Podnikatelia: Sťažujú nám život byrokracia, legislatíva a regulácia
TASR
TASR

Podnikatelia: Sťažujú nám život byrokracia, legislatíva a regulácia

Združenie podnikateľov Slovenska svoju pozornosť a aktivity zameria aj na obnovenie rešpektu výkonnej a zákonodarnej moci voči princípu ochrany súkromného vlastníctva.

Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec, archívna snímka. — Foto: TASR Pavol Zachar

Bratislava 8. novembra (TASR) - Častá zmena zákonov upravujúcich podnikateľské prostredie, nárast byrokracie, ťažká vymožiteľnosť práva - to sú iba niektoré z množstva bariér sťažujúcich rozvoj podnikania na Slovensku. Konštatovali to vo štvrtok v Bratislave delegáti Snemu Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS).

Ako zdôraznil v hodnotiacej správe prezident ZPS Ján Oravec, v uplynulom ročnom období sa prakticky nič nezmenilo a ak, tak iba k horšiemu. Za pozitívum v aktivitách združenia považuje iniciatívu vedúcu k vytvoreniu Centra lepšej regulácie (CLR) v rámci Slovak Business Agency, ktoré posúdilo už vplyv desiatok právnych noriem na podnikateľské prostredie, vrátane jej pripomienkovania a vyčíslenia nákladov. Za hodnotiace obdobie CLR identifikovalo z hľadiska negatívnych dosahov na malé a stredné podnikanie napríklad vyššie sociálne odvody pre lepšie zarábajúcich, vyššie zdravotné odvody pre lepšie zarábajúcich, zákaz maloobchodného predaja cez sviatky a mnohé ďalšie.

Delegáti po voľbách nových orgánov a prezidenta ZPS, ktorým sa opäť stal Ján Oravec, prerokovali a stanovili si priority na ďalšie obdobie. Okrem iného sa sústredia na ochranu podnikateľského stavu pred masívnym obmedzovaním podnikateľských práv a slobôd v dôsledku neustále narastajúcej regulácie, ktorá ničí podnikanie. Svoju pozornosť a aktivity zamerajú aj na obnovenie rešpektu výkonnej a zákonodarnej moci voči princípu ochrany súkromného vlastníctva, zastavenie svojvôle súdnej moci a prokuratúry pri rozhodovaní. Presadzovať budú aj zníženie miery prerozdeľovania a návrat k politike tvorby bohatstva ako základu prosperity. Podľa nich dnes nezodpovední polici rozhodujú o príliš veľkej časti hodnôt vytvorených súkromným sektorom, čo je hlavnou príčinou narastajúcej korupcie a parazitického správania.

Prioritou je aj postavenie záujmov domácich podnikateľov vrátane rodinných firiem do centra pozornosti vlády, zohľadňovanie ich zásadného ekonomického a sociálneho významu, presadzovanie záujmov slovenských podnikateľov v Európskej únii. Podnikatelia chcú otvárať diskusie o vážnych celospoločenských problémoch, presadzovať jasné hodnotové postoje v otázkach fungovania demokratického politického systému, demografického vývoja, migrácie, systému vzdelávania a podoby sociálneho systému.

Už ste čítali?

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…