Dobré noviny
Výstava Erik Šille - Čierny melón
Inzercia
Inzercia

Výstava Erik Šille - Čierny melón

— Foto: foto: Miro Nôta, Krokus Galéria 2010

Srdečne Vás pozývame na komentovanú prehliadku výstavy: Erik Šille - Čierny melón, 28.11.2018 o 18:00 v Krokus Galérii, v Bratislave. Výstavou sprevádzajú Erik Šille a Gabriela Kisová.

BRATISLAVA 26. novembra - Samostatná výstava slovenského umelca Erika Šilleho (1978) prináša výber z jeho aktuálnej tvorby. Výstava má dve časti – v hornom priestore galérie predstavíme Šilleho veľkoformátové práce na papieri v kombinácii s menšími skicami. Spodný priestor PS je venovaný Šilleho maľbe.

Umelcova fascinácia japonským umením a kultúrou trvá od jeho štúdií na VŠVU v Bratislave. Počas posledných piatich rokov absolvoval dve rezidencie v Tokyu, poslednú začiatkom tohto roku. Ako Erik Šille hovorí: „Mojím osobným cieľom bolo nalomiť autorský program a unikúť z osvedčených vôd a istôt maliarskych techník a materiálov. Ako najobjavnejší a zároveň najhravejší mi prišiel nástroj absolútne z iného sveta a síce guľôčkový deodorant. Fľaštička naplnená čiernym tušom sa pri kresbe na papieri stáva takmer neovládateľnou a je vecou náhody, aká štruktúra vznikne. Je to až také primitívne narábanie s technikou.“ Svoje robí aj množstvo sake – japonského vína, ktoré autor kombinuje s tušom. Ide o rýchlu prácu, pri ktorej umelec musí zapojiť improvizáciu a hravosť. Zvieratká ako macík alebo psík sú Šilleho obľúbenými motívmi, reprezentujúcimi ľudskú banalitu, trápnosť či každodennú občiansku nekorektnosť. Verejnosti dobre známe maľby Erika Šilleho sú výsledkom pomalého maliarskeho procesu, kde sa uvažovanie o obraze prepája s postupným skladaním kompozície. V prípade týchto kresieb na mokrý papier ide o veľmi rýchlu prácu, dôležitý je moment tvorivého aktu.

Druhá časť výstavy prináša výber malieb z posledného obdobia, na ktorých sa objavuje „pán Melón“ ako ústredná postava alebo ako symbol. Šille svoje diela komentuje slovami: „Pán Melón je Slovák a ocitá sa v situáciách dnešných dní. Slovensko je pre neho svojou nehostinnosťou a paranojou nedomáce prostredie, aj keď je pán Melón endemitom, teda nerastie nikde inde. Nedokáže si užit hory, krajinu, rôznorodosť našej kultúry, je konzumentom dezinformácií a nekonečných dohadov na internete. Kým okopáva svoju záhradku, mimozemšťania mu unášajú dom a rodinu. Pán Melón je čierny a keď ho prerežete, má semiačka v tvare slzy. Je to patetické a je v tom dezilúzia.“  

 

Už ste čítali?