Táto hra pobláznila Slovensko a stala sa internetovým hitom. Vyskúšali ste ju aj vy?
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Táto hra pobláznila Slovensko a stala sa internetovým hitom. Vyskúšali ste ju aj vy?

Hrať sa na detektíva, obnoviť staré kamarátstva či objaviť lásku ku knihám. To všetko v sebe spája hra, ktorá pobláznila Slovákov.

Knižná šifra pobláznila desaťtisíce Slovákov aj Čechov. — Foto: Martinus

BRATISLAVA 8. novembra - Dalo by sa povedať, že človeka necharakterizuje iba ľudskosť, emócie či schopnosť myslieť, ale aj hravosť. Ľudia sa radi hrajú už odjakživa. Svedčiť o tom môže aj fakt, že spoločenské hry existovali už 5000 rokov pred Kristom a hrali sa ich v Perzii, starovekom Egypte či dokonca v Indii, odkiaľ pochádza aj šach. Hry dokonca poskytovali rozptýlenie aj vojakom počas prvej svetovej vojny. Práve tam totiž po prvý raz zožala popularitu pôvodne nemecká stolová hra Človeče, nehnevaj sa. Vojaci si hraním krátili tie výnimočné chvíle voľna a po vojne si túto zábavku priniesli aj do svojich domovov.

Človek by si však možno myslel, že v 20. storočí sme na klasické stolové hry už zabudli. Predsa len, z prvého miesta ich možno na chvíľu vytlačili počítačové hry, ktoré sa stali obľúbenými najmä u mladších ročníkov. Teraz však už po štvrtý raz prišla hra, ktorá skombinuje trávenie času na počítači, mobilnom telefóne či tablete spolu s časom, ktorý venujete rodine či priateľom. Alebo si vďaka nej nových priateľov možno nájdete. 

Zapojili sa desaťtisíce Slovákov aj Čechov

Knižná šifra po prvý raz pobláznila Slovensko v roku 2015 a zapojili sa desaťtisíce nielen Slovákov, ale aj Čechov. Začal sa tak súťaživý „boj“ o to, kto ju dokáže vylúštiť ako prvý. Bez nápovied a pomoci to však asi nedokáže nik. Preto sa nielen deti obrátili na sčítanejších rodičov, ale ľudia zrazu telefonovali tým, ktorí skutočne čítali povinné čítanie na strednej škole a na najpopulárnejšej sociálnej sieti vznikla skupina, kde si ľudia navzájom radili a vytvárali aj nové kamarátstva. Obnovili sa tak možno kamarátstva minulé, oprášil sa prach v policiach s knihami a stará mama, ktorá tak miluje Timravu či Keleovú-Vasilkovú, zrazu mala vnúčatá u seba každý jeden víkend.

Knižnú šifru si môžete zahrať na počítači, mobile či tablete.
Knižnú šifru si môžete zahrať na počítači, mobile či tablete. Foto: Martinus

Staňte sa aj vy detektívom

Hra však nie je určená nevyhnutne iba pre milovníkov kníh a literatúry. Je pre každého, kto sa chce zahrať na detektíva. V Knižnej šifre je do jediného obrazu ukrytých 64 názvov kníh. Nečakajte však žiadne slová či snáď osemsmerovku. Názvy sú skryté prostredníctvom rôznych symbolov a obrázkových nápovied, ktoré prefíkane ilustroval dizajnér Martin Bajaník. Tieto symboly vám majú napovedať, o akú knihu pôjde. Zobrazujú motív, ktorý sa buď často vyskytuje v knihe, alebo aj priamo v jej názve.

Skutočná zábava sa však neskrýva v tom, že na prvý pohľad uhádnete každú knihu. Čaro tejto populárnej internetovej hry spočíva práve v pátraní po tom, čo môže ten ktorý symbol znamenať. Aby bolo toto pátranie aspoň o niečo jednoduchšie, na obraze sa vyskytujú iba knihy, ktoré nájdete v ponuke kníhkupectva Martinus. Zahrajte sa aj vy na jednu z legendárnych literárnych postáv Hercula Poirota a postupne objavujte a odhaľujte.

Výhrou môže byť až 128 kníh

Hra však nie je iba milou kratochvíľou, ale môžete vďaka nej aj niečo vyhrať. Nebudú to síce žiadne milióny, ale práve knihy, ktorých hodnota je pre ľudstvo hádam vyššia ako peniaze. Vyhrať môžete až 128 kníh a rozšíriť si tak alebo založiť už celkom slušnú rodinnú knižnicu.

Tak čo, pustíte sa aj vy do lúštenia, ktoré už baví Slovensko? Vedzte, že ide o otázku teraz alebo nikdy. Práve tento rok totiž Knižná šifra odhaľujte svoje tajomstvá naposledy. Tak nepremeškajte a prevetrajte svoje (ale aj kohokoľvek iného) literárne vedomosti. Knižná šifra čaká.

Pripravené v spolupráci s Martinus.sk.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…