Dobré noviny
Návštevníci knižnice Nezábudka spoznajú aj pomôcky pre nevidiacich
TASR
TASR

Návštevníci knižnice Nezábudka spoznajú aj pomôcky pre nevidiacich

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: Cvernovka ateliér priestory obchod knihy umenie

Pre návštevníkov budú pripravené prezentačné aktivity, prostredníctvom ktorých si okrem iného budú môcť vyskúšať napríklad indikátor hladiny vody, simulačné okuliare či chôdzu s bielou paličkou.

Košice 5. novembra (TASR) – Sériu projektov určenú pre slabozraké a nevidiace deti, deti z detských domovov, marginalizované rómske komunity, ale aj širokú verejnosť otvoria podujatia v Knižnici pre mládež mesta Košice v pobočke Nezábudka s názvami Rozprávkoví detektívi a Rozprávky do TMY. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informovali organizátori.

"Budeme čítať rozprávky z kníh, ktoré pre deti napísali zrakovo postihnutí autori. Čítať sa bude aj z kníh v špeciálnom Braillovom písme, písme pre nevidiacich, ktoré nám v tejto špecializovanej pobočke, samozrejme, tiež nechýbajú. Po aktivitách s knihami prídu na rad zábavné tvorivé dielne a rôzne súťaže," spresnila riaditeľka bezbariérovej pobočky knižnice na Poľovníckej ulici Iveta Hurná.

Ako pre TASR uviedla vedúca krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Košiciach Zuzana Mihályová, pre návštevníkov budú pripravené prezentačné aktivity, prostredníctvom ktorých si okrem iného budú môcť vyskúšať napríklad indikátor hladiny vody, simulačné okuliare či chôdzu s bielou paličkou. Podľa jej slov je cieľom integrácia.

"Je veľmi dôležité, aby deti získali informácie o tom, že Braillovo písmo je plnohodnotné a že knižky sa dajú čítať nielen v čiernotlači, ale aj v bodkách," povedala s tým, že výhodou je, že sa tak dá čítať aj v tme. "Je potrebné deťom ukázať, že medzi nami sú ľudia so zrakovým postihnutím, sú to aj naši rovesníci a že si treba navzájom vyjsť v ústrety," dodala.

Organizátormi projektov Rozprávkoví detektívi a Rozprávky do TMY sú Karpatský euroregión Slovensko, Knižnica pre mládež mesta Košice a Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, krajské stredisko Košice. Naplánované sú na utorok (6.11.) o 9.00 h a 11.00 h.

Ďalšie podujatia prinesie Združenie Feman. Celá séria vyvrcholí v polovici decembra koncertom v Historickej radnici v Košiciach.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…