Jozef Sedlák oslavuje životné jubileum v rodnej Bratislave
TASR
TASR

Jozef Sedlák oslavuje životné jubileum v rodnej Bratislave

Bratislavský rodák Jozef Sedlák je pedagógom na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, vedúcim Ateliéru komunikácie v médiu fotografie na Katedre umeleckej komunikácie FMK UCM a  pedagógom na VŠVU.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 3. novembra (TASR) - Jozef Sedlák zaplnil fotografiami priestory bratislavskej galérie Umelka. Na výstave Dvakrát živá fotografia sú okrem množstva veľkoplošných čiernobielych a farebných obrazov aj inštalácie z desiatok malých zarámovaných fotografií.

"Je to moja najväčšia výstava, aj taká hra na vizualitu. Prierezový výber rôznych cyklov spred nežnorevolučného i novodobého obdobia urobený špeciálne pre tento priestor. Tvorí ho reportážna fotografia, iluminografia, inštalácia, dokument s výtvarnou polohou aj konceptuálnym myslením, tiež postprodukčná manipulácia. Sú tam od stropu visiace päťmetrové pásy s piatimi veľkými fotografiami a obrovským počtom exponovaných lebiek, ktoré sú spestrené v rôznych variáciách časťami ľudského tela," uviedol pre TASR fotograf, ktorý z Kamennej sály Umelky vytvoril kostnicu.

Úsmevné sú jeho cykly z čias neslobody o odvádzaní brancov na základnú vojenskú službu aj prijímania nových vojakov - bažantov mazákmi v sérii Povýšenie. Druhú časť tohto cyklu tvoria fotografie pred washingtonským pamätníkom amerického prezidenta Abrahama Lincolna ako turistický rituál vizuálneho povýšenia.

Vtipný projekt Kolektívne zjednotenie je z roku 1986. Nahliadnutie do zábavy hendikepovaných v ústave sociálnej starostlivosti dokumentuje cyklus Karneval (1989). Okrem mnohých portrétov, aj v podobe priestorových objektov, je tam cyklus Hyperinteriorita (2017), podľa ktorého nazval výstavu Dvakrát živá fotografia. V ňom autorské dokumentárne fotografie digitálne manipuloval do novej farebnej výslednej a pre diváka záhadnej podoby.

"Ak sa slovo filozofia vo vzťahu k umeniu inflačne nadužíva, u tohto autora je pomenovanie filozof fotografie na pravom mieste. A to v projektívno-praktickom, teoreticko-realizačnom aj v pedagogicko-organizačnom zmysle. Sociálnosť a kritickosť nie je len jedným z najsilnejších motívov jeho tvorby, ale zjavuje sa cez sebareflexiu média fotografie – premenou čiernobieleho sveta postprodukčnou farebnou manipuláciou. Nie je únikom do postfaktického sveta, ale pokračovaním jeho ľudských a fotografických vízií – živej viery," hodnotí autorovu tvorbu kurátor výstavy Marián Paukov.

Bratislavský rodák Jozef Sedlák (1958) ukončil štúdium umeleckej fotografie na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe (1984). Od roku 2006 je interným pedagógom na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda (FMK UCM) v Trnave, je vedúci Ateliéru komunikácie v médiu fotografie na Katedre umeleckej komunikácie FMK UCM a externým pedagógom na Katedre fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Venuje sa organizovaniu tvorivých dielní a výstav. Získal ocenenia na výtvarnom festivale v Budapešti (1990), na Bienále voľného výtvarného umenia v SR (2010) a Cenu Slovenskej výtvarnej únie (2010). Okrem európskych krajín prezentoval tvorbu v Japonsku, USA a inde.

Výstava je v rámci festivalu Mesiac fotografie a potrvá do 20. novembra.

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…