Dobré noviny
Rezort zahraničia: Československo bol dobrý a úspešný projekt
TASR
TASR

Rezort zahraničia: Československo bol dobrý a úspešný projekt

Na snímke atmosféra pietnej spomienky.
Na snímke atmosféra pietnej spomienky. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Rezort diplomacie poukázal na to, že prvá republika bola v európskom kontexte funkčným štátom s pluralitnou demokraciou a dala českému i slovenskému národu silnú demokratickú tradíciu.

Bratislava 28. októbra (TASR) - Československo bolo napriek rôznym dejinným zvratom dobrý a úspešný projekt, ktorý vytvoril priestor pre náš plnohodnotný rozvoj - od neslobodných národov na začiatku 20. storočia až po úspešné samostatné štáty, ktoré sú plne rešpektovanými členmi medzinárodného spoločenstva. V súvislosti s nedeľňajším 100. výročím vzniku 1. ČSR to uviedlo vo vyhlásení Ministerstvo zahraničných vecí európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Rezort diplomacie poukázal na to, že prvá republika bola v európskom kontexte funkčným štátom s pluralitnou demokraciou a dala českému i slovenskému národu silnú demokratickú tradíciu. Na druhej strane nemožno opomenúť fakt, že Československo bolo počas svojho vývoja aj obeťou totalitárnych ideológií, v dôsledku ktorých bolo koncom 30. rokov roztrhnuté a neskôr bolo na 40 rokov uzavreté svetu. "Napriek týmto negatívnym skúsenostiam medzi našimi národmi vznikli hlboké občianske, kultúrne a ľudské väzby, vďaka ktorým aj 25 rokov po rozdelení spoločnej federácie môžeme naše vzťahy označiť za nadštandardné," zdôraznilo MZVaEZ. Pripomenulo, že aj samotné rozdelenie federácie prebehlo kultivovane, ústavne a pokojne a vyslúžilo si celosvetový rešpekt.

"Výsledkom sú dnes dva spriatelené a spojenecké štáty postavené na národných a európskych hodnotách slobody, demokracie a ochrany ľudských práv, geopoliticky jasne ukotvené v EÚ a NATO, čo predstavuje spoločný rámec našej bezpečnosti, stability a prosperity," ocenil rezort diplomacie. Upozornil zároveň, že aj po 100 rokoch od vzniku Československa sa slovenský i český národ hlásia k cieľu, ku ktorému začali smerovať pri vzniku prvého spoločného štátu - účasti na modernom medzinárodnom poriadku usporiadanom na báze rešpektovania pravidiel medzinárodného práva.

Už ste čítali?