TENIS-FED: Češky sú už šiestykrát víťazkami Pohára federácie

Česká tenistka Kateřina Siniaková, archívna fotka.
Česká tenistka Kateřina Siniaková, archívna fotka. — Foto: TASR/AP

Pre zverenky kapitána Petra Pálu je to už šiesty fedcupový titul v priebehu uplynulých ôsmich rokov. Češky v prestížnej tímovej súťaži nenašli premožiteľky ani v rokoch 2016, 2015, 2014, 2012 a 2011.

Praha 11. novembra (TASR) - České tenistky sa stali po šiesty raz v ére samostatnosti víťazkami Pohára federácie. Vo finále vo vypredanej pražskej 02 aréne zdolali USA 3:0. O rozhodujúci tretí bod sa v nedeľu postarala Kateřina Siniaková, ktorá v súboji tímových jednotiek zdolala Sofiu Keninovú 7:5, 5:7 a 7:5.

Pre zverenky kapitána Petra Pálu je to už šiesty fedcupový titul v priebehu uplynulých ôsmich rokov. Češky v prestížnej tímovej súťaži nenašli premožiteľky ani v rokoch 2016, 2015, 2014, 2012 a 2011. Z víťazstva nad Američankami, ktoré neobhájili prvenstvo z vlaňajška, sa naposledy tešili v roku 1985 ešte za éry ČSSR.

V úvodnom sete zápasu medzi Siniakovou a Keninovou to bol urputný boj o každú loptičku. Češka viedla 3:1 i 5:3 a mala brejk k dobru, no Američanka vždy dokázala vyrovnať. V koncovke však mala navrch Siniaková, ktorá v dvanástom geme premenila po víťaznom forhende v poradí tretí setbal.

Keninová v rozhodujúcich momentoch priveľa kazila z forhendu, čo bola voda na mlyn súperky. V druhom dejstve si Siniaková po rýchlom brejku vybudovala náskok 3:0. Keninová však nezložila zbrane, v ďalších minútach otočila na 4:3 a vynútila si rozhodujúci set.

V ňom si Siniaková rýchlo vytvorila náskok 3:0. Keninová odmietla rezignovať, pri svojom podaní znížila a v ďalšom maratónskom geme potrápila domácu hráčku. Hoci v ňom napokon ťahala za kratší koniec, nakoplo ju to a ďalšie štyri gemy získala vo svoj prospech. Za vedenia 5:4 nevyužila Keninová dva mečbaly, čo sa jej vympostilo. Koncovku setu lepšie zvládla Siniaková, ktorá otočila skóre a v dvanástej hre premenila za stavu 6:5 svoj druhý mečbal.