Dobré noviny
Toto je mesto, v ktorom nie je polícia, nezamestnanosť a všetci zarábajú 1200 eur
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Toto je mesto, v ktorom nie je polícia, nezamestnanosť a všetci zarábajú 1200 eur

— Foto: Wikipedia CC

Život v malom mestečku na juhu Španielska pripomína sci-fi film. Žiadna kriminalita, nezamestnanosť a rovnaký plat.

MARINALEDA 17. októbra - Život v mestečku na juhu Španielska, v Andalúzii vyzerá až neskutočne. Realita v Marinalede je pýchou, ktorú by chcelo žiť mnoho z nás. V podstate tu ľudia nepoznajú políciu, kriminalitu ani problém s nezamestnanosťou, za čo domáci vďačia poľnohospodárstvu. Na prvý pohľad nerozoznateľné miesto od iných je typické zelenými kopcami, olivovými hájmi a pšeničnými poliami. Jeden výrazný rozdiel pokojný vidiek však pozná. Je ním kontroverzný starosta Juan Manuel Sánchez Gordillo. Práve jemu sa podarilo malé mestečko presláviť. Spôsob, aký zvolil, je bezpochyby neobyčajný.

Starosta Juan Manuel Sánchez Gordillo
Starosta Juan Manuel Sánchez Gordillo Foto: Wikipedia CC

Hlava mestečka pred dvomi rokmi zavítala do miestnych supermarketov a „nakúpila“ bez zaplatenia. Gordillo tak chcel pomôcť najchudobnejším obyvateľom a z obchodu tak odišiel so základnými potravinami priamo do humanitárneho centra. Predavači boli zúfalí, no nedokázali nič iba sa na starostove konanie prizerať a nariekať. Gordillo ani náhodou svoje konanie nepovažoval za krádež. Podľa jeho slov totiž išlo o nenásilnú akciu občianskej neposlušnosti, ktorú pre médiá objasnil. „Sú rodiny, ktoré si nemôžu dovoliť jedlo. V 21. storočí je to absolútna hanba,“ vysvetlil svoje konanie.

Bývanie zadarmo

Pomoc chudobným s potravinami však nie je všetko, čo Gordillo podnikol. V Andalúzii je totiž až 690 tisíc pozemkov, ktoré sú prázdne no blokované bankami. V tomto malebnom mestečku je to však iné. Starosta prišiel s riešením a každý, kto má záujem a chce postaviť na takomto mieste dom, môže to spraviť zdarma. Povinnosť zabezpečiť či už materiál alebo potrebnú pracovnú silu, má radnica. Budúci majitelia nehnuteľnosti dostanú na stavbu 192 metrov štvorcových pozemku a musia dodržať určité pravidlá. Podpisom zmluvy sa zaviažu mesačne platiť 15 eur a zákaz predať nehnuteľnosť vo svoj prospech.

Foto: Repro foto New York Times

Práca pre všetkých

Oblasť Andalúzie trápi ako aj iné časti našej planéty nezamestnanosť. Presnejšie 37 % nezamestnanosť sa ale netýka vysnívaného mestečka Marinalede. Tu vďaka poľnohospodárskemu družstvu má každý schopný pracujúci zamestnanie a rovnaký príjem vo výške 1200 eur. Gordillo si uvedomuje problém s nezamestnanosťou v Andalúzii a na svete. Verí, že práve jeho mesto bude slúžiť ako pozitívny príklad do budúcna. „Marinaleda je iba malým príkladom. Chceli by sme však šíriť túto skúsenosť po celom svete,“ prezradil starosta, ktorý je za svoje činy milovaný ale aj ostro kritizovaný.

Marinaleda, a socialist utopia in Spain from Luca Piergiovanni on Vimeo.

Už ste čítali?