Dobré noviny
Kiska: Použitie umeleckých diel bude spoplatňovať jeden ochranný zväz
TASR
TASR

Kiska: Použitie umeleckých diel bude spoplatňovať jeden ochranný zväz

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska.
Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska. — Foto: TASR - Jakub Kotian

Ochranné zväzy majú možnosť sadzby zvyšovať, ale budú musieť transparentne povedať, prečo tak urobili a o koľko sa zvyšujú.

Bratislava 31. októbra (TASR) - Prezident Andrej Kiska v stredu podpísal novelu autorského zákona, ktorá mení pravidlá použitia umeleckých diel na verejných spoločenských podujatiach a v hotelových zariadeniach. Primerane upravuje kritériá použité pri výpočte odmeny v sadzobníkoch organizácií kolektívnej správy, ktorými sú SLOVGRAM, SOZA, LITA, OZIS a SAPA. Hotelieri nebudú musieť platiť poplatky viacerým ochranným zväzom, ale len jednému.

Legislatívny návrh reaguje na podnet Zväzu hotelov a reštaurácií SR, ale aj na sťažnosti organizátorov spoločenských podujatí. Tí musia podľa doterajšej legislatívy vopred získať na použitie diel súhlas autorov prostredníctvom organizácií kolektívnej správy práv. Predmetom sporu je výška odmeny, na ktorú majú autori zákonný nárok, pričom sa nepodarilo dosiahnuť dohodu medzi oboma stranami.

Ministerstvo kultúry SR analyzovalo problém a hovorilo so zástupcami oboch strán. Ministerka Ľubica Laššáková (Smer-SD) poukázala na to, že doteraz sa platili poplatky ochranným zväzom bez ohľadu na to, koľko mal hotel hostí. "Po novom obsadenosť hotelov bude striktne sledovaná, a tak aj hotely budú platiť poplatky ochranným zväzom," konštatovala s tým, že ministerstvo bude mať možnosť zasiahnuť napríklad do spôsobov zvyšovania sadzieb.

Ochranné zväzy majú možnosť sadzby zvyšovať, ale budú musieť transparentne povedať, prečo tak urobili a o koľko sa zvyšujú. Zmeny sa dotknú aj úschovy financií. "Doteraz platilo, že ak sa ochranný zväz a hotel nedohodli, hotel neodviedol poplatok priamo ochrannému zväzu, ale dal ho do notárskej zábezpeky a musel odviesť 100 percent tohto poplatku," priblížila ministerka. Po novele to má byť 80 percent.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…