Letná čitáreň v Dolnom Kubíne má za sebou prvú sezónu
TASR
TASR

Letná čitáreň v Dolnom Kubíne má za sebou prvú sezónu

Členovia občianskej iniciatívy Tvoj Kubín, ktorých k vzniku čitárne inšpirovali čoraz populárnejšie výpožičné knižné búdky, hodnotia jej pôsobenie ako úspešné.

Na snímke drevený altánok v Parku Martina Kukučína v Dolnom Kubíne, ktorý sa stal sídlom letnej čitárne. Občania tu môžu stráviť voľné dni čítaním či listovaním v knihách i časopisoch, niektorú z publikácií si zdarma zapožičať alebo darovať do poličky vlastnú knihu s venovaním. S myšlienkou prišli miestni poslanci a členovia občianskej iniciatívy Tvoj Kubín, ktorých inšpirovali čoraz populárnejšie výpožičné knižné búdky. — Foto: TASR - Miroslava Siváková

Dolný Kubín 13. októbra (TASR) – Dolnokubínska letná čitáreň sídliaca v drevenom altánku v Parku Martina Kukučína má za sebou svoju prvú sezónu. Návštevníkom bola k dispozícii viac ako 100 dní a v jej ponuke sa nachádzalo približne 300 kníh a časopisov.

Členovia občianskej iniciatívy Tvoj Kubín, ktorých k vzniku čitárne inšpirovali čoraz populárnejšie výpožičné knižné búdky, hodnotia jej pôsobenie ako úspešné. V budúcom roku plánujú čitáreň rozšíriť.

"Podľa našich odhadov čitáreň navštívilo viac ako 2000 ľudí. Boli by sme radi, keby sa nám budúci rok podarilo zaobstarať viac pohodlnejších kresiel či políc. Radi by sme inštalovali aj sčítavacie zariadenie, podľa ktorého by sme vedeli presnejšie vyhodnotiť návštevnosť, prípadne vylepšiť tvorivý kútik pre deti," uviedol pre TASR Matúš Lakoštík z občianskej iniciatívy Tvoj Kubín.

Altánok je situovaný v blízkosti hlavného pešieho koridoru pre Dolnokubínčanov, ale aj návštevníkov mesta. Domáci tu trávili voľné dni čítaním či listovaním v knihách i časopisoch, niektorú z publikácií si mohli zdarma zapožičať alebo darovať do poličky vlastnú knihu s venovaním.

Pri zapĺňaní políc čitárne pomohli najmä deti z dolnokubínskych škôl. Jednou z najaktívnejších bola Základná škola (ZŠ) Martina Kukučína, ktorej žiaci boli počas prázdnin prvými hosťami nových priestorov.

V rámci paralely medzi názvom školy a tunajším parkom boli pozvaní aj na uzatvorenie čitárne. Pri tejto príležitosti dostala škola od členov občianskej iniciatívy Tvoj Kubín archívnu knihu Martina Kukučína Sobrané spisy z roku 1924, ktorú si mohli prečítať aj návštevníci altánku.

"Vítam každé jedno chytenie knihy do ruky. Myslím si, že je to dobrý počin, lebo literatúra dáva ľuďom veľa. Potešujúci je aj fakt, že sa počas fungovania čitárne nič nepoškodilo ani nezdevastovalo, nikde nebol ani náznak toho, že by sa tam vyskytol vandalizmus," doplnila riaditeľka ZŠ Martina Kukučína Katarína Števonková.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…