Froome sa stal víťazom individuálnej časovky, Sagan 91.

Britský cyklista Chris Froome v stredu dominoval aj v druhej individuálnej časovke na stom ročníku Tour de France, pripísal si na konto už tretie etapové víťazstvo a opäť si upevnil pozíciu lídra celkového poradia.

Britský cyklista Christopher Froome Foto: TASR/AP

Chorges 17. júla (TASR) - Britský cyklista Chris Froome v stredu dominoval aj v druhej individuálnej časovke na stom ročníku Tour de France, pripísal si na konto už tretie etapové víťazstvo a opäť si upevnil pozíciu lídra celkového poradia. Jazdec stajne Sky zvládol 32 km dlhú trať z Embrun do Chorges za 51:33 minút a na druhú priečku odsunul svojho najväčšieho konkurenta v boji o žltý dres Španiela Alberta Contadora (+9 s). Tretí skončil Joaquim Rodriguez taktiež zo Španielska (+10).

Froome má na čele celkového poradia náskok na Contadora 4:34 minút. Na tretiu pozíciu sa posunul Španielov tímový kolega Roman Kreuziger z Česka (+4:51).

Druhá individuálna časovka stej Tour bola síce o kilometer kratšia, no oveľa náročnejšia ako prvá z 11. etapy. Pretekári počas nej museli zvládnuť dve stúpania 2. kategórie s celkovou dĺžkou trinásť kilometrov a navyše aj ťažké zjazdy. Hneď po štarte išli na Cote de Puy-Saniéres vo výške 1173 metrov nad morom (6,4 km/6%), potom ich čakal strmý zjazd a následne ďalší kopec Cote de Réallon (6,9 km/6,3%), odkiaľ pokračovali dvanásť kilometrov zjazdom až do cieľa. Už tak dosť náročnú časovku ešte skomplikovalo počasie, keďže počas dňa niekoľkokrát spŕchlo a podmienky sa často menili.

"Keď som prešiel cieľovú pásku a zbadal som, že mám najrýchlejší čas, nemohol som tomu uveriť. Dnes som do toho išiel s tým, že chcem limitovať svoju stratu a myslel som na ďalšie dni. Nečakal som, že budem najrýchlejší," uviedol Froome. Dvanásť kilometrov pred koncom strácal na Contadora ešte 11 sekúnd, no na rozdiel od Španiela si pred zjazdom vymenil bicykel za časovkársky. "Výmena bicyklov mohla byť kľúčová," dodal víťaz.

Španielsky cyklista Alberto Contador Foto: TASR/AP

Z dvojice slovenských reprezentantov v pelotóne sa lepšie darilo Petrovi Velitsovi, ktorý obsadil 23. priečku (+2:49). Peter Sagan skončil s vyše päťminútovou stratou na 91. mieste.

Velits pritom prišiel do cieľa na výbornom 8. mieste, keď na dovtedy vedúceho Američana Tejaya van Garderena stratil len 58 sekúnd. To však ešte boli na trati všetci jazdci z prvej dvadsiatky celkového poradia, ktorí si to nakoniec rozdali o popredné priečky. "Dnes tam boli dve dlhé a náročné stúpania, v ktorých si človek musel nájsť rytmus. Nešlo sa mi zle. Prvý zjazd bol technicky náročný a ja som mal mokrú cestu, takže som nemohol ísť do rizika. V druhom som mal už suchú trať a išiel som naplno. Pred ním som vymenil bicykel za časovkársky, keďže tá časť bola veľmi rýchla a na normálnom by som mohol stratiť. Teraz nasledujú tri ťažké etapy, ešte by som v nich chcel niečo skúsiť," uviedol Velits pre RTVS.

Peter Sagan v zelenom drese po 17. etape Tour de France Foto: TASR/AP

Keďže stredajšia etapa nemohla nijako prehovoriť do poradia bodovacej súťaže o zelený dres, Sagan sa príliš neponáhľal. "Dnešná časovka nebola veľmi dôležitá. Máme pred sebou ťažký program a čakajú nás náročné tri dni, preto som sa trochu šetril. Nemalo význam sa tu naťahovať ako minule. Cítim sa v pohode, pred najbližšími etapami si ešte oddýchnem," uviedol pre RTVS.

Velits je po strede 25. (+37:09), Sagan stráca na 75. priečke vyše hodinu a pol, no v súťaži o zelený dres je stále na čele.

Streda bola katastrofálna pre domáceho pretekára Jeana-Christophea Pérauda, ktorý si pri ranom tréningu zlomil kľúčnu kosť. Napriek tomu sa postavil na štart a na druhom meranom úseku bol dokonca 19., no do cieľa nakoniec nedorazil. Krátko pred koncom totiž dostal na klzkej vozovke šmyk a opäť spadol, navyše na rovnaké rameno. Péraud pritom pred štartom etapy figuroval ako najlepší Francúz na 9. priečke celkového poradia.

výsledky 17. etapy (časovka jednotlivcov, Embrun - Chorges, 32 km):

1. Chris Froome (V.Brit./Sky) 51:33 min, 2. Alberto Contador (Šp./Saxo-Tinkoff) +9 s, 3. Joaquim Rodriguez (Šp./Kaťuša) +10, 4. Roman Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) +23, 5. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +30, 6. Nairo Quintana (Kol./Movistar) +1:11, 7. Michal Kwiatkowski (Poľ./Omega Pharma-QuickStep) +1:33, 8. Jakob Fuglsang (Dán./Astana) +1:34, 9. Andrew Talansky (USA/Garmin) +1:41, 10. Tejay van Garderen (US/BMC Racing) +1:51, ... 23. Peter VELITS (SR/Omega Pharma-QuickStep) +2:49, 91. Peter SAGAN (SR/Cannondale) +5:58

celkové poradie:

1. Froome 66:07:09 h, 2. Contador +4:34 min, 3. Kreuziger +4:51, 4. Bauke Mollema (Hol./Belkin) +6:23, 5. Quintana +6:58, 6. Rodriguez +7:21, 7. Laurens ten Dam (Hol./Belkin) +8:23, 8. Fuglsang +8:56, 9. Kwiatkowski +11:10, 10. Daniel Martin (Ír./Garmin) +12:50, ... 25. VELITS +37:09, 75. SAGAN +1:38:02