Dobré noviny
Človeče, nehnevaj sa! hrávali vojaci v zákopoch. Po 1. svetovej vojne to naučili rodiny, hovorí odborník na spoločenské hry
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Človeče, nehnevaj sa! hrávali vojaci v zákopoch. Po 1. svetovej vojne to naučili rodiny, hovorí odborník na spoločenské hry

Spoločenské hry sa ľudia hrávali už v starovekej Číne, Egypte či Mezopotámii. Podobne ako dnes, aj vtedy slúžili na zábavu a stmeľovanie vzťahov.

BRATISLAVA 21. novembra - Peter Černák je odborníkom na spoločenské hry. Mnohí ľudia sa domnievajú, že takéto hry sú iba pre deti, nie je to však pravda. Iba tretina spoločenských hier, ktoré dnes nájdete na trhu, sú detské, dve tretiny sú pre dospelých alebo pre rodiny.

Spoločenské hry a nové technológie nie sú nepriatelia

Slováci sa dnes spoločenské hry hrajú častejšie ako v minulosti. Na svete je totiž 50-60 tisíc rôznych titulov, z ktorých si to svoje nájde každý. Spoločenské hry sú najmä o zábave, ale podľa Petra Černáka nám dávajú oveľa viac. Deti sa pomocou nich učia dodržiavať pravidlá, cvičia si trpezlivosť a vďaka prehre zisťujú, že nie všetko v živote bude podľa ich predstáv. Aj keď mnohé dnešné deti pred stolnými hrami uprednostňujú tablety či videohry, Peter Černák hovorí, že to nemusí byť úplne na škodu: „Keď rodičia regulujú, koľko toho je, je to ideálne. Podobné to je aj pri spoločenských hrách - keby sa ich niekto neustále hral, nebolo by to v poriadku. Spoločenské hry nestoja oproti technológiám. Čo je však na týchto hrách pekné je, že prinášajú spoločné zážitky. Aj takto vieme deti motivovať, aby sa ich s nami zahrali.

Ilustračná fotografia - Človeče, nehnevaj sa!
Ilustračná fotografia - Človeče, nehnevaj sa! Foto: Pexels.com

Medzi najznámejšie a najrozšírenejšie spoločenské hry dodnes patria Monopoly, Dostihy a stávky, Scrabble, ale najmä Človeče, nehnevaj sa! História tejto hry siaha až do prvej svetovej vojny.Spočiatku hra na ľudí nezafungovala. Jej tvorca bol taký zúfalý, alebo možno taký dobrý marketér, že ju rozdal nemeckým vojakom v zákopoch a tí si ňou krátili čas. Keď sa vrátili z vojny, hru si zobrali so sebou, hrávali sa ju doma s rodinami a tak sa začala šíriť, “ priblížil Peter Černák začiatky Človeče, nehnevaj sa!

Vo videu sa tiež dozviete, aké hry odporúča Peter Černák ako vhodný darček pre deti na Vianoce, na čo treba pri výbere hier klásť dôraz a tiež to, v čom sú Slováci v hraní sa spoločenských hier odlišní od Čechov či Nemcov.

Už ste čítali?