Zverejnili mená laureátov Goncourtovej a Renaudotovej ceny 2018
TASR
TASR

Zverejnili mená laureátov Goncourtovej a Renaudotovej ceny 2018

Goncourtovu cenu udeľujú od roku 1903 vybranému dielu modernej francúzskej prózy, vyznačujúcemu sa originalitou obsahu a formy.

Na snímke laureát prestížnej literárnej ceny Prix Goncourt 2018, francúzsky spisovateľ Nicolas Mathieu pózuje fotografom v Paríži 7. novembra 2018. — Foto: TASR/AP

Paríž 7. novembra (TASR) - Laureátom renomovaného francúzskeho literárneho ocenenia - Goncourtovej ceny - sa v tomto roku stal Nicolas Mathieu (40) za román o hľadaní samého seba pod názvom Leurs enfants apres eux Leurs enfants aprčs eux. S odvolaním sa na informáciu príslušnej poroty z Paríža o tom v stredu informovali svetové tlačové agentúry.

Rodák z Épinalu dostal prestížne ocenenie dotované iba symbolickou sumou desiatich eur, ktoré však obvykle výrazne zvyšuje pozornosť čitateľov a zvyšuje tak predajnosť diela, za svoj druhý román. Už ten prvý - Aux animaux la guerre z roku 2014 - mu vyniesol viacero cien.

Goncourtovu cenu udeľujú od roku 1903 vybranému dielu modernej francúzskej prózy, vyznačujúcemu sa originalitou obsahu a formy. Medzi najznámejších laureátov Prix Goncourt, ceny, ktorá nesie meno bratov Edmonda Huota de Goncourt (1822-96) a Jula Huota de Goncourt (1830-70), patria Henri Barbusse, Georges Duhamel, Marcel Proust, André Malraux, Henri Troyat, Maurice Druon, Robert Merle, Simone de Beauvoir, Romain Gary, Patrick Modiano, Marguerite Durasová či Jonathan Littell.

Vo francúzskej metropole sa súčasne rozhodlo aj o nositeľke ďalšej renomovanej literárnej ceny - Prix Renaudot -, ktorou sa v tomto roku stala Valérie Manteauová (33) za druhé literárne dielo kariéry Le Sillon, ktoré napísala o tureckom novinárovi arménskeho pôvodu Hrantovi Dinkovi zavraždenom v januári 2007 na ulici v Istanbule.

Táto cena udeľovaná od roku 1926 pripomína Théophrasta Renaudota (1586-1653), ktorý v roku 1631 založil prvé francúzske noviny. Medzi jej najznámejších laureátov z dlhého zoznamu ocenených patria Marcel Aymé, Louis Aragon, Michel Butor, George Perec, Irene Némirovsky či Yasmina Reza.

Mimochodom, ten istý autor nesmie dostať súčasne obe tieto trofeje.

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…