Dobré noviny
Mal by ich poznať každý: Slovenské miesta, ktoré sú absolútnym svetovým unikátom
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Mal by ich poznať každý: Slovenské miesta, ktoré sú absolútnym svetovým unikátom

Na snímke Kremnica a drevený most v Kolárove.
Na snímke Kremnica a drevený most v Kolárove. — Foto: Reprofoto Planetslovakia, Instagram/Slovakiatravel

Vydajte sa za skrytými miestami Slovenska.

BRATISLAVA 18. novembra - Slovensko ponúka obrovské množstvo možností, kam sa oplatí zájsť, no, nanešťastie, sú často skryté pred verejnosťou, alebo sú zatienené inými, významnejšími miestami. My vám prinášame 5 tipov na miesta, kde by sa vám určite páčilo a čudovali by ste sa, ako je možné, že ste tam neboli skôr.

Drevený most v Kolárove

Mestečko Kolárovo sa môže pýšiť zaujímavým unikátom. Ponad Malý Dunaj vedie drevený most dlhý 86 metrov, čo z neho robí najdlhší riečny most v Európe. Okrem neho tam nájdete aj ďalší unikát, a to plávajúci vodný mlyn, v ktorom sídli Múzeum vodného mlynárstva. Okolie mosta je ideálnou voľbou na prechádzky, no i rybárčenia, keďže toto miesto je vyhlásené za rybársky revír.

Drevená konštrukcia vznikla v roku 1990
Drevená konštrukcia vznikla v roku 1990 Foto: Wikimedia CC

Orloj v Starej Bystrici

Prvým orlojom na Slovensku je orloj na námestí v kysuckej obci Stará Bystrica. Šesť búst slovenských buditeľov, Pribinu, Svätopluka, Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra, Milana Rastislava Štefánika a Andreja Hlinku, stráži hodiny, ktoré ako jediné na svete ukazujú pravý slnečný čas, polohu mesiaca a dátum.

Drevená socha je najväčšou svojho druhu na Slovensku
Drevená socha je najväčšou svojho druhu na Slovensku Foto: Wikimedia CC

Kremnická mincovňa

V tomto stredoslovenskom meste nájdete rôzne kultúrne pamiatky, medzi ktoré patrí, nepochybne, aj mincovňa. Tá vznikla ešte v dávnom roku 1328, keď ju založil kráľ Karol Róbert z Anjou, a 17. novembra oslávi 690. výročie od vzniku. To z nej robí najstarší podnik na svete, ktorý funguje nepretržite. Mincovňa nevyrába iba mince, ale aj plakety, odznaky či rôzne žetóny.

V mincovni sa razili mince z blízkych baní
V mincovni sa razili mince z blízkych baní Foto: Wikimedia CC

Jazero Beňatina

Na úplnom okraji východného Slovenska sa nachádza prekrásne jazero. Vzniklo na mieste bývalého kameňolomu, kde sa našla skamenelina 5-metrovej ryby. Kameňolom bol zaplavený dolnou vodou, čím sa vytvorilo jazierko, ktoré pripomína magické, slávne Plitvické jazerá, ktoré ste mohli obdivovať vo filme Winnetou (1963). Návštevníci sa môžu občerstviť v bufete U Veľryby.

Obec Beňatina sa nachádza v okrese Sobrance
Obec Beňatina sa nachádza v okrese Sobrance Foto: Wikimedia CC

Oravský kostol

Oravská Lesná je obec ležiaca na západnom okraji Oravy na severe Slovenska. Táto rozsiahla dedina je obklopená ihličnatými smrekmi, z ktorých jeden sa vyníma aj v znaku obce, a všade navôkol vládne chladné počasie. Jediným objektom, ktorý prevyšuje stromy, je 37 metrov vysoká veža Kostola Svätej Anny. Kostol bol postavený na začiatku dvadsiateho storočia v jedinečnom, na svoju dobu pokrokovom, architektonickom štýle. Spojením dreva, kameňa a muriva vznikla stavba, ktorá ďaleko presahuje regionálny význam. Loď kostola je dlhá 47 m a široká 10 m.

Oravská Lesná bola do roku 1945 známa ako Erdútka či Erdótka
Oravská Lesná bola do roku 1945 známa ako Erdútka či Erdótka Foto: Wikimedia CC

Už ste čítali?