Jedna misia splnená, teraz sa zameriam na ďalšie, tvrdí Sagan
TASR
TASR

Jedna misia splnená, teraz sa zameriam na ďalšie, tvrdí Sagan

Slovenský cyklista Peter Sagan dokázal obhájiť zelený dres na najslávnejších a najprestížnejších pretekoch Tour de France a opäť sa predviedol divákom na pódiu na Champs-Élysée.

Na snímke slovenský cyklista Peter Sagan Foto: TASR/AP

Žilina 23. júla (TASR) - Slovenský cyklista Peter Sagan dokázal obhájiť zelený dres na najslávnejších a najprestížnejších pretekoch Tour de France a opäť sa predviedol divákom na pódiu na Champs-Élysée. Po skvelom výkone si teraz doma v Žiline dopraje pár dní oddychu a potom sa už sústredí na druhý vrchol sezóny - septembrové majstrovstvá sveta v talianskej Florencii.

Dvadsaťtriročný jazdec stajne Cannondale tak ako prvý v histórii dokázal pri svojich dvoch premiérových účastiach na Tour po sebe vyhrať druhý najcennejší dres. "S touto Tour som veľmi spokojný. Hlavným cieľom, ktorý som chcel dosiahnuť, bolo obhájiť zelený dres a to sa mi aj podarilo, za čo som veľmi rád, taktiež ma veľmi teší aj to, že som dokázal vyhrať jednu etapu. Mám zelený dres, jedna misia je tak hotová a teraz sa zameriam na ďalšiu. Musím však priznať, že som nebol v takej forme ako vlani a v jednotlivých dojazdoch bolo vidieť, že na najlepších špurtérov som nemal," uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii vo svojej rodnej Žiline.

Sagan má už za sebou aj oslavy s tímom, ktoré prebehli krátko po skončení záverečnej 21. etapy priamo na Champs-Élysée. "Boli sme v jednej vinárni asi tak 300 m od cieľa, kde sme mali večeru. Zišli sa tam všetci pretekári, maséri, technici a celý tím. Cannondale tam zavolal aj nejakých svojich ľudí. No a z osláv sa nakoniec stala oblievačka vínom," zasmial sa.

Počas Tour sa na rôznych fórach zniesla vlna kritiky na Saganov tím a jeho kolegov. Fanúšikovia sa do nich obuli s tým, že mu počas náročných etáp vôbec nepomáhajú. Sagan však takéto tvrdenia zmietol zo stola: "Nahnevalo ma, že takto kritizovali môj tím, že mi ostatní pretekári nepomáhajú. Vôbec to nie je pravda. Nakoniec, všetko, čo som chcel, tak aj bolo a podarilo sa nám obhájiť zelený dres."

Podiel z prémii sa rozdelí

Vďaku tímu podčiarkol aj svojou štedrosťou, keď sa zriekol svojho podielu z prémii. "Som kapitán a povedal som, že z tých peňazí nechcem nič, keďže na mňa všetci ostatní v tíme pracujú. Takže sa aj rozdelia do tímu." Sagan svojim kolegom rozdal aj takmer všetky zelené dresy, ktoré nazbieral na Tour: "Nebola to len moja zásluha, ale aj ich. Takže dresy išli chalanom, mechanikom, masérom, nech majú aj oni pamiatku. Mne nakoniec zostali asi len tri."

Sagan si po náročnej Tour dopraje niekoľko dní voľna, no bicykel ani teraz neodloží. "Čaká ma trochu voľna, takže mám čas na oddych a regeneráciu. Na bicykel však chodím stále, aj keď na ňom netrávim toľko hodín," uviedol. Potom sa už sústredí na septembrové MS, kde by chcel zabojovať o triumf. "Najbližší cieľ budú majstrovstvá sveta, takže teraz mám trochu času na oddych a potom sa zameriam už na prípravu na MS, kde dúfam, budem v top forme," dodal.

Na úvod bude mať Sagan zlé spomienky

Sagan však rozhodne nebude rád spomínať na úvod tohtoročnej Tour, keď sa počas otváracieho dňa na Korzike zamotal do hromadného pádu. Aj keď sa rýchlo vrátil do súťaže a v závere prvého týždňa už miešal opäť karty pri záverečných dojazdoch, potvrdil, že spomínaná kolízia mala vplyv na jeho ďalšie výkony. "Tá zrážka pre mňa znamenala, že som si to príliš neužíval," prezradil Sagan, ktorý si na tomto ročníku Tour pripísal na konto jedno etapové víťazstvo, štyri druhé miesta a dve tretie. "Cítil som hendikep najmä počas prvého týždňa, čo vysvetľuje, prečo som mal toľko druhých a tretích umiestnení v etapách, kde som dúfal, že vyhrám."

Nepríjemný úvod

Peter Sagan v zelenom drese pred štartom 16. etapy prestížnych cyklistických pretekov Tour de France na trati z Vaisonu-la-Romaine do Gapu, dlhej 168 km 16. júla 2013. Foto: TASR/AP

Nepríjemný úvod si Sagan vynahradil v siedmej etape z Montpellieru do Albi (205), kde aj vďaka výbornej tímovej stratégii zdolal Cavendisha, Greipela i Marcela Kittela. Ďalší etapový triumf už síce neprišiel, ale slovenský rýchlik dokázal deviatimi umiestneniami v Top 4 že je "finišmanom" s najvyrovnanejšími výkonmi. "Nemôžete očakávať, že na takýchto pretekoch sa bude každý rok opakovať rovnaký scenár," reagoval Sagan. "Napokon, môžem byť spokojný, pretože som avizoval svoj útok na zelený dres a ten som napokon aj získal. Mohol som sa spoľahnúť na svojich tímových kolegov, najmä vo víťaznej etape do Albi."

Aj keď počas náročných troch týždňov nemal ani raz nejakú väčšiu krízu, priznal, že posledný týždeň v Alpách mu už príliš nevoňal. "Zo začiatku to bolo dobre, no postupne mi dochádzali sily a v závere som si hovoril 'už len päť dní, už len štyri...'. Posledné dni v kopcoch boli naozaj ťažké. Keď si to však uvedomím teraz, tak tie tri týždne ubehli ako voda," uviedol.

"Veľmi pekný dojem spravili slovenskí fanúšikovia, ktorých prišlo naozaj veľa. Je pekné, keď idete okolo slovenskej vlajky. Som rád, že to na Slovensku tak stúplo a že veľa ľudí chodí na preteky. Zároveň sa im chcem ospravedlniť, že sa nezastavím pri všetkých. Nedá sa to a ani rozdať neviem toľko autogramov, pretože sa musím sústrediť na preteky," pokračoval.

Aj Sagana navštívili antidopingoví komisári

Sagan sa vyjadril aj k dopingovým podozreniam, ktoré najmä talianske médiá uvalili na celkového víťaza Brita Chrisa Frooma.

"Noviny sú na to, aby sa predávali a keď dajú na titulku 'doping', tak sa ich predá určite viac, ako keď tam bude, že vyhral Froome. Keď dopuje, tak sa to nakoniec zistí a keď nie, tak prečo to o ňom písať. Keby som bol v jeho koži, tak by som sa cítil dosť zle. Keď som sa s ním rozprával, tak mi povedal, že absolvoval tri dopingové kontroly za 24 hodín. To sa potom ani nedá. Ak by dopoval, tak by bol 'magor'," povedal Sagan, ktorý prezradil, že aj jeho počas Tour niekoľkokrát navštívili antidopingoví komisári. "Náhodne boli za mnou trikrát a po pretekoch štyrikrát."

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…