Mladá česká fotografka vás svojimi zábermi prenesie do magického sveta víl a čarov
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Mladá česká fotografka vás svojimi zábermi prenesie do magického sveta víl a čarov

V Česku žije množstvo talentovaných fotografov a my vám prinášame rozhovor s jednou z nich.

— Foto: Archív/Jana Pechlátová

BRATISLAVA/PRAHA 10. novembra - Často vám prinášame rozhovory so zaujímavými a inšpiratívnymi ľuďmi, o ktorých šikovnosti chceme informovať aj vás. Čítate o nich, no niektorých môžete aj počuť. Postačí, ak si vo štvrtok o 13:00 naladíte Dobré rádio, kde vám náš Samino priblíži hosťa v našom štúdiu. Dnes vám prinášame rozhovor s talentovanou českou fotografkou Janou Pechlátovou. Jej výnimočne originálne zábery vás prenesú do iného sveta, do reality, do ktorej, ako sami zistíte, veľmi rada sama uniká.

Odkiaľ pochádzate, kde bývate a koľko vlastne máte rokov?

Pochádzam z Dvora Králové nad Labem. Vyrástla som tu, a tak mám za tých 26 rokov dokonalý prehľad o miestach, aj tých skrytých, kam som už stihla zablúdiť s koňom alebo psíkmi. To považujem za cennú výhodu a odmietam sa preto kamkoľvek presťahovať.

A
Vidiecke dievča počas tuhej zimy Foto: Archív/Jana Pechlátová

Ako a kedy ste sa dostali k fotografii?

Bol to prirodzený vývoj, hoci celkom neplánovaný. Študovala som Jazdeckú Akadémiu, chovateľstvo a jazdectvo (koní) a môj plán bol vždy jasný - živiť sa prácou pri zvieratách. Bola som nimi posadnutá už od útleho detstva. Kreslila som ich, písala som o nich rozprávky. No počas puberty nebol na maľovanie čas ani dostatok nadania. Preto je fotografia pre mňa ideálnou tvorbou. Rýchlejšie a reálnejšie dokážem zaznamenať momentálne emócie.

Germánska bojovníčka?
Na čo myslí táto germánska bojovníčka? Foto: Archív/Jana Pechlátová

Na strednej škole som si zvykla od spolužiačky požičiavať zrkadlovku a fotiť kone. Potom som k nim začala pridávať aj ich majiteľky. Aj keď ma po škole niekoľko rokov živila práca so zvieratami, na fotografovanie som nezabúdala, a tak keď nastal čas, rozhodla som sa začať robiť nejakú fyzicky menej náročnú prácu. Prešla som iba na fotografovanie.

A
Janin bojový kôň Foto: Archív/Jana Pechlátová

Bájne bytosti žijú v našich vlastných realitách

Čím sa vaše fotografie líšia od fotografií iných umelcov?

Snažím sa byť čo najúprimnejšia k sebe, k tomu, aká som a čo chcem tvoriť. Každý sme iný, a keď budeme každý sám sebou, nebudú rovnaké tvorby. Na mojich fotografiách sa snažím zachytiť realitu, aj keď ide o moment z iného sveta, pre mňa je to realita. V mojom vnútornom svete sú elfky, bojovníci a odvážne hrdinky reálne, a to so všetkými bolesťami, ktoré život prináša. Neusmievajú sa, to však neznamená, že nie sú šťastné. Sú iba vo svojej realite. Ak by som bola hraničiarkou a strážila domov mojich milovaných, tiež by som sa neusmievala pri pozorovaní obzoru.

Elfská strážkyňa
Elfská hraničiarka strážiaca hranice lesa Foto: Archív/Jana Pechlátová

Som šťastná, pretože milujem svoje poslanie, našla som v ňom prirodzenosť. Na niekoho môžu fotografie pôsobiť depresívne, ale pre mňa sú milovanou realitou. Dokážem strielať z luku a mám aj svorku zachránených psov, ktoré pripomínajú niečo medzi líškou a srnkou, a malé stádo koní. Z nich je jeden mojím vysnívaným bojovým koňom, vedľa ktorého mám pocit, že dokážem zachrániť svet! Tá energia, ktorú spoločne tvoríme, ma núti ukazovať to šťastie celému svetu.

Fotografia hodná obálky knihy alebo plagátu filmu
Fotografia vhodná na obálku knihy alebo plagát filmu Foto: Archív/Jana Pechlátová

Podľa fotiek na Vašom Instagramovom profile usudzujem, že zbožňujete tému fantasy. Čítate aj knihy z tohto žánru?

Pre mňa to je iba také ľahké fantasy, kde sú najdôležitejšie reálne veci. Všetko sa točí okolo lásky. Mám rada reálnosť a surovosť, preto je pre mňa ťažké nájsť vhodnú fantasy knihu. Buď mi pripadajú príliš jednoduché, bez dostatku surovosti, alebo až príliš nereálne. Na svoje som si prišla napríklad v knihách Hry o tróny, ale inak sa fantasy skôr vyhýbam, pretože so mnou 80 % kníh nerezonuje, takmer až rozčuľuje. Tím ich však nechcem zhadzovať, je to iba akási duševná deformácia. Po čom najradšej siahnem sú historické romány alebo životné príbehy, pretože to častejšie sedí príbehom, ktoré vytváram ja.

Žena ako vystrihnutá z obľúbenej TV série Vikingovia
Vikinská štítonoška Foto: Archív/Jana Pechlátová

Kurzy pre začiatočníkov

Poskytujete kurzy aj pre začínajúcich fotografov?

V ostatnom čase je moja práca rozdelená rovnomerne medzi fotografovanie pre klientov a "učenie". Dostalo ma to! Mávam jednodenné kurzy pre začínajúcich, aby sa naučili, čo všetko sa s ich fotoaparátom dá robiť. Ďalej mám jednodenný kurz, kde učím, ako "lovím" prirodzené svetlo ja, keďže nepoužívam žiadne umelé svetlá ani odrazové dosky. Mám aj nejaké workshopy, kde sa fotia modelky so zvieratami. A napokon to najdôležitejšie - tento rok som otvorila polročnú víkendovú školu portrétneho fotografovania, do čoho som odhodlaná dať úplne všetko. Predám všetko, čo viem a podporím študentov na ich vlastnej ceste.

A
Jana spolupracuje aj s najmladšími Foto: Archív/Jana Pechlátová

Spolupracovali ste pri fotení aj s nejakými slávnymi osobnosťami? Či už s českými, slovenskými alebo svetovými?

Tento rok fotím kalendár pre Luciu Bílou, čo viac by som si mohla priať? Je to nádherná žena, silná, a nájsť v nej bojovníčku pre moje fotografie nebolo vôbec ťažké. Naopak, celé to do seba krásne zapadlo. Ďalšou spoluprácou, ktorú si veľmi cením, bola s úžasnou Radůzou. Jej tvorba ovplyvňuje tú moju. Navyše sa poznáme zo súťaží v lukostreľbe, čo viac k tomu dodať?

Skutočná Jana z Arku
Skutočná Jana z Arku Foto: Archív/Jana Pechlátová

V rámci projektu Se psem mě baví svět som mala možnosť fotiť Marka Ebena, Matěja Rupperta, Martu Jandovú a mnoho ďalších. To pre mňa bola naozaj česť. Nemôžem zabudnúť na Kairu Hrachovcovú, ktorá mi neskutočne pomáha s propagáciou kalendára pre Záchrannú stanicu JARO Jaroměr.

Na snímke Kateřina Zálišová, finalistka Miss Českej Republiky 2018
Na snímke Kateřina Zálišová, finalistka Miss Českej Republiky 2018 Foto: Archív/Jana Pechlátová

Aké sú Vaše nasledujúce kariérne ciele?

Tie už som dávno minula! Teraz už iba s pokorou skláňam hlavu a idem, kam ma vietor zaveje! Tá vďačnosť sa nedá opísať. Nie je to vďačnosť za nejaký úspech, sama sa nevnímam ako úspešná, je to vďačnosť za slobodu, ktorú tým dostávam. Moje kariérne ciele sú také, aby som našla ešte väčšiu rovnováhu medzi súkromným životom a prácou, pretože to súvisí aj s kvalitou. Jeden taký cieľ, ktorý je aj hmatateľný, by sa však našiel. Je ním kniha Zem Altairu. Už pred štyrmi rokmi som vydala jednu malú knižku, ale to bol "měkkouš", to sa skoro nepočíta. Teraz by som chcela "dospelácku", minimálne so stovkou strán a pevným obalom. Jedná sa o fotografie s príbehmi, ktorými čitateľovi ponúknem dopodrobna preskúmané emócie, ktoré by pri prvom pohľade na fotografiu nemusel nájsť.

AFoto: Archív/Jana Pechlátová

Už ste čítali?

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…