Europarlament zakázal plastové slamky a príbory
TASR
TASR

Europarlament zakázal plastové slamky a príbory

Jednorazové plastové výrobky budú zakázané od roku 2021.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Brusel/Štrasburg 24. októbra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Štrasburgu schválili celoeurópsku stratégiu pre plasty, ktorá je súčasťou prechodu na vyšší stupeň obehového hospodárstva. Európska komisia túto stratégiu predstavila v polovici januára tohto roku.

Poslanci súhlasia s tým, aby boli v EÚ zakázané jednorazové plastové predmety ako sú taniere, príbory, slamky alebo paličky na balóny. Tieto produkty, ktoré tvoria viac ako 70 percent odpadu v moriach, budú zakázané na trhu EÚ počnúc rokom 2021.

EP do pôvodného zoznamu zakázaných plastov pridal aj obaly či nádoby pre rýchle občerstvenie vyrobené z polystyrénu. Za smernicu z dielne Európskej komisie hlasovalo 571 poslancov, 53 bolo proti a 34 sa zdržalo hlasovania.

Podľa návrhu EP by členské štáty EÚ mali do roku 2025 znížiť najmenej o 25 percent spotrebu niekoľkých ďalších tovarov, pre ktoré neexistuje žiadna alternatíva. Ide napríklad o jednorazové škatule na hamburgery a sendviče alebo nádoby na ovocie, zeleninu, dezerty či zmrzlinu. Členské štáty by mali vypracovať národné plány na podporu používania výrobkov vhodných pre viacnásobné použitie a na recykláciu.

Iné výrobky z plastu, ako sú napríklad nápojové fľaše, sa budú musieť zbierať oddelene a do roku 2025 musí byť 90 percent z nich recyklovaných.

Poslanci sa zhodli aj na tom, že opatrenia EÚ na zníženie skleníkových emisií by sa mali vzťahovať aj na odpad z tabakových výrobkov, ktoré sú po plastoch druhým najviac znečisťujúcim jednorazovým produktom. Ide najmä o cigaretové filtre obsahujúce plasty. Do roku 2025 by sa objem tohto druhu odpadu mal znížiť o 50 percent a do roku 2030 až o 80 percent.

V správe EP sa zdôrazňuje, že jeden cigaretový ohorok môže znečistiť 500-1000 litrov vody a ohorok voľne pohodený v prírode potrebuje až dvanásť rokov, kým sa rozpadne. Podľa stanoviska poslancov by krajiny EÚ mali zabezpečiť, aby tabakové spoločnosti pokryli náklady na zber odpadov z tabakových výrobkov, vrátane dopravy, spracovania a zberu odpadu.

Členské štáty by podľa europoslancov mali zakročiť aj v oblasti rybolovu a zabezpečiť, aby sa ročne vyzbieralo aspoň 50 percent zo stratených alebo opustených rybárskych zariadení obsahujúcich plasty, pričom cieľom je minimálne 15 percent z tohto množstva recyklovať do roku 2025.

Rybársky výstroj predstavuje 27 percent všetkých odpadkov, ktoré zamorujú pláže v Európe. Výrobcovia rybárskeho výstroja obsahujúceho plast by podobne ako tabakové spoločnosti mali prispieť k splneniu stanovených recyklačných cieľov.

"Prijali sme najambicióznejšiu legislatívu proti jednorazovým plastom. Je na nás, aby sme necúvli v priebehu nadchádzajúcich rokovaní s Radou EÚ, ktoré sa majú začať už v novembri," uviedla belgická poslankyňa a spravodajkyňa tohto uznesenia Frédérique Riesová.

Upozornila, že stredajšie hlasovanie v pléne EP pripravilo cestu k ambicióznej smernici EÚ, ktorá je nevyhnutná, ak chceme lepšie chrániť morské prostredie a znížiť náklady na environmentálne škody spôsobené plastami v Európe. Podľa odhadov EÚ sa tieto škody do roku 2030 vyšplhajú na sumu okolo 22 miliárd eur.

Ministri členských štátov EÚ (Rada) zatiaľ svoju pozíciu k celoeurópskej stratégii pre plasty neprijali. Európska komisia navrhla, aby boli všetky plastové obaly na trhu EÚ do roku 2030 recyklovateľné, znížila sa spotreba jednorazových plastov a obmedzilo sa používanie mikroplastov.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…