Dobré noviny
Bankár sa stal Jánošíkom. Bohatým bral peniaze z účtov a prevádzal ich chudobným
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Bankár sa stal Jánošíkom. Bohatým bral peniaze z účtov a prevádzal ich chudobným

Moderný Robin Hood nepôsobí v Sherwoode, ale v malom talianskom mestečku.
Moderný Robin Hood nepôsobí v Sherwoode, ale v malom talianskom mestečku. — Foto: Facebook/Gilberto Baschiera

Okrem ochrany spotrebiteľov je našou úlohou pomáhať aj tým, ktorí potrebujú. Tvrdí novodobý Robin Hood, ktorý svoje konanie neľutuje.

BRATISLAVA/FORNI DI SOPRA 15. októbra - Svet má nového Robina Hooda. Tento však nepôsobí v Sherwoodskom lese ale v Taliansku. Respektíve, pôsobil. Taliansky bankár Gilberto Baschiera pracoval dlhé roky ako riaditeľ pobočky banky Credito Cooperativo v malom mestečku Forni di Sopra na severe Talianska.

Práve od roku 2009 stihol z účtov svojich bohatých klientov previesť približne milión eur, ktoré si následne nenechal pre seba, ale daroval ich chudobným. Ako sa sám vyjadril pre taliansky denník Corriere: „Vždy som si myslel, že okrem ochrany spotrebiteľov je našou úlohou aj pomáhať tým, ktorí to potrebujú,“ uviedol príčinu svojho konania bankár.

Sám si neprivyrobil ani cent

Počas siedmich rokov tak pomaly a potajme premiestňoval peniaze bohatých klientov na účty chudobných, ktorí by bez jeho pomoci nikdy nezískali potrebný úver. Po siedmich rokoch bolo však jeho konanie odhalené a súd ho podmienečne odsúdil na dva roky. BBC informuje, že podmienka mu bola udelená práve preto, že zo svojich podvodov a peňazí, ktoré ukradol bohatým, nemal žiadny osobný zisk.

Okradnutým vysvetlil, prečo to urobil

Baschiera veril, že peniaze, ktoré vzal bohatým a „požičal“ chudobným neskôr chudobní vrátia. Taká bola totiž pôvodná dohoda. Chudobní klienti vedeli, že Baschiera im požičiava peniaze bohatých klientov a bankárovi sa vždy zaviazali, že túto pôžičku čím skôr splatia. Niektorí to však z rôznych dôvodov neurobili, a práve to bolo dôvodom, prečo bolo jeho konanie odhalené. Na podvody, ktoré si sedem rokov nikto nevšimol, prišiel Baschierov podriadený. Keď sa prevalilo, čo bolo celé roky tajomstvom, Baschiera nezutekal. Namiesto toho zatelefonoval bohatým klientom, ktorých peniaze ukradol, a vysvetlil im dôvody svojho konania.

Taliansko je v názoroch na to, či konal bankár správne a či je možné jeho konanie ospravedlniť rozdvojené. Niektorí ho označujú za hrdinu, iní za obyčajného zlodeja. Jasné však je, že mestečku, v ktorom pôsobil, je Baschiera niečo ako „poloboh“: „Šéf banky v malom mestečku nie je ako ostatní obyvatelia. Je to boh, ktorý slovami áno a nie môže navždy zmeniť život človeka,“ opísal jeho postavenie taliansky denník La Stampa.

Už ste čítali?