Dobré noviny
Maďarskí vedci šokujú svet: Naša planéta má dva ďalšie Mesiace
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Maďarskí vedci šokujú svet: Naša planéta má dva ďalšie Mesiace

Umiestnenie Kordylewského oblaku vo vesmíre.
Umiestnenie Kordylewského oblaku vo vesmíre. — Foto: Reprofoto National Geographic/Gábor Horváth

O existencii ďalších Mesiacov Zeme sa hovorilo už od 60-tych rokov minulého storočia. S dôkazmi teraz prišli astronómovia z Budapešti.

BUDAPEŠŤ 8. novembra - Mesiac nie je jediným satelitom, ktorý obieha okolo Zeme. Dohady, ktoré sprevádzajú svet astronómie už od 60-tych rokov minulého storočia, potvrdili maďarskí vedci. Zistili, že okolo Zeme rotujú ďalšie dva Mesiace, presnejšie dve telesá tvorené výlučne plynom. Výskum uverejnil oxfordský časopis Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Blízko Zeme, ale takmer neviditeľné

Záhadné oblaky, ktoré sa maďarským vedcom podarilo odfotografovať, sú podobne ako Mesiac od Zeme vzdialené asi 400 000 kilometrov. Volajú sa Kordylewského oblaky, podľa poľského astronóma Kazimierza Kordylewského, ktorý ich zahliadol v roku 1961. Keďže vtedy nebola technika na takej úrovni ako dnes, ostatní vedci existenciu telies spochybňovali.

Ilustrácia zobrazuje polohu jedného z Kordylewského oblakov.
Ilustrácia zobrazuje polohu jedného z Kordylewského oblakov. Foto: Reprofoto National Geographic/Gábor Horváth

"Napriek tomu, že Kordylewského oblaky sú relatívne blízko Zeme, je veľmi ťažké ich nájsť a astronómovia ich prehliadajú. Teší ma, že môžeme potvrdiť, že okolo našej planéty spolu s Mesiacom obiehajú aj plynné pseudo-satelity," citoval portál National Geographic Judit Slíz-Baloghovú, spoluautorku výskumu.

Kordylewského oblaky sú obrovské telesá, takmer 9-krát väčšie ako Zem. Tvoria ich však drobné čiastočky, ktoré voľným okom nie je vidieť. Vedci oblaky dokázali odhaliť vďaka rozptýlenému svetlu, ktoré jednotlivé častice odrážali.

Už ste čítali?