Zverejnili mená laureátov Goncourtovej a Renaudotovej ceny 2018
TASR
TASR

Zverejnili mená laureátov Goncourtovej a Renaudotovej ceny 2018

Goncourtovu cenu udeľujú od roku 1903 vybranému dielu modernej francúzskej prózy, vyznačujúcemu sa originalitou obsahu a formy.

Na snímke laureát prestížnej literárnej ceny Prix Goncourt 2018, francúzsky spisovateľ Nicolas Mathieu pózuje fotografom v Paríži 7. novembra 2018. — Foto: TASR/AP

Paríž 7. novembra (TASR) - Laureátom renomovaného francúzskeho literárneho ocenenia - Goncourtovej ceny - sa v tomto roku stal Nicolas Mathieu (40) za román o hľadaní samého seba pod názvom Leurs enfants apres eux Leurs enfants aprčs eux. S odvolaním sa na informáciu príslušnej poroty z Paríža o tom v stredu informovali svetové tlačové agentúry.

Rodák z Épinalu dostal prestížne ocenenie dotované iba symbolickou sumou desiatich eur, ktoré však obvykle výrazne zvyšuje pozornosť čitateľov a zvyšuje tak predajnosť diela, za svoj druhý román. Už ten prvý - Aux animaux la guerre z roku 2014 - mu vyniesol viacero cien.

Goncourtovu cenu udeľujú od roku 1903 vybranému dielu modernej francúzskej prózy, vyznačujúcemu sa originalitou obsahu a formy. Medzi najznámejších laureátov Prix Goncourt, ceny, ktorá nesie meno bratov Edmonda Huota de Goncourt (1822-96) a Jula Huota de Goncourt (1830-70), patria Henri Barbusse, Georges Duhamel, Marcel Proust, André Malraux, Henri Troyat, Maurice Druon, Robert Merle, Simone de Beauvoir, Romain Gary, Patrick Modiano, Marguerite Durasová či Jonathan Littell.

Vo francúzskej metropole sa súčasne rozhodlo aj o nositeľke ďalšej renomovanej literárnej ceny - Prix Renaudot -, ktorou sa v tomto roku stala Valérie Manteauová (33) za druhé literárne dielo kariéry Le Sillon, ktoré napísala o tureckom novinárovi arménskeho pôvodu Hrantovi Dinkovi zavraždenom v januári 2007 na ulici v Istanbule.

Táto cena udeľovaná od roku 1926 pripomína Théophrasta Renaudota (1586-1653), ktorý v roku 1631 založil prvé francúzske noviny. Medzi jej najznámejších laureátov z dlhého zoznamu ocenených patria Marcel Aymé, Louis Aragon, Michel Butor, George Perec, Irene Némirovsky či Yasmina Reza.

Mimochodom, ten istý autor nesmie dostať súčasne obe tieto trofeje.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…