Dobré noviny
Tajomstvo dlhovekosti odhalené: Život predĺži vlastná záhradka aj chôdza do práce
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Tajomstvo dlhovekosti odhalené: Život predĺži vlastná záhradka aj chôdza do práce

Tajomstvo dlhovekosti ľudí z modrých zón sa neskrýva v posilňovni.
Tajomstvo dlhovekosti ľudí z modrých zón sa neskrýva v posilňovni. — Foto: Pexels

Dlhovekosť sa dá dosiahnuť aj bez pravidelných návštev posilňovní či diét. Stačí vám k tomu len prirodzený pohyb. O čo teda presne ide?

BRATISLAVA 19. novembra - Čo majú spoločné grécky ostrov Ikaria, americké mesto Loma Linda, japonské mesto Okinawa či talianska Sardínia? Napriek tomu, že ich od seba často delia státisíce kilometrov, spája ich jedna dôležitá vec. Ľudia, ktorí na týchto miestach žijú, sa totiž podľa výskumov dožívajú najvyššieho veku. Všetky tieto miesta vedci nazývajú spoločným názvom - blue zones, alebo modré zóny. Život obyvateľov modrých zón charakterizuje vcelku výnimočný fenomén. Dlhovekosti sa tešia aj napriek tomu, že nebehajú maratóny, nenavštevujú pravidelne posilňovne, každý deň nekontrolujú svoju váhu a netrápia sa deň čo deň drepovaním, diétami či zdvíhaním činiek. Ako je teda možné, že patria medzi najzdravších a najdlhšie sa dožívajúcich ľudí sveta? 

Základom je prirodzený pohyb

Tajomstvo úspechu sa skrýva, ako inak, v pohybe. Ale nie tom typickom pre posilňovňu. Ľudia, ktorí žijú v modrých zónach, sa hýbu prirodzene a bez toho, že by pohyb vnímali ako nejakú extra aktivitu či činnosť. Starajú sa o svoje záhradky, nepoužívajú zbytočné množstvo technických vymožeností, ktoré im pomáhajú v starostlivosti o domácnosť a okolie domu, a najmä - často chodia peši. Ako uvádza portál Quartz, práve takáto forma prirodzeného pohybu je tou najlepšou zárukou dlhovekosti. 

Záhradkárčenie a veľa chôdze - tam sa skrýva tajomstvo dlhovekosti.
Záhradkárčenie a veľa chôdze - tam sa skrýva tajomstvo dlhovekosti. Foto: Pexels.com

Najlepšie pre vaše zdravie je do práce kráčať

Je však pravda, že ide o špecifické komunity a mestá, ktoré k tomuto cieľu smerovali roky. Ako teda zaradiť prirodzený pohyb aj do vášho denného rituálu? Nie je to až tak náročné, ako by sa mohlo zdať. Stačí začať viac kráčať. Je pravda, že súčasnú dobu charakterizujú skôr sedavé zamestnania, ale prečo by ste do práce nemohli začať kráčať? Prípadne ísť na nákup na bicykli alebo peši? Podľa výskumu je práve 15-minútová prechádzka do práce najlepšou formou dopravy. Prechádzka do práce prospieva nielen vášmu fyzickému zdraviu, ale rovnako tak aj psychickej pohode. 

Nedávna štúdia American Cancer Society ukázala, že šesť hodín kráčania týždenne znižuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne a pľúcne ochorenia a takisto aj na rakovinu. Dokonca už len dve hodiny týždenne na nohách pomáhajú a znižujú riziko vzniku ochorení. 

Každodenná prechádzka znižuje riziko vzniku demencie už o 40 %. Ak sa dá, skúste ranné zápchy vymeniť za chôdzu.
Každodenná prechádzka znižuje riziko vzniku demencie už o 40 %. Ak sa dá, skúste ranné dopravné zápchy vymeniť za chôdzu. Zlepšíte si zdravie a neutrpia ani vaše nervy. Foto: Pexels

Kráčanie je rovnako prospešné ako pre telo, tak aj pre dušu. Psychiater Anders Hensen zo švédskeho inštitútu Karolinska dokázal, že každodenná prechádzka znižuje riziko vzniku demencie až o 40 %.

Modré zóny však okrem prirodzeného pohybu charakterizujú aj dobré rodinné vzťahy, bohatý duchovný život, vyvážená strava bohatá na zeleninu a ovocie, či to, že si z času na čas doprajú „zdravotný“ pohárik červeného vína.  

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?