Merkelová si pripomenula 100. výročie volebného práva žien v Nemecku
TASR
TASR

Merkelová si pripomenula 100. výročie volebného práva žien v Nemecku

Vo svete politiky je stanovený cieľ dosiahnuť do roku 2025 rovnocenné zastúpenie v oficiálnych úradoch, dodala nemecká líderka.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová - archívne foto — Foto: TASR/AP

Berlín 10. novembra (TASR) - Treba "toho urobiť ešte veľmi veľa", aby sa zlepšili práva žien v Nemecku, vyhlásila kancelárka Angela Merkelová v sobotu, keď si pripomínala 100. výročie získania volebného práva žien v krajine.

Vo svojom týždennom video podkaste, zverejnenom na internete, sa Merkelová zamerala na problematiku žien vo vedúcich funkciách. Uviedla, že treba dosiahnuť takú úroveň zastúpenia žien v riadiacich pozíciách, "aby to malo zmysel".

Vo svete politiky je stanovený cieľ dosiahnuť do roku 2025 rovnocenné zastúpenie v oficiálnych úradoch, dodala nemecká líderka.

Rozhodnutie zaviesť v Nemecku 12. novembra 1918 hlasovacie právo žien označila Merkelová za "zásadné politické rozhodnutie, ktoré bolo podstatné a nevyhnutné pre dosiahnutie rovnoprávnosti mužov a žien".

Poďakovala sa Macronovi za symbolické gesto - návštevu v Compiegne

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová sa v sobotu v Paríži poďakovala francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi za "symbolické gesto" - pozvanie na miesto uzavretia prímeria z roku 1918 v okolí Compiegne.

Šéfka nemeckej spolkovej vlády pripomenula, že to bolo po prvý raz od vzniku Spolkovej republiky Nemecko, čo vedúci predstaviteľ jej vlády navštívil túto lokalitu spoločne s francúzskym prezidentom. Takže tento deň nie je len spomienkou a varovaním, ale aj stimulom, dodala.

Angela Merkelová súčasne informovala, že v nedeľu po skončení spomienkových podujatí v Paríži vystúpi s prejavom na následnom Mierovom fóre. V súčasnosti je tu vôľa urobiť maximum pre mierové usporiadanie sveta, avšak vyžiada si to ešte mnoho práce, dodala.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, ktorí sa o niekoľko hodín skôr stretli neďaleko francúzskeho mesta Compiegne severovýchodne od Paríža, aby si spoločne pripomenuli koniec prvej svetovej vojny, tam odhalili pamätnú tabuľu na mieste uzavretia prímeria z 11. novembra 1918. Stalo sa tak pred obnoveným reštauračným vozom, v ktorom pred 100 rokmi došlo k tomuto historickému aktu a ktorý v súčasnosti slúži ako múzeum.

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…