Antonio Banderas, Christian Slater a vtedy len 12-ročná Kirsten Dunst. O dva roky neskôr sa do kín dostala prvá nesplniteľná misia agenta Ethana Hunta. Akčný film Mission: Impossible (1996) v réžii Briana de Palmu dosiahol celosvetovo tržby 457,7 milióna amerických dolárov, čím sa stal tretím najúspešnejším filmom roka.

V tom istom roku stvárnil Cruise aj titulnú postavu v snímke Jerry Maguire (1996), ktorá mu vyniesla druhú nomináciu na Oscara a druhý Zlatý glóbus. Spolu s vtedajšou manželkou Nicole Kidman si v roku 1999 zahral v erotickom trileri Stanleyho Kubricka Eyes Wide Shut - Spaľujúca vášeň.

Snímka, ktorej dokončenie trvalo dva roky, bola posledným filmom režiséra Stanleyho Kubricka. Zároveň bola i posledným filmom manželov. V tom istom roku sa objavil aj v dráme režiséra Paula Thomasa Andersona Magnólia (1999), ktorá mu vyniesla tretí Zlatý glóbus a tiež zatiaľ poslednú - tretiu nomináciu na Oscara.

V roku 2000 sa na plátna kín vrátil ako agent Ethan Hunt v akčnej Mission: Impossible II. Snímka v réžii hongkonského filmára Johna Woo nadviazala s celosvetovými tržbami 546,4 milióna dolárov na úspech prvého filmu a rovnako sa stala tretím najúspešnejším filmom roka. O rok neskôr si zahral hlavnú rolu v snímke Vanilkové nebo (2001) - remakeu španielskeho filmu Otvor oči (1997) Alejandra Amenábara.

Rok 2002 priniesol sci-fi triler Minority Report v réžii Stevena Spielberga a rok 2003 vojnovú drámu Posledný samuraj. Snímka v réžii Edwarda Zwicka si vyslúžila štyri nominácie na Oscara, no Akademikov viac zaujal výkon Kena Watanabeho vo vedľajšej úlohe. Cruise si však vďaka stvárneniu amerického kapitána Nathana Algrena na svoje konto pripísal šiestu nomináciu na Zlatý glóbus. Nasledoval kriminálny triler Collateral (2004) s Jamiem Foxxom a Vojna svetov (2005).

Vášnivý obhájca scientológie

Cruisova verejná obhajoba scientológie, stanoviská zamerané proti psychiatrii v spojení s kritikou jeho vzťahu s Katie Holmes však poškodili uvedenie Vojny svetov do kín. Mnohí dokonca predpokladali, že Cruise svojím správaním film úplne zničí, no jeho celosvetové tržby dosiahli 591,7 milióna dolárov. Snímka mu napokon vyniesla nomináciu na Zlatú malinu v kategórii Najhorší herec. V roku 2006 sa do kín dostala Mission: Impossible III (2006) a o rok neskôr si zahral v dráme Hrdinovia a zbabelci (2007) v réžii Roberta Redforda.

V roku 2008 účinkoval v úspešnej komédii Tropická búrka s Benom Stillerom, Jackom Blackom a Robertom Downeym Jr. Jeho herecký výkon mu vyniesol nomináciu na Zlatý glóbus v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Ešte v tom istom roku sa na filmovom plátne objavil ako plukovník Claus von Stauffenberg v historickom vojnovom trileri Valkýra (2008).

V roku 2010 sa objavil po boku Cameron Diaz v akčnej komédii Zatiaľ spolu, zatiaľ nažive a rok 2011 priniesol už štvrtú Mission: Impossible, tentoraz s podtitulom Ghost Protocol. V polovici júna sa do kín v USA dostal hudobný film Rock of Ages, v ktorom stvárnil Staceeho Jaxxa. Slovenskí filmoví fanúšikovia sa naň môžu tešiť od 2. augusta.

Okrem herectva sa Cruise od 90. rokov venuje aj produkcii. V roku 1993 založil spolu so svojou bývalou agentkou Paulou Wagner produkčnú spoločnosť Cruise/Wagner Productions. Tá odvtedy koprodukovala viacero filmov, v ktorých účinkoval, pričom prvým z nich bola Mission: Impossible (1996) - zároveň prvý projekt, na ktorom sa Cruise podieľal ako producent. Cruise/Wagner Productions mala pôvodne exkluzívnu dohodu s Paramount Pictures, no štúdiá ju 22. augusta 2006 oficiálne ukončili. Podľa Wall Street Journal bolo dôvodom kontroverzné správanie Cruisa na verejnosti.

Na začiatku novembra 2006 ohlásili Cruise a Wagner, že na základe dohody s Metro-Goldwyn-Mayer prevzali kontrolu nad filmovými štúdiami United Artists. Triler Valkýra však opäť poznamenala Cruisova kontroverzia. Nemecké ministerstvo obrany až po dlhom vyjednávaní povolilo nakrúcanie filmu vo svojich vojenských priestoroch.

Rozpadli sa mu už tri manželstvá

Podľa vyhlásenia ministerstva sa obávali, "že by mohli ohroziť dôstojnosť historicky významného miesta", podľa nemeckých bulvárnych médií nesúhlasili s tým, že Clausa von Stauffenberga, ktorý sa pokúsil o atentát na Adolfa Hitlera, by mal stvárniť "Cruise, otvorený člen scientologického kultu".

Cruise sa po prvý raz oženil 9. mája 1987. S herečkou Mimi Rogers sa však už 4. februára 1990 rozviedol. Práve ona ho vraj priviedla k scientologickej viere, o ktorej sa neskôr sám vyjadril, že ho vyliečila z dyslexie a preto sa vzdáva kresťanstva.

S Nicole Kidman, ktorú spoznal pri nakrúcaní Dní hromu (1990), sa zosobášil 24. decembra 1990. Spolu si adoptovali dve deti - Isabellu Jane (nar. 22. decembra 1992) a Connora Antonyho (nar. 17. januára 1995), no 8. augusta 2001 sa rozviedli. Istý čas po rozchode s Nicole sa Cruise stretával s Penélope Cruz.

V apríli 2005 začal chodiť s Katie Holmes a 17. júna 2005 ju na vrchole Eiffelovej veže v Paríži požiadal o ruku. Už 18. apríla 2006 sa im narodila dcérka Suri a vzali sa 18. novembra 2006 v talianskom Bracciane. V piatok 29. júna však herečkin právnik Jonathan Wolfe magazínu People potvrdil krach ich vyše päťročného manželstva. Podľa informácií portálu TMZ o rozvod v New Yorku požiadala Holmes, dôvodom majú byť neprekonateľné rozdiely. Požaduje tiež výlučné opatrovníctvo ich spoločnej dcérky Suri a od Cruisa chce výživné. Herca údajne jej krok prekvapil a zo situácie je veľmi smutný.

Kontroverzné situácie súviseli najmä s jeho vierou

Svoju lásku ku Katie Holmes Cruise niekoľkokrát verejne demonštroval v médiách. Najviac však šokoval 23. mája 2005 skákaním na gauči v Oprah Winfrey Show. Scéna zvíťazila v rebríčku Najprekvapivejších televíznych momentov roka 2005 televízie E! a dočkala sa aj množstva paródií.

Ďalšie kontroverzné situácie, do ktorých sa v ostatných rokoch dostal, súvisia najmä s jeho vierou. V roku 2005 v jej mene otvorene kritizoval herečku Brooke Shields za to, že užívala antidepresíva, aby v roku 2003 prekonala popôrodnú depresiu. Cruise sa vyjadril, že "chemická nevyrovnanosť" neexistuje a psychiatria je len formou "pseudovedy".

Brooke jeho vyjadrenia označila za "nezodpovedné a nebezpečné", ale na konci augusta 2006 sa jej Cruise osobne ospravedlnil. Cruise a Shields sa teda udobrili, Brooke bola dokonca na jeho svadbe s Katie Holmes, no jeho postoj k antidepresívam sa nezmenil. V istom rozhovore pre Entertainment Weekly označil psychiatriu za "nacistickú vedu" a tvrdil, že metadon sa pôvodne volal adolophine podľa Adolfa Hitlera.

V roku 2005 sa na televíznych obrazovkách objavila kontroverzná epizóda seriálu South Park s názvom Trapped in the Closet, ktorá si vzala na mušku scientológiu i klebety o Cruisovej homosexualite. Reprízu tejto epizódy musela Comedy Central 15. marca 2006 v poslednej minúte odvolať, keď sa Cruise vyhrážal Paramountu, že ak ju odvysielajú, nezúčastní sa na propagácii Mission: Impossible III.

Zástupcovia Viacomu, ktorý vlastní Paramount a Comedy Central, i Cruise, neskôr všetko popreli. Trapped in the Closet ale neskôr nominovali na cenu Emmy a tak ju 19. júla 2006 predsa znovu vysielali.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…