Dobré noviny
Vedci objavili najrozsiahlejšiu stavbu sveta. Nie je dielom človeka a vidno ju až z vesmíru
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Vedci objavili najrozsiahlejšiu stavbu sveta. Nie je dielom človeka a vidno ju až z vesmíru

Obrovské termitisko je staré viac ako 4-tisíc rokov pred Kristom.
Obrovské termitisko je staré viac ako 4-tisíc rokov pred Kristom. — Foto: Reprofoto Youtube

O najväčšej stavbe sveta doteraz vedeli iba domorodci. Mysleli si, že je Božím dielom.

BRAZÍLIA 22. novembra - Najväčšia stavba na našej Zemi sa až donedávna pred svetom ukrývala v brazílskych lesoch. O konštrukcii s rozlohou Veľkej Británie doteraz vedeli iba domorodci, ktorí ju považovali za Božie dielo a niečo, čo do krajiny patrilo od samotného počiatku sveta. Obrovská konštrukcia, ktorú miestni nazývajú „murundus“ a je dokonca viditeľná až z vesmíru, však nie je dielom človeka, ale rovnako tak ani Boha. 

Vytvoril ju hmyz a to konkrétne termiti. Systém termitích kolónií je starý viac ako 4-tisíc rokov pred Kristom, hoci vedci sa domnievajú, že niektoré jeho časti môžu byť staršie ako 6-tisíc rokov pred Kristom. Obrovské termitisko sa rozkladá na ploche neuveriteľných 230-tisíc kilometrov štvorcových a tvorí ho približne 200 miliónov kuželovitých kopčekov. Niektoré tieto kopčeky sú až štyri metre vysoké a desať metrov široké.

Vek obrovského termitiska výskumníci odhalili pomocou rádioaktívneho datovania, ktoré ukázalo, že konštrukcia pochádza z rovnakého obdobia ako napríklad aj pyramídy v Gíze. Termiti, konkrétne jeden z ich najväčších druhov s vedeckým názvom Synternes dirus, na stavbu tohto veľdiela využili toľko materiálu ako zodpovedá približne štyrom tisícom starovekých egyptských hrobiek. Tie sa zaraďujú medzi divy sveta. Možno je teda načase jeden ďalší medzi ne pridať?

Už ste čítali?