ODHALENÉ: Bratislavčanov dnes ráno prekvapili spiaci ľudia v parku. Vieme, kto za tým stojí a prečo
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

ODHALENÉ: Bratislavčanov dnes ráno prekvapili spiaci ľudia v parku. Vieme, kto za tým stojí a prečo

Dnešné ráno prekvapilo mnohých Bratislavčanov, ktorí kráčali do práce cez Šafárikovo námestie. Ľudia spiaci na lavičkách mali upozorniť na závažný problém u našich južných susedov.

— Foto: OZ Proti prúdu

BRATISLAVA 8. novembra - Ľudia spiaci na lavičkách v parku na Šafárikovom námestí dnes prekvapili okoloidúcich. Zistili sme však, kto za tým stojí a prečo. Občianske združenie Proti prúdu týmto spôsobom dnes vyjadrilo solidaritu ľuďom bez domova v Maďarsku, kde sa od polovice októbra život na ulici považuje za trestný čin. Toto opatrenie podľa štatutárky združenia Sandry Pazman Tordovej ešte viac zhoršuje zúfalú situáciu ľudí bez domova. Združenie apeluje na politikov, aby namiesto represie a šírenia ľahostajnosti hľadali skutočné riešenia bezdomovectva.

Znepokojujúce sú aj vyjadrenia našich politikov

Znepokojujú nás výroky komunálnych politikov o tom, že ľudia bez domova svojou prítomnosťou obťažujú občanov, sedia na lavičkách a vozia sa v mestskej hromadnej doprave a najlepším riešením by ich bolo sústrediť na okraj mesta. Dokonca niektorí sľubujú voličom, že po ich zvolení navrhnú podobné opatrenia ako v Maďarsku,“ hovorí Sandra Pazman Tordová zo združenia a organizátorka Pouličnej akcie solidarity s ľuďmi bez domova. Prostredníctvom ranného happeningu priamo na predelenej lavičke dnes OZ Proti prúdu upozornilo na to, aby sme ostali solidárni a aby sme hľadali skutočné riešenia bezdomovectva.

Foto: OZ Proti prúdu

Nájdu sa politici, ktorí by chceli vyriešiť prítomnosť ľudí bez domova v meste tak, že ich z mesta vyženú. Ale to je len prvý krok k tomu, že z nich robíme občanov druhej kategórie. Takéto výroky, ale aj napríklad predelená lavička, sú malým, ale viditeľným krokom k tomu, že zbavujeme ľudí bez domova ľudských práv, ako sa to momentálne deje v Maďarsku. Namiesto toho, aby sme im pomohli nájsť cestu k domovu, smerujeme k neslobodnej spoločnosti, do pekla," povedal Daniel Pastirčák, kazateľ Cirkvi Bratskej v Bratislave, ktorý dnes akciu osobne podporil.

Prečítajte si tiež: Fínsko prišlo na to, ako odstrániť bezdomovectvo. Ich riešenie je až banálne jednoduché

Je neľudské trestať niekoho za to, že nemá kde bývať. Represívne opatrenia nevedú k zlepšeniu života, ale šíria ľahostajnosť voči ľuďom bez domova, ktorí sa nevedia brániť,” skonštatoval Ivan Lorenc z OZ Proti prúdu, ktorý spolupracuje aj na Národnej stratégii prevencie a riešenia bezdomovectva v Bratislave.

Foto: OZ Proti prúdu

Ľudia bez domova nie sú odpad

Ľudia bez domova nie sú odpad, ktorý treba odpratať. Sú to ľudia ako my, len v inej a ťažkej situácii. Krízová pomoc a viac lôžok v útulkoch sú potrebné, ale ešte dôležitejšie je, aby mestá konečne začali budovať sociálne byty, kde ľudia v núdzi môžu svoje bezdomovectvo ukončiť,“ vysvetľuje Sandra Pazman Tordová. Viac cenovo dostupných bytov pre zraniteľných ľudí s nízkym príjmom ako sú seniori, zdravotne postihnutí, osamelé matky s deťmi a ľudia bez domova alebo na hranici chudoby, podľa nej znamená pre spoločnosť menej ľudí, ktorí končia na ulici alebo na lavičkách pod našimi oknami.

Foto: OZ Proti prúdu

OZ Proti prúdu už sedemnásť rokov pomáha riešiť situáciu ľudí bez domova cez projekt predaja pouličného časopisu Nota bene a ďalšie projekty ako sú Nosiči batožín (projekt zamestnávania a oddlžovania), podpory bývania a obhajoby práv ľudí bez domova. Združenie podáva ruku na spoluprácu komunálnym politikom a vyzýva ich, aby nešli cestou represie, ale aby spoločne hľadali riešenia, ktoré skutočne vedú k ukončeniu bezdomovectva. Nechceme ísť po vzore Maďarska.

Výzvu solidarity s ľuďmi bez domova v Maďarsku iniciovalo OZ Proti Prúdu a podporilo ju 14 organizácií venujúcich sa ľuďom bez domova a v núdzi. Zapojiť sa môžete aj vy.

Pri inštalácii lavičiek sa združenie inšpirovalo dielom umelkyne Sarah Ross s názvom Archisuit, ktorým spolu s umeleckou komunitou v Los Angeles odpovedala na reštriktívnu „nepriateľskú“ architektúru v meste.

Už ste čítali?

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…