G. Kaliská: Fibrilácia predsiení je liečiteľná, ak sa odhalí včas
TASR
TASR

G. Kaliská: Fibrilácia predsiení je liečiteľná, ak sa odhalí včas

Fibrilácia predsiení je najčastejšia srdcová arytmia a môže to byť invalidizujúce ochorenie s komplikáciami ohrozujúcimi život.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/ Martin Baumann

Bratislava 20. novembra (TASR) – Lekári upozorňujú na výrazne stúpajúci trend ochorenia fibrilácie predsiení. Vyplýva to z novej správy Asociácie fibrilácie predsiení vydanej pri príležitosti svetového týždňa povedomia o tejto chorobe. Podľa nej patrí fibrilácia predsiení medzi najvýraznejšie zdravotné problémy sveta.

"Fibrilácia predsiení je najčastejšia srdcová arytmia a môže to byť invalidizujúce ochorenie s komplikáciami ohrozujúcimi život. Jej výskyt v Európe aj na Slovensku stále rastie. U nás za desať rokov počet pacientov stúpol o 32 percent. Je to komplikovaná choroba, ale dobre liečiteľná, ak sa odhalí včas," uviedla predsedníčka Slovenskej asociácie srdcových arytmií Gabriela Kaliská.

Fibrilácia predsiení je charakteristická nepravidelným a často rýchlym srdcovým rytmom, ktorý vedie k nekoordinovaným sťahom dvoch srdcových predsiení. Nepravidelný srdcový rytmus môže spôsobovať vznik krvných zrazenín, pretože krv sa môže pred jej prečerpaním do mozgu hromadiť v srdci. Pacient je tak vystavený riziku vzniku cievnej mozgovej príhody spojenej s fibriláciou predsiení.

Toto ochorenie je nebezpečné najmä v tom, že takmer 30 percent pacientov nepociťuje žiadne príznaky. Je to však progresívne ochorenie, ktoré sa u jedného z piatich postihnutých v priebehu roka zmení z chvíľkovej na stálu fibriláciu predsiení. Pre jej vznik je viac rizikových faktorov - obezita, cukrovka, alkohol, srdcové zlyhania, dôsledky fajčenia aj vysoký vek, pričom u ľudí nad 65 rokov ich má osem z desiatich.

"Aj na Slovensku rastie počet ľudí, ktorým bola diagnostikovaná fibrilácia predsiení. S vekom stúpa ich výskyt, ale liečime aj oveľa mladších. Vlani podľa Národného centra zdravotníckych informácií malo fibriláciu 120.340 ľudí. Z toho 22- až 44-ročných bolo 17.433. Až 20 percent pacientov s cievnou mozgovou príhodou malo zistenú fibriláciu predsiení. Je to všeobecne menej známa choroba na rozdiel od infarktu. Dá sa zistiť pravidelným meraním pulzu a každá návšteva u všeobecného lekára by mala byť s jeho odmeraním. Aby sme fibriláciu predsiení mohli liečiť liekmi alebo katétrovou abláciou či operačne, musíme mať EKG vyšetrenie," konštatoval prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti Peter Hlivák.

Typické príznaky fibrilácie predsiení sú búšenie srdca, nepravidelný rytmus, slabosť, únava alebo dýchavičnosť, neprejavia sa však u každého pacienta. Lekár zistí diagnózu, až keď utrpí cievnu mozgovú príhodu.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…