Dobré noviny
Trnavský kraj udelí Cenu slobody Antona Srholca, prvýkrát 17. novembra
TASR
TASR

Trnavský kraj udelí Cenu slobody Antona Srholca, prvýkrát 17. novembra

V roku 1929 sa narodil slovenský rímskokatolícky kňaz a salezián, spisovateľ a charitatívny pracovník, zakladateľ a riaditeľ resocializačného centra RESOTY Anton Srholec. Počas života bol tiež predsedom konfederácie politických väzňov.
V roku 1929 sa narodil slovenský rímskokatolícky kňaz a salezián, spisovateľ a charitatívny pracovník, zakladateľ a riaditeľ resocializačného centra RESOTY Anton Srholec. Počas života bol tiež predsedom konfederácie politických väzňov. — Foto: TASR/Jozef Polešenský

Cena slobody Antona Srholca bude súčasťou ocenení, ktorými chce TTSK nahradiť udeľované ocenenia v predchádzajúcich volebných obdobiach.

Trnava/Dunajská Streda 7. novembra (TASR) – O udeľovaní výročnej Ceny slobody Antona Srholca rozhodli v stredu poslanci Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) na svojom výjazdovom rokovaní v Dunajskej Strede. Cenou chce kraj oceňovať osobnosti za mimoriadny prínos k ochrane ľudských práv, k upevneniu demokracie a právneho štátu, alebo za prejavy mimoriadnej občianskej statočnosti s nadregionálnym významom. Prví laureáti budú známi v sobotu 17. novembra počas pripomienky výročia Nežnej revolúcie.

Cena slobody Antona Srholca bude súčasťou ocenení, ktorými chce TTSK nahradiť udeľované ocenenia v predchádzajúcich volebných obdobiach. Cenu TTSK udeľovalo zastupiteľstvo, Pamätnú medailu a Pamätný list predseda TTSK významným osobnostiam v oblasti kultúry, športu, sociálnej práce, školstva a ďalším pri rôznych príležitostiach od roku 2007.

Anton Srholec, rodák zo Skalice v Trnavskom kraji, patril počas svojho života medzi najrešpektovanejšie osobnosti na Slovensku. Napriek tvrdým perzekúciám, kedy bol pri pokuse o prekročenie štátnej hranice zatknutý a odsúdený na 12 rokov ťažkého väzenia, z ktorých 10 prežil v neľudských podmienkach nútených prác v uránových baniach v Jáchymove a bol mu udelený zákaz kňazského povolania, nikdy nerezignoval a po Nežnej revolúcii v roku 1989 sa naplno pustil do projektov služby blížnym. "Bol komplexnou osobnosťou, ktorá nadregionálnym dosahom svojho pôsobenia oslovuje a inšpiruje širokú občiansku verejnosť. Počas celého svojho života sa vždy rád hlásil k svojim koreňom v Skalici, ale aj širšie k regiónu Záhoria a Trnavskému kraju," uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Zámerom Ceny slobody Antona Srholca je odkaz na jeho život a dielo, šírenie posolstva o význame hodnôt slobody, demokracie, ľudských práv a osobnej zodpovednosti za veci verejné.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?