Dobré noviny
V Skalici odhalili zrekonštruovaný pamätník obetí prvej svetovej vojny
TASR
TASR

V Skalici odhalili zrekonštruovaný pamätník obetí prvej svetovej vojny

Na snímke pomník padlým vojakom v prvej a druhej svetovej vojne v Skalici.
Na snímke pomník padlým vojakom v prvej a druhej svetovej vojne v Skalici. — Foto: TASR Zdenko Dzurjanin

Autorom pamätníka, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, je moravský sochár Metoděj Kocourek. TTSK poskytol na jeho rekonštrukciu 5000 eur.

Skalica 9. novembra (TASR) – Za účasti predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozefa Viskupiča odhalili v piatok v Skalici zrekonštruovaný Pamätník padlých obetí. Je venovaný obetiam prvej svetovej vojny.

Autorom pamätníka, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, je moravský sochár Metoděj Kocourek. TTSK poskytol na jeho rekonštrukciu 5000 eur. "Pred sto rokmi zúrila svetová vojna, do ktorej sa zapojili všetky vyspelé civilizácie. V týchto okamihoch sa podarilo Slovákom dotiahnuť snahy o sebaurčenie. K Čechom a Slovákom sa postupne pridali ďalšie národy, ktoré po období útlaku pocítili šancu na vlastný štát," uviedol Viskupič.

Pri skalickom pamätníku sa ľudia sa stretávali okolo roku 1930 v rámci mierových slávností už počas Československej republiky. Pred niekoľkými rokmi obnovili spomienkové stretnutia pri pamätníku členovia Jednotky dôchodcov Slovenska (JDS). "Náhrobné kamene a pamätníky ako symboly večnosti sú pre nás odkazom, aby sme nezabúdali a pripomínali si hrdinstvo a cieľ zahynutých. Bojovali za svet bez vojen, za mier, pokoj a spoluprácu medzi národmi," doplnila predsedníčka Základnej organizácie JDS v Skalici Hana Hošková.

Pomník prvej svetovej vojny v Skalici patrí k najmonumentálnejším na Záhorí. Pozostáva z hranolovitého podstavca, na ktorom sú osadené tri dosky. Týči sa nad nimi súsošie do výšky takmer troch metrov. Pamätník a proces jeho vzniku sa tvoril v rokoch 1920 až 1927, počas ktorých sa konala finančná zbierka. Vďaka nej sa podarilo vyzbierať 50.000 korún. "Pamätník následne mestské zastupiteľstvo schválilo a v roku 1927 bol postavený. Kocourekovi pomáhal s dielom zručný kamenosochár," povedal pre TASR regionálny historik Peter Brezina.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?