Dobré noviny
Kurilla: Ekonomický rast by mal byť v symbióze so životným prostredím
TASR
TASR

Kurilla: Ekonomický rast by mal byť v symbióze so životným prostredím

Norbert Kurilla.
Norbert Kurilla. — Foto: TASR/Milan Kapusta

V najbližšom období by sa podľa neho SR mala zameriavať na udržateľný model, ktorý bude mať dlhodobý charakter a nebude na úkor životného prostredia.

Bratislava 22. októbra (TASR) – Rozhodnutia, ktoré v súčasnosti prijímajú krajiny, by mali hľadieť na to, aby bol ekonomický rast v súlade so životným prostredím. Uviedol to štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla v pondelok na zasadnutí pracovnej skupiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Green Action Programme. Medzinárodné podujatie má slúžiť na výmenu skúseností jednotlivých krajín v oblasti zeleného hospodárstva.

Dvojdňové podujatie, ktoré organizuje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, odštartovalo v pondelok v Bratislave. Približne stovka odborníkov z celého sveta by na ňom mala hľadať riešenia ako podporovať v krajinách východnej Európy, Kaukazu a Strednej Ázie zelené hospodárstvo založené na racionálnom využívaní prírodných zdrojov.

Slovensko má podľa Kurillu tiež skúsenosti z transformačného procesu, keď SR vstupovala do Európskej únie (EÚ). "Dosiahli sme mimoriadne výsledky, keď sa nám podarilo oddeliť hospodársky rast od environmentálnej degradácie alebo zhoršovania životného prostredia. A práve toto sú skúsenosti, o ktoré sa chceme podeliť s našimi východnými susedmi," priblížil Kurilla.

V najbližšom období by sa podľa neho SR mala zameriavať na udržateľný model, ktorý bude mať dlhodobý charakter a nebude na úkor životného prostredia. "Momentálne pracujeme s partnermi, ako je Svetová banka, na príprave nízkouhlíkovej stratégie rozvoja, ktorú zverejníme v najbližších dňoch," skonštatoval štátny tajomník.

Podľa podpredsedu Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča, ktorý sa tiež zúčastňuje na podujatí, EÚ dokázala, že je možné rásť a pritom znižovať škodlivé emisie. "Pokiaľ ide o boj s klimatickými zmenami, nestačí sa zameriavať len na sektor energetiky," upozornil s tým, že je potrebné zapojiť aj sektor energetickej efektívnosti budov, viac spolupracovať na čistej doprave a podporovať vedu a výskum.

Bratislavské stretnutie sa venuje prioritne dvom témam – udržateľnému energetickému sektoru a zelenému financovaniu. Posledným prerokovaným bodom bude zhodnotenie výsledkov a implementácia programu práce a rozpočtu na roky 2017 – 2018 a diskusia k návrhu na najbližšie roky 2019 a 2020.

Green Action Task Force je platformou pre dialóg a výmenu transformačných skúseností s aplikáciou princípov zeleného hospodárstva do praxe v krajinách regiónu východnej Európy, Kaukazu a Strednej Ázie.

Už ste čítali?