Slovenka, ktorá šéfuje misii na Mars: Možno sa tam dostaneme už o 10-15 rokov
Mladá vedkyňa už absolvovala tri simulované misie na Mars a povedie aj misiu na Mesiac.
BRATISLAVA 14. novembra - V talkšou KRIŽOVATKY privítal Marián Balázs slovenskú vedkyňu, ktorá je napriek svojmu mladému veku celosvetovo uznávanou odborníčkou. Michaela Musilová je predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity a astrobiologička, ktorá má za sebou tri simulované misie na Mars.

Misia na Zemi, posádka sa však musí správať ako na Marse
Keď americká NASA vyberá vedcov na simulovanú misiu na inú planétu, ide o zložitý proces.

Michaela Musilová sa už trikrát zúčastnila na misii na Mars a najnovšie ju čaká aj misia na Mesiac. „Stanica mala v priemere len 8 metrov štvorcových. Spí sa v miestnostiach podobných rakvám, stiesnených, klaustrofobických. Väčšinu času človek trávi vo vnútri, spolu s ostatnými členmi misie. Ak chce ísť von, tak len v skafandri. Všetko sa simuluje, ako by sme boli naozaj na Marse. Jedlo sme mali vysušené, išli sme tam len s limitovaným množstvom vody,“ povedala Musilová pre Dobré noviny o prvých dvoch krátkodobých misiách, ktoré sa konali v púšti v americkom Utahu. Michaela sa so simuláciou okamžite stotožnila - napríklad keď mala oblečený skafander a veľmi ju svrbel nos, helmu si z hlavy nesňala, neurobila by to predsa ani na Marse.

Vďaka Michaele Musilovej sa do druhej misie na Mars mohli zapojiť aj ďalší slovenskí vedci, bola tam totiž veliteľkou posádky. Ako prezradila v rozhovore, jej zámerom je motivovať mladých ľudí, aby sa venovali vede a technike - spoluorganizovala preto súťaž Misia Mars. Víťazný projekt so sebou vzala na druhú misiu. „Dievčatá z Detvy navrhli, ako pestovať špenát v marťanských podmienkach. Naozaj sa to podarilo, počas misie som vypestovala toľko špenátu, že zostalo dosť aj na našu poslednú večeru. Časť experimentu som dokonca doniesla naspäť na Slovensko a darovala škole, aby s ňou mohli pracovať ďalší študenti,“ povedala Michaela Musilová.
V rozhovore s mladou astrobiologičkou sa tiež dozviete, či majú vedci na simulovaných misiách kontakt so Zemou, aké problémy musí posádka riešiť a aj to, ako bude vyzerať blížiaca sa misia na Mesiac.
