Činohra SND uvedie premiéru inscenácie Projekt 1918
TASR
TASR

Činohra SND uvedie premiéru inscenácie Projekt 1918

Režisérom je Michal Vajdička, dramaturgom Daniel Majling, scénu navrhol Pavol Andraško, kostýmy Katarína Hollá, hudba a výber hudby Michal Novinski, pohybovú spoluprácu má Stanislava Vlčeková.

Budova SND, ilustračná snímka. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 9. novembra (TASR) - Činohra Slovenského národného divadla (SND) uvedie 10. a 11. novembra v novej budove premiéru inscenácie Projekt 1918 na motívy próz Josepha Rotha. Režisérom je Michal Vajdička, dramaturgom Daniel Majling, scénu navrhol Pavol Andraško, kostýmy Katarína Hollá, hudba a výber hudby Michal Novinski, pohybovú spoluprácu má Stanislava Vlčeková.

V jednotlivých postavách účinkujú Zdena Studenková, Zuzana Fialová, Diana Mórová, Tomáš Maštalír, Richard Stanke, Jozef Vajda, Branislav Bystriansky, Ľuboš Kostelný, Emil Horváth, Ján Koleník, František Kovár, Martin Huba, Milan Ondrík, Roman Poláčik a ďalší umelci.

Dramaturgia činohry k pripravovanej premiére uvádza: „Inscenácia je pohľadom na posledné roky mnohonárodnej rakúsko-uhorskej monarchie s jej pozlátkami a tieňmi. Je rok 1918, končí sa prvá svetová vojna, prvé masové orgie priemyselného zabíjania, ktoré rozmetali na kusy veľké sny a nádeje z prelomu storočí. Nádeje, že ľudstvo čaká len neustály, nezadržateľný pokrok vied, umenia, kultúry.

Na ruinách starého sveta vznikajú nové štáty, medzi nimi aj Československo. Niektorí s nostalgiou spomínajú na staré zlaté časy rozpadnutej monarchie, na valčíky, na Radetzkého pochody a eleganciu starého sveta, iní majú pocit, že konečne vyšli zo zatuchnutej, roky nevetranej izby na čerstvý vzduch. Svet stojí pred otázkou, či sa skončila gavalierska doba noblesy a vzdelania a začali sa besy moderného pretechnizovaného sveta? Alebo sa tieto besy zrodili ako plesne z tejto starej zatuchliny. Boli tie časy skutočne zlaté? A ak boli, prečo potom nakoniec zhrdzaveli? Projekt 1918 zachytáva na vzorke osudov vojakov z periférnej rakúsko-uhorskej posádky posledné roky mnohonárodnej monarchie so všetkou jej pozlátkou, morálkou i pseudomorálkou, slávou aj tieňmi a chybami. Osudy ľudí prežívajúcich svoje radosti aj žiale v kulisách dejín, ktoré sa zmenili prvýkrát po tisíc rokoch.“

„Projekt 1918 stojí trocha bokom od línie, ktorá sa vinie celou sezónou, a to je línia uvádzania hier, ktoré sa zaoberajú racionalitou, vzdelaním a dôležitosti vzdelania v spoločnosti. Projekt 1918 je príspevkom SND k storočnici vzniku Československa. Pri výbere autora sme sa chceli trocha vyhnúť klišé, ktoré sa núka k výročiu Československa, čiže urobiť hru o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi alebo Tomášovi Garrigue Masarykovi, aj keď je to veľmi dôležité. Chceli sme skôr urobiť hru, ktorá nebude o týchto veľkých postavách dejín, ale o pešiakoch dejín, o obyčajných ľuďoch a o tom, ako sa táto zmena vlastne odzrkadlila v ich každodenných životoch,“ uviedol pre TASR dramaturg Daniel Majling.

Už ste čítali?

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…