Ozajstná Jane z džungle: Ako mladá sa vydala do Afriky a zmenila celý svet
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Ozajstná Jane z džungle: Ako mladá sa vydala do Afriky a zmenila celý svet

Fascinujúci príbeh naozajstnej Jane z džungle sa dočkal aj filmového spracovania. Jej odhodlanie odhalilo mnohé, dovtedy skryté, skutočnosti o živote šimpanzov.

— Foto: The Jane Goodall Institute

BRATISLAVA 14. novembra - Určite ste o nej už počuli, no viete o nej viac? Celoživotné dielo anglickej primátologičky si zaslúži obrovský obdiv. Pre svoje viac ako 50-ročné pozorovanie šimpanzov je považovaná za najväčšiu expertku na tento druh. Toto je príbeh Jane Goodallovej.

Sen o Afrike

Jane sa narodila 3. apríla 1934 v Londýne a už odmala prechovávala veľkú lásku k zvieratám. Priznáva, že to bolo podnietené pravdepodobne tým, že jej ako malej otec daroval plyšovú hračku šimpanza, ktorú nazvala Jubilee. Vo svojich 18-tich rokoch sa rozhodla dobrovoľne odísť zo školy a začala pracovať ako sekretárka, neskôr aj ako asistentka filmovej produkcie, v snahe zarobiť si peniaze na cestu do vysnívanej Afriky. V roku 1957 sa jej sen splnil, Jane sa ocitla v Keni.

Mladá Britka v africkej divočine
Mladá Britka v africkej divočine Foto: Flickr

Kenský archeológ a paleontológ Louis Leakey v tom čase hľadal niekoho, kto by mu pomohol so skúmaním šimpanzov pre svoju Štúdiu o správaní opíc ako skorých hominidov. Jane sa rozhodla Louisovi zatelefonovať a odísť do Olduvaiskej rokliny v Tanganike (dnešná Tanzánia), kde vedec pôsobil. Tam sa začala Janina nenapodobiteľná kariéra.

Jane svojou prácou inšpirovala aj najmladších
Jane svojou prácou inšpirovala aj najmladších Foto: Wikimedia CC

Práca s rovnocennými tvormi(?)

Skúmala šimpanziu spoločnosť a ich rodinné pomery v Národnom parku Gombe. Nemala vysokoškolské vzdelanie, no napriek tomu si všimla isté veci, ktoré aj skúsenejším vedcom unikli. Opiciam dala mená ako Fifi, Gigi, Mike, Frodo, pretože mali jedinečné a individuálne odlišné osobnosti, rovnako ako ľudia. Zistila, že aj šimpanzy prejavujú medzi sebou emócie: objímajú sa, bozkávajú, tľapkajú sa po chrbtoch, ba dokonca sa šteklia - a to všetko sú činnosti, ktoré mali robiť "iba ľudia".

Ľudský druh je najpodobnejší tomu šimpanziemu
Ľudský druh je najpodobnejší tomu šimpanziemu Foto: Pixabay

Vyvrátila množstvo dovtedajších názorov, že iba človek dokáže používať rôzne nástroje, aby si uľahčil život. Pri sledovaní šimpanza pri mravenisku termitov zistila, že šimpanz opakovane prikladá trsy trávy k vchodu mraveniska, aby hmyz vylákal von a mohol ho zjesť. Louis o Janinich revolučných zisteniach napísal:

"Musíme znova definovať človeka, alebo prijmeme šimpanza za človeka."

Jane (tretia zľava) s Medailou za láskavosť
Jane (tretia zľava) s Medailou za láskavosť Foto: Wikimedia CC

Jane vo svojej práci pokračuje dodnes. V roku 1965 získala na Cambridgeskej univerzite doktorský titul z etológie. Až do roku 1975 žila v Gombe, kde spolupracovala s inými vedcami. "Svet šimpanzov ma očaril a rozhodla som sa im pomáhať. Musíme žiť v harmónii nielen medzi ľuďmi, ale zároveň v súlade s prírodou." O dva roky nato založila Inštitút Jane Goodallovej, ktorý podporuje Národný park Gombe a v súčasnosti pracuje v 30-tich krajinách sveta. V roku 2003, po mnohých oceneniach, publikáciách a prednáškach na svetových fórach, bol Jane udelený Rád britského impéria. Plyšového šimpanza Jubilee má dodnes.

Jane s Jubilee
Jane s Jubilee Foto: Flickr

Janin príbeh na filmových plátnach

V roku 2017 vznikol biografický film o Jane, ktorý získal až dvanásť ocenení. Známy režisér Brett Morgen použil stratené zábery z archívov National Geographic. O jeho kvalite sa budete môcť presvedčiť sami, a to na tohtoročnom festivale Ekotopfilm - Envirofilm v Košiciach14. a 15. novembra. Viac informácií, ako aj celý program, nájdete na stránke festivalu Ekotopfilm.

Jane bola v roku 2016 v Bratislave
Jane bola v roku 2016 v Bratislave Foto: Ekotopfilm - Envirofilm

Na Slovensko už raz zavítala

V roku 2016 bola Jane dokonca hostkou festivalu, kde si prevzala poctu Honour of Ekotopfilm a predstavila svoj projekt zameraný na rozvoj mládeže Roots&Shoots. Pocta je určená pre ocenenie významných domácich i svetových osobností, za mimoriadne výkony dosiahnuté v záujme trvalo udržateľného rozvoja, za významné vedecké objavy, humánne či kultúrne aktivity, alebo za celoživotné dielo, v záujme rozvoja ľudskej spoločnosti.

Čo je Ekotopfilm - Envirofilm?

Ide o projekt, ktorého cieľom je priniesť do regiónov Slovenska najlepší výber dokumentárnych filmov zo sveta z aktuálneho filmového ročníka. Snahou festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. V rámci filmového premietania prinášajú aj zaujímavých speakrov, odborníkov, aktivistov k rôznym diskusiám na aktuálne témy. Prehliadka víťazných dokumentárnych filmov prebieha vždy dva dni v krajských a jeden deň v okresných mestách.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…