Stredoškoláčka učí Trnavu háčkovať chobotničky. Za pomoc bábätkám získala medzinárodné ocenenie
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Stredoškoláčka učí Trnavu háčkovať chobotničky. Za pomoc bábätkám získala medzinárodné ocenenie

Stredoškoláčka sa naučila háčkovať chobotničky pre predčasne narodené bábätká. Za to a za iné dobrovoľnícke činnosti získala medzinárodné ocenenie. 

Timea Ručková sa naučila háčkovať chobotničky. O predčasne narodených detičkách napísala aj prácu. — Foto: Dofe

TRNAVA 9. novembra - Timea Ručková napísala prácu o psychomotorickom vývine predčasne narodených detí a začala pre ne háčkovať chobotničky, ktoré im uľahčujú pobyt v inkubátore a dodávajú pocit bezpečia. Za svoju cieľavedomosť a systematickú prácu si prebrala Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) v prítomnosti olympijského víťaza Mateja Tótha.

Aj maličkosť vie urobiť veľký rozdiel. Toto pochopila aj študentka Gymnázia Angely Merici v Trnave a pustila sa do svojho malého projektu: naučiť sa háčkovať chobotničky.

Chobotničky majú na bábätká výnimočný vplyv

Tieto malé bavlnené zvieratká totiž majú pre predčasne narodené bábätká veľký význam. Deti sa s nimi cítia bezpečnejšie a podľa britského výskumu majú vďaka chobotničkám novorodenci v inkubátore pravidelný srdcový tep a lepšie dýchajú. Pripisuje sa to tomu, že im pripomínajú pupočnú šnúru. Majú však aj praktickejší význam, deti poťahujú chápadlá chobotníc a nevyťahujú si hadičky a infúzie, ktoré majú často zavedené. “Háčkovanie ma naučilo trpezlivosti a snaha vyrobiť, čo najviac chobotničiek zase systematickosti,” pochvaľuje si gymnazistka svoju aktivitu v rámci DofE.

Ocenil ju aj olympijský víťaz Matej Tóth

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu, ktorú si Timea 8. novembra v Bratislave prebrala z rúk olympijského víťaza Mateja Tótha, založil princ Philip manžel kráľovnej Alžbety. Od 1956 sa doň ročne zapája 1,3 miliónov mladých ľudí vo veku 14-24 rokov v 140 krajinách sveta.

Ide o personalizovaný, komplexný a pravidelný rozvoj mladých ľudí v štyroch oblastiach: rozvoj talentu, dobrovoľníctvo, šport a dobrodružná expedícia. Program má bronzovú, striebornú a zlatú úroveň a trvá minimálne 6 mesiacov.

Chobotničky háčkovala aj v domove dôchodcov

Chobotničky, ktoré študentka z Trnavy háčkovala, musia spĺňať niekoľko prísnych kritérií. Musia byť zo 100-percentnej bavlny, ktorá sa dá dokonale dezinfikovať. Celá iniciatíva pochádza z Dánska a Timea sa ju snažila rozšíriť aj v Trnave. Oslovila viaceré organizácie a domovy dôchodcov s ponukou, že pre nich urobí spoločné háčkovacie stretnutia.

Nakoniec sa to podarilo v domove dôchodcov, aj keď to bolo komplikované, starší ľudia boli radi, že môžu byť takto užitoční.” A to aj napriek tomu, že im háčkovanie často komplikuje napríklad horší zrak. Timea má však plány veľké, chcela by zorganizovať deň háčkovania v Trnave a vyrobiť, čo najviac chobotníc pre malé deti.

Budúcnosť je jasná: medicína

Timea sa navyše realizovala aj inak. Pomáhala ako dobrovoľníčka počas stretnutia predčasne narodených detí, ktoré organizovalo združenie OZ Malíček a bola nadšená z pokrokov a dojímavých príbehov, ktoré mohla vidieť aj precítiť na vlastnej koži. “Je krásne a veľmi dojemné, ako sa deti stretávali s doktormi, ktorí im zachránili život.” Lásku k deťom i tým najlepším, je cítiť z každého jej slova. Aj preto vás asi neprekvapí jej cieľ v rámci rozvoja talentu: práca o psychomotorickom vývine predčasne narodených detí, s ktorou ide zabojovať na krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti. Oslovila kvôli nej desiatky mamičiek s predčasne narodenými bábätkami a zbierala cenné dáta, ktoré v práci analyzovala.

Mladá gymnazistka už dokonca aj vie, čo ďalej so životom - mieri na medicínu a chce sa venovať práve predčasne narodeným deťom. “Vďaka DofE som si uvedomila, že ak viem, čo chcem, a pravidelne na tom zapracujem, dokážem čokoľvek.” A uvedomila si, že aj maličkosť, ako uháčkovaná chobotnica vie urobiť veľkú radosť.

Raketový štart programu na Slovensku

Na Slovensku si program DofE za tri roky existencie vyskúšalo vyše 3000 mladých, funguje na 163 školách a organizáciách po celom Slovensku, a to od Veľkých Levárov až po Sninu. Slovenská národná kancelária sa dokonca stala najrýchlejšie rastúcou kanceláriu za posledné tri roky v Európe a na medzinárodnom fóre DofE v Ghane v novembri 2018 ju osobne ocenil aj britský princ Edward.

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…