Nedovolenkovali ste v lete? Vyberte sa na tieto miesta, ktoré by mal v zime navštíviť každý
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Nedovolenkovali ste v lete? Vyberte sa na tieto miesta, ktoré by mal v zime navštíviť každý

V našich tipoch nájdete európske mestá, ale aj exotickú Indočínu.

— Foto: Koláž DN/Wikimedia CC

BRATISLAVA 11. novembra - Nestihli ste letnú dovolenku? Nenašli ste dostatok prostriedkov a času na to, aby ste odišli za oddychom k moru? Pre tých z vás, ktorí radi cestujú a neprekáža im to, že sa blížia zimné mesiace, vybrali sme niekoľko destinácií, kam môžete zavítať teraz a pomerne lacno. Inšpirujte sa našimi tipmi.

Kapské mesto, Juhoafrická republika

V prístavnom meste, ležiacom na juhozápade afrického kontinentu, nájdete všetko. Tri a pol miliónové mesto obkolesujú veľké pláže a bohaté safari, pričom nad ním vládne priaznivé počasie. Je pomerne ďaleko, no keď tam už budete, pôjde o jednu z najlepších dovolenkových lokalít pre vašu peňaženku. Turisti majú široké možnosti: ochutnávky vín, sledovanie veľrýb a delfínov, či návšteva historických pamiatok. Z nich stoja za zmienku budova radnice na námestí Grand Parade, Groote Kerk (holandsky Veľký kostol) alebo Mostertov mlyn, jediný veterný mlyn v krajine, postavený ešte v roku 1796. V roku 2013 The Daily Telegraph označil Kapské mesto ako najlepšie v kategórii Travel Awards.

Cliftonova pláž je jednou z najznámejších v Kapskom meste
Cliftonova pláž je jednou z najznámejších v Kapskom meste Foto: Wikimedia CC

Vietnam

Krajina v Indočíne bola pred päťdesiatimi rokmi zmietaná vojnou, no v súčasnosti patrí medzi populárne dovolenkové destinácie. Napríklad Hočiminovo mesto, v minulosti známe ako Saigon, ležiace na juhu krajiny, v sebe skrýva množstvo prekrásnych budov ešte z čias francúzskej kolonizácie. V hlavnom meste Hanoj si dokážete kúpiť pohár piva za 20 centov. Jednou z tých drahších zážitkov je cesta motocyklom naprieč krajinou. Trasa z Hočiminovho mesta do Hanoju je dlhá viac ako 1,5-tisíca kilometrov a bude vás stáť 250 eur.

Vietnamci vás prekvapia svojou priateľskou povahou
Vietnamci vás prekvapia svojou priateľskou povahou Foto: Flickr

Krakov, Poľsko

Ak chcete zostať v Európe, ideálnou možnosťou sú naši severní susedia. V Krakove žije 750-tisíc ľudí a ide o jedno z najhistorickejších miest v našich končinách. Reštaurácie a hotely stoja hneď vedľa historických pamiatok. Jednou takou je aj majestátna Katedrála sv. Václava a sv. biskupa Stanislava (Katedrala na Wawelu), ale medzi navštevované miesta patria aj Kráľovský zámok (Zamek Królewski na Wawelu), Dračia diera (Smoczna Jama), či rozsiahla židovská štvrť, ktorá ukrýva množstvo synagóg.

A
Rynek Kraków, námestie Krakovského trhoviska Foto: Wikimedia CC

Budapešť, Maďarsko

Ďalšou európskou (pre Slovákov aj susednou) metropolou, kam sa oplatí zájsť je hlavné mesto našich južných susedov, Budapešť. Rozkladá sa po oboch brehoch Dunaja a stojí v ňom veľa budov ešte z rakúsko-uhorských čias. Okrem toho sa v ňom nachádza 120 prírodných horúcich prameňov. Po zrelaxovaní v jednom z desiatok kúpeľov môžete zájsť do centra mesta, kde si dáte guláš, a to všetko vás vyjde na 35 eur.

Budapešť je najväčším kúpeľným mestom sveta
Budapešť je najväčším kúpeľným mestom sveta Foto: Pixabay

Thajsko

Vraciame sa do ďalekej Indočíny, kde na vás čaká Thajsko a jeho prekrásna príroda. V tejto krajine si môžete prenajať súkromnú chatku na pláži za 10 eur, hodinovú masáž za 5 eur a vynikajúce jedlo iba 1 euro. Také ceny nenájdete nikde vo svete. S narastajúcim turizmom ceny, samozrejme, rastú tiež, no severné mesto Čiang Mai sa stále nachádza v nízkej cenovej hladine. Pre turistov ponúka úžasné možnosti a môžete navštíviť aj prírodné rezervácie, kde voľne žijú slony.

Príroda v Thajsku je jedinečná
Príroda v Thajsku je jedinečná Foto: GoodFreePhotos

Kolumbia

Krajina, ktorú v minulosti nechválne preslávili násilnosti, korupcia a drogový barón Pablo Escobar, sa v súčasnosti teší vzrastajúcemu turizmu a stáva sa jednou z najnavštevovanejších krajín južnej Ameriky. Pláže pri Tichom oceáne, ale aj v Karibskom mori, Andy, Amazonský dažďový pralesKolumbia má všetko, čo človek potrebuje, aby zažil úžasnú dovolenku. V mestách ako Bogota či Cartagena vás uchváti architektúra, dokonca aj sami ľudia vás privítajú s otvoreným náručím a tancom.

Panoráma kolumbijského hlavného mesta Bogoty je úchvatná
Panoráma kolumbijského hlavného mesta Bogoty je úchvatná Foto: GoodFreePhotos

Maroko

Severoafrický raj, ktorý je navyše ľahko dosiahnuteľný z Európy. Pokiaľ sa obávate o svoju bezpečnosť v tejto oblasti, musíme vám oznámiť, že ide o najbezpečnejšiu krajinu na severe kontinentu. Mestá ako Tangier, Essaouira, kedysi známy ako Mogador, sú prístavné mestá, ktoré môžete navštíviť a uzrieť krásu Maroka. Portugalský hrad v Essaouire je významným historickým miestom a mesto Marrákeš so všetkými budovami, ktoré v ňom sú, je správnou voľbou pre váš Instagramový profil.

Dejiny Maroka sú zaujímavé
Dejiny Maroka sú zaujímavé Foto: Wikimedia CC

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…