Leonardo DiCaprio investoval do záchrany Zeme už 100 miliónov. Chválu za to ale nepotrebuje
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Leonardo DiCaprio investoval do záchrany Zeme už 100 miliónov. Chválu za to ale nepotrebuje

Leonardo DiCaprio sa snaží ísť príkladom.

— Foto: Instagram/LeonardoDiCaprio, TASR/AP

BRATISLAVA 18. novembra - Tento muž nie je iba hercom, ktorý po zohratí svojej úlohy iba povrchne "zhrabne" všetky peniaze a odletí do exotického Karibiku, aby si užil zaslúženú dovolenku. Je aj veľkým bojovníkom za záchranu našej planéty. Jeho nadácia poskytuje granty projektom, ktoré sa snažia pomôcť prostrediu a zariadiť, aby pretrvalo aj do čias našich potomkov. Leonardo DiCaprio dokazuje, že je človekom s veľkým Č.

Herecká hviezda

Leonardo má za sebou už niekoľko veľkých hereckých úloh. Či už ste ho sledovali ako Jaya Gatsbyho (2013), Doma Cobba vo filme Počiatok (2010), detektíva Teddyho Danielsa v Prekliatom ostrove (2010), alebo burzového makléra Jordana Belforta v nezabudnuteľnom Vlkovi z Wall Street (2013), určite vás dokázal presvedčiť o svojich hereckých kvalitách. To však nie sú jediné kvality, ktoré v sebe má. Keď v roku 1997, ako 24-ročný, zožal celosvetový úspech za stvárnenie Jacka Dawsona v Titanicu od Jamesa Camerona, urobil niečo, čo by nik bol nepredpokladal.

Ikonická scéna z filmu, ktorá navždy vstúpila do dejín filmu
Ikonická scéna z filmu, ktorá navždy vstúpila do dejín filmu Foto: Flickr

Neschádzajúc na zlé chodníčky, ktoré hercov po ich prvom veľkom úspechu častokrát zvyknú zlákať, rozhodol sa založiť Nadáciu Leonarda DiCapria. Tá mala začať pomáhať životnému prostrediu a zachrániť ho pred vymieraním. Ako sa jej za uplynulých dvadsať rokov darilo?

Nadácia podporila viac než 100 projektov v 50-tich krajinách sveta, ktoré bojovali za záchranu Zeme. Aby im v tom pomohla, poskytla im peňažné granty. Za dve dekády tak darovali už 100 miliónov amerických dolárov. O Leonardovej reči na otváracom ceremoniáli v sídle OSN v New Yorku v roku 2016 sme vás informovali a ak si ju chcete prečítať, môžete tak urobiť aj v našom staršom článku.

Leonardo DiCaprio 11. novembra oslávil 44. narodeniny
Leonardo DiCaprio oslávil 11. novembra svoje 44. narodeniny Foto: Wikimedia CC

Zachráňme našu planétu

"Od roku 1998 sme podporili vyše 200 projektov na každom kontinente a v každom oceáne na ochranu biotopov a druhov, obnoviteľnej energie, zmeny klímy, domácich práv a ďalších. S potešením vám oznamujem, že s posledným grantom 11-tich miliónov dolárov LDF (The Leonardo DiCaprio Foundation) pokorila hranicu 100 miliónov," povedal na oslave 20. narodenín Nadácie.

Leonardo ukázal svoj charakter aj po ničivom zemetrasení na Haiti, kedy záchranným oddielom daroval až 1 milión dolárov. Jeho dom je poháňaný solárnou energiou a on sám je kvôli znečisťovaniu, ktoré spôsobuje výroba mäsových výrobkov, vegetariánom. Negatívny názor má aj na továrne, ktoré získavajú palmový olej v indonézskych lesoch, pričom ohrozujú prirodzený chod prírody. Nedávno sme vás informovali aj o videu s malou opičkou, ktorá o tomto probléme hovorí.

Okrem toho všetkého však nadácia Leonarda DiCapria prispela k ďalšej významnej udalosti, ktorá potešila svet len prednedávnom. Práve vďaka hercovej práci a práci ďalších ľudí v jeho nadácii sa Nepálu podarilo za krátkych deväť rokov zdvojnásobiť populáciu tigrov, ktorí sú na pokraji vyhynutia. Herec, ktorého nadácia financovala tento boj za záchranu, sa vyjadril jasne: „Nepál je lídrom v úsilí zdvojnásobiť čísla tigrov v rámci svojich vlastných hraníc a slúži ako model ochrany pre celú Áziu a svet.“ 

Zaslúženú Cenu akadémie (Oscara) získal až v roku 2015 za svoju rolu vo filme Zmŕtvychvstanie
Vysnenú Cenu akadémie (Oscara) získal "až" v roku 2015 za rolu Hugha Glassa vo filme Zmŕtvychvstanie Foto: Flickr

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…