Envirorezort chce rozšíriť bezzásahové zóny v národných parkoch
TASR
TASR

Envirorezort chce rozšíriť bezzásahové zóny v národných parkoch

Podľa novely by tiež dotknuté štátne pozemky, ktoré sú dnes v správe Lesov SR, mali prejsť do správy Štátnej ochrany prírody SR.

Norbert Kurilla. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 13. októbra (TASR) - Pripravovaná novela zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR má rozšíriť bezzásahové zóny minimálne na polovicu územia každého národného parku (NP). Uviedol to štátny tajomník MŽP Norbert Kurilla (nom. Mosta-Híd) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

"Ak sa už budú robiť nejaké zásahy a ťažiť, je dôležité, aby sa to robilo prírode blízkym spôsobom a inak ako v hospodárskych lesoch," povedal Kurilla. Podľa novely by tiež dotknuté štátne pozemky, ktoré sú dnes v správe Lesov SR, mali prejsť do správy Štátnej ochrany prírody SR.

Poslanec Národnej rady SR Karol Galek (SaS) reagoval, že bezzásahovosť treba riešiť predovšetkým na území lesov vo vlastníctve štátu, pretože súkromní vlastníci majú aj vlastné hospodárske záujmy. "Dôležité je najmä pri lesoch v ochrannom pásme 5 neudeľovať žiadne výnimky na ťažbu a iné zásahy, ako sa to stalo napríklad v Kôprovej doline," hovorí Galek. Podľa neho treba definovať podmienky na nájdenie rovnováhy medzi ochranou prírody a hospodárskymi záujmami.

S tým súvisí aj ukončenie činnosti uhoľných elektrární, ktoré má viesť k znižovaniu emisií. Práve región Hornej Nitry sa podľa Kurillu v spolupráci s európskymi partnermi transformuje a snaží sa efektívne ukončiť spaľovanie uhlia, aby Slovensko dosahovalo svoje klimatické ciele a lepšiu kvalitu ovzdušia. "Transformácia je uskutočniteľná, výhodná a mali by sme sa do nej pustiť čím skôr," zdôraznil štátny tajomník. Dôležité je však podľa neho dbať aj na pracovné uplatnenie baníkov.

Galek tvrdí, že s transformáciou sa malo začať už pred piatimi rokmi. Pripomenul, že aj po ukončení ťažby musí byť územie na Hornej Nitre rekultivované a jednotlivé banské diela postupne uzatvárané, baníci preto hneď neprídu o prácu, a na trhu práce si dokážu nájsť aj iné uplatnenie. Podľa neho je už dnes technológia v baniach zastaraná a nebezpečná.

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…