Japonský investor má otvorené dvere do priemyselného parku v Trenčíne
TASR
TASR

Japonský investor má otvorené dvere do priemyselného parku v Trenčíne

Japonská nadnárodná spoločnosť Akebono Brake Industry má otvorené dvere do trenčianskeho priemyselného parku na Bratislavskej ulici.

Trenčín 22. júla (TASR) – Japonská nadnárodná spoločnosť Akebono Brake Industry má otvorené dvere do trenčianskeho priemyselného parku na Bratislavskej ulici. Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne dnes schválilo návrh primátora Richarda Rybníčka na odkúpenie pozemkov od štátu pre renomovaného svetového výrobcu senzorov a brzdových systémov pre automobilový priemysel.

Richard Rybníček primátor mesta Trenčín Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Japonský investor má záujem o výstavbu a prevádzku závodu v priemyselnej zóne na pozemkoch o celkovej výmere 40.000 metrov štvorcových. Keďže mesto nie je vlastníkom všetkých pozemkov, o ktoré má Akebono Brake Industry záujem, požiadalo o odkúpenie pozemkov Slovenský pozemkový fond. "Mesto Trenčín zaplatí Slovenskému pozemkovému fondu 904.000 eur," priblížil Rybníček.

"Za rok a pol sme absolvovali so spoločnosťou Akebono Brake Industry 11 rokovaní, Japonci sa rozhodovali medzi Slovenskom, Maďarskom, Poľskom a Českou republikou. Rozhodli sa pre Trenčín, čo deklarujú aj podpísaním memoranda. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) uvádza, že by mali vytvoriť v Trenčíne do 350 pracovných miest," skonštatoval trenčiansky primátor s tým, že spoločnosť nežiada od štátu žiadne investičné stimuly.

Mesto Trenčín predá na základe memoranda spoločnosti Akebono Brake Industry 40.000 metrov štvorcových pozemkov v priemyselnom parku, meter štvorcový za 23 eur. Japonci tak mestu zaplatia v niekoľkých splátkach okolo 920.000 eur. Neskôr podľa Rybníčka plánujú rozšíriť svoje priestory v priemyselnom parku až na 120.000 metrov štvorcových. S výstavbou závodu by mali začať v marci budúceho roku, koncom roka 2014 by už mali spustiť výrobu komponentov pre automobilový priemysel.

Predseda poslaneckého klubu Smer-SD v mestskom zastupiteľstve Daniel Beníček zdôraznil dôležitosť projektu pre mesto a celý región, vedeniu mesta však vyčítal fakt, že poslancov najsilnejšieho poslaneckého klubu v zastupiteľstve nepozvali na rokovania s investorom. "Ja ako predseda poslaneckého klubu nemám o rokovaní s investorom od mesta žiadne informácie," skonštatoval Beníček.

Trenčianske mestské zastupiteľstvo musí podľa memoranda schváliť do konca septembra tohto roku všetky potrebné zmluvy, prevody pozemkov a náležitosti potrebné na splnenie memoranda. Ak poslanci do 30. septembra neschvália prevod pozemkov do vlastníctva Akebono Brake Industry, memorandum zanikne. Memorandum tiež zakazuje mestu Trenčín zverejňovať detaily dohody so spoločnosťou.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…