Fenomenálny úspech! Tínedžer z Bojníc sa stal majstrom sveta v šachu
Petronela Svečnjaková

Majster sveta v šachu do 18 rokov Viktor Gažík (štvrtý zľava) s ostatnými členmi slovenskej delegácie.
Majster sveta v šachu do 18 rokov Viktor Gažík (štvrtý zľava) s ostatnými členmi slovenskej delegácie. — Foto: Facebook/Slovenský šachový zväz (foto: Niki Riga)

Pre Slovensko ide o jeden z najväčších úspechov v histórii nášho samostatného šachu.

PORTO CARRAS 31. októbra - Šach nepatrí k športom, ktoré by Slováci pravidelne sledovali v televízii a ani kvôli nemu nezapĺňajú námestia. Napriek tomu však patríme k svetovej špičke - mladý šachista Viktor Gažík vybojoval pre Slovensko zlatú medailu na majstrovstvách sveta do 18 rokov.

Viktor Gažík na turnaji v gréckom Porto Carras.
Viktor Gažík na turnaji v gréckom Porto Carras. Foto: Chess.sk

Svetový úspech slovenského šachu

Bojničan Viktor Gažík získal na turnaji v gréckom Porto Carras celkovo 8,5 boda, v troch partiách remizoval a sedem z nich vyhral. Vo finále sa stretol s Rusom Timurom Fachrutdinovom. Víťazstvo v poslednom kole prinieslo Viktorovi najväčší úspech v jeho kariére a jeden z najväčších úspechov v histórii slovenského šachu. Pred veľkým turnajom v klasickom šachu sa konali aj majstrovstvá v bleskovom šachu, kde Viktor Gažík získal bronzovú medailu, v rapid šachu skončil na 4. mieste.

V najsledovanejšom turnaji do 18 rokov celkovo hralo 98 šachistov z 55 krajín, vrátane ôsmich slovenských reprezentantov. V kategórii do 14 rokov skončil Richard Turčan na 28. mieste, a v kategórii do 16 rokov sa na 34. priečke umiestnil Samir Sahidi.