Martin Marenčin vystavuje portréty významných slovenských umelcov
TASR
TASR

Martin Marenčin vystavuje portréty významných slovenských umelcov

Martin Marenčin (1956) študoval v rodnej Bratislave na Slovenskej vysokej škole technickej. Ako zvukár pracoval v Slovenskom rozhlase 10 rokov. Fotograf v slobodnom povolaní je od roku 1992.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Bratislava 1. novembra (TASR) – Výber z takmer 40-ročnej portrétnej tvorby fotografa Martina Marenčina je v bratislavskej Galérii Z. Všetkých fotografovaných spája, že sú významní slovenskí výtvarní umelci.

Výnimkou je Vladimír Vorobjov, pedagóg, organizátor, podporovateľ a propagátor fotografického umenia na celom Slovensku. Dobre ho poznal Marenčin a záujem o kvalitné fotografovanie ovplyvnil i u kurátora výstavy Jozefa Ondzika.

"S Vorobjovom som sa prvýkrát stretol v roku 1982, keď na východe nám rozprával o fotkách a dianí v Bratislave i o tom, čo sa pre komunistickú cenzúru nemohlo publikovať a vystavovať. Ukazoval katalógy, spomínal rôznych fotografov, medzi inými aj Martina Marenčina. Pre nás chlapcov z periférie to boli neoceniteľné informácie," na otvorení výstavy konštatoval Ondzik.

Podľa neho vo výbere je plejáda najvýznamnejších výtvarníkov viacerých generácií. Z nežijúcich sú to maliar Július Jakoby, sochári Andrej Rudavský, Rudolf Uher a Štefan Prokop, konceptuálni umelci Július Koller, Milan Adamčiak, Stano Filko. Zo súčasných Rudo Sikora, Dezider Tóth, Peter Rónai, Otis Lauber, Igor Minárik, Rudolf Krivoš a ďalší. Na titulnej fotografii výstavy i katalógu dominuje autorov otec Albert Marenčin (surrealista, kolážista, literát, filmár, patafyzik) v skutočnosti aj ako socha.

"Umelcov Martin portrétoval ako svoju voľnú tvorbu popri povolaní, keď robil reprodukcie ich diel pre katalógy a monografie. Bez jeho fotografií snáď neexistuje žiadna kniha o slovenskom výtvarnom umení. Aj preto je názov výstavy Ten čo fotí umenie, a to môže o sebe povedať málokto. Na výstave je zaujímavé, že portréty nie sú v jednotnom štýle. Martin sa hrá s formou aj obsahom. Niekedy parafrázuje zobrazených, alebo pristupuje iným spôsobom. Návštevník sa nenudí," dodáva kurátor.

Martin Marenčin (1956) študoval v rodnej Bratislave na Slovenskej vysokej škole technickej. Ako zvukár pracoval v Slovenskom rozhlase 10 rokov. Fotograf v slobodnom povolaní je od roku 1992. Na súťažiach novinárskej fotografie Czech Press Photo, Fuji Euro Press Photo Awards a Slovak Press Photo získal v rokoch 2001–2012 sedem ocenení.

S projektom Slowly Slovakia mal sériu deviatich výstav na Slovensku v ČR a Maďarsku (2005–2007). V užšom výbere bol tento súbor súčasťou kolektívnej výstavy Slovensko objektívom dokumentárnych fotografov v Dome fotografie Poprad, Španielsku, Portugalsku, Rusku, Francúzsku, Austrálii a inde. Bol prizvaný ako jeden z dvoch slovenských autorov k účasti na fotografickom projekte Jeden deň Českej republiky (2007). V aukčnej spoločnosti Soga v Bratislave mal k 60-ročnému jubileu veľkú výstavu (2016).

Je člen Združenia slovenských profesionálnych fotografov od jeho založenia (1991), spoluzakladateľ občianskeho združenia Slovenská dokumentárna fotografia (2001) a medzinárodnej obrazovej agentúry CHOICE images (2006).

Výstava je v rámci festivalu Mesiac fotografie a potrvá do 30. novembra.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…