Dobré noviny
Bratislava chce s čiernymi skládkam bojovať zbernými dvormi
SITA
SITA

Bratislava chce s čiernymi skládkam bojovať zbernými dvormi

Mesto plánuje vybudovať v menších mestských častiach zberné miesta na objemný odpad, odkiaľ by ho potom vyvážali do zberných dvorov.

BRATISLAVA 17. júla – Proti čiernym skládkam odpadu chce mesto Bratislava bojovať vybudovaním zberných dvorov a zberných miest.

S ich budovaním chcem mesto začať ešte v tomto roku. Bratislavský primátor Milan Ftáčnik o tom informoval dnes po spoločnom rokovaní s vedením spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO).

Na budovaní zberných dvorov sa bude finančne podieľať aj spoločnosť OLO. Ako informoval primátor Ftáčnik, na tento účel má mesto v rozpočte vyčlenené peniaze.

Jeden zberný dvor v súčasnosti funguje na Ivanskej ceste v Bratislave, ten vybudovala a prevádzkuje spoločnosť OLO. Miesto, kam môžu obyvatelia priviezť objemný odpad vybudovala aj mestská časť Petržalka, odvoz odpadu odtiaľ zabezpečuje OLO. Podľa primátora Ftáčnika chcú podobné zberné miesta, kde môžu ľudia vyviezť objemný odpad zadarmo, vybudovať aj v ostatných mestských častiach, odtiaľ by ich potom vyvážali do spoločných zberných dvorov.

Mesto spolupracuje so Zelenou hliadkou

„Budú zberné miesta pre ľahkú dostupnosť v menších mestských častiach a budú zberné dvory v tých mestských častiach, ktoré majú aj technologickú schopnosť uložiť odpad, stlačiť a potom odviezť do spaľovne či na separáciu,“ vysvetlil Ftáčnik.

Pri likvidácii čiernych skládok odpadu mesto spolupracuje aj s dobrovoľníkmi zo Zelenej hliadky. Dobrovoľníkom sa za posledné tri mesiace podarilo zlikvidovať už viac ako 90 ton odpadu z nelegálnych skládok.

Po dnešnom rokovaní s generálnym riaditeľom spoločnosti OLO Romanom Achimským primátor ocenil prácu spoločnosti za posledné dva roky. Ako uviedol Ftáčnik, Bratislava separuje a recykluje 16 až 18 percent odpadu a ďalších 79 percent skončí v spaľovni. Na skládku odpadu Bratislava vyváža podľa správy spoločnosti OLO iba 2,7 percenta odpadu. „Snažíme sa analyzovať a pozbierať všetky nedostatky z minulosti a urobiť takú nápravu, aby to fungovalo čo najlepšie,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti OLO Achimský.

Deti sa súťaživou formou učia separovať odpad

Ftáčnik však tiež pripomenul, že Slovensko má záväzok, že by malo do roku 2020 separovať 50 percent odpadu.

„Máme ešte veľa práce a chceme to dosiahnuť osvetou medzi obyvateľmi, chceme zvýšiť povedomie a hľadať motiváciu preto, aby ľudia separovali,“ povedal Ftáčnik.

Jedným z motivačných krokov pre ľudí k separovaniu odpadu je i aktivita spoločnosti OLO pre deti Olompiáda. Deti sa tak snažia hravou a súťaživou formou naučiť, ako separovať odpad. „Má to veľkú odozvu, školy sa zapájajú a súťažia,“ dodal primátor.

Už ste čítali?