Japonský investor má otvorené dvere do priemyselného parku v Trenčíne
TASR
TASR

Japonský investor má otvorené dvere do priemyselného parku v Trenčíne

Japonská nadnárodná spoločnosť Akebono Brake Industry má otvorené dvere do trenčianskeho priemyselného parku na Bratislavskej ulici.

Trenčín 22. júla (TASR) – Japonská nadnárodná spoločnosť Akebono Brake Industry má otvorené dvere do trenčianskeho priemyselného parku na Bratislavskej ulici. Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne dnes schválilo návrh primátora Richarda Rybníčka na odkúpenie pozemkov od štátu pre renomovaného svetového výrobcu senzorov a brzdových systémov pre automobilový priemysel.

Richard Rybníček primátor mesta Trenčín Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Japonský investor má záujem o výstavbu a prevádzku závodu v priemyselnej zóne na pozemkoch o celkovej výmere 40.000 metrov štvorcových. Keďže mesto nie je vlastníkom všetkých pozemkov, o ktoré má Akebono Brake Industry záujem, požiadalo o odkúpenie pozemkov Slovenský pozemkový fond. "Mesto Trenčín zaplatí Slovenskému pozemkovému fondu 904.000 eur," priblížil Rybníček.

"Za rok a pol sme absolvovali so spoločnosťou Akebono Brake Industry 11 rokovaní, Japonci sa rozhodovali medzi Slovenskom, Maďarskom, Poľskom a Českou republikou. Rozhodli sa pre Trenčín, čo deklarujú aj podpísaním memoranda. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) uvádza, že by mali vytvoriť v Trenčíne do 350 pracovných miest," skonštatoval trenčiansky primátor s tým, že spoločnosť nežiada od štátu žiadne investičné stimuly.

Mesto Trenčín predá na základe memoranda spoločnosti Akebono Brake Industry 40.000 metrov štvorcových pozemkov v priemyselnom parku, meter štvorcový za 23 eur. Japonci tak mestu zaplatia v niekoľkých splátkach okolo 920.000 eur. Neskôr podľa Rybníčka plánujú rozšíriť svoje priestory v priemyselnom parku až na 120.000 metrov štvorcových. S výstavbou závodu by mali začať v marci budúceho roku, koncom roka 2014 by už mali spustiť výrobu komponentov pre automobilový priemysel.

Predseda poslaneckého klubu Smer-SD v mestskom zastupiteľstve Daniel Beníček zdôraznil dôležitosť projektu pre mesto a celý región, vedeniu mesta však vyčítal fakt, že poslancov najsilnejšieho poslaneckého klubu v zastupiteľstve nepozvali na rokovania s investorom. "Ja ako predseda poslaneckého klubu nemám o rokovaní s investorom od mesta žiadne informácie," skonštatoval Beníček.

Trenčianske mestské zastupiteľstvo musí podľa memoranda schváliť do konca septembra tohto roku všetky potrebné zmluvy, prevody pozemkov a náležitosti potrebné na splnenie memoranda. Ak poslanci do 30. septembra neschvália prevod pozemkov do vlastníctva Akebono Brake Industry, memorandum zanikne. Memorandum tiež zakazuje mestu Trenčín zverejňovať detaily dohody so spoločnosťou.

Už ste čítali?

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…