Letná čitáreň v Dolnom Kubíne má za sebou prvú sezónu
TASR
TASR

Letná čitáreň v Dolnom Kubíne má za sebou prvú sezónu

Členovia občianskej iniciatívy Tvoj Kubín, ktorých k vzniku čitárne inšpirovali čoraz populárnejšie výpožičné knižné búdky, hodnotia jej pôsobenie ako úspešné.

Na snímke drevený altánok v Parku Martina Kukučína v Dolnom Kubíne, ktorý sa stal sídlom letnej čitárne. Občania tu môžu stráviť voľné dni čítaním či listovaním v knihách i časopisoch, niektorú z publikácií si zdarma zapožičať alebo darovať do poličky vlastnú knihu s venovaním. S myšlienkou prišli miestni poslanci a členovia občianskej iniciatívy Tvoj Kubín, ktorých inšpirovali čoraz populárnejšie výpožičné knižné búdky. — Foto: TASR - Miroslava Siváková

Dolný Kubín 13. októbra (TASR) – Dolnokubínska letná čitáreň sídliaca v drevenom altánku v Parku Martina Kukučína má za sebou svoju prvú sezónu. Návštevníkom bola k dispozícii viac ako 100 dní a v jej ponuke sa nachádzalo približne 300 kníh a časopisov.

Členovia občianskej iniciatívy Tvoj Kubín, ktorých k vzniku čitárne inšpirovali čoraz populárnejšie výpožičné knižné búdky, hodnotia jej pôsobenie ako úspešné. V budúcom roku plánujú čitáreň rozšíriť.

"Podľa našich odhadov čitáreň navštívilo viac ako 2000 ľudí. Boli by sme radi, keby sa nám budúci rok podarilo zaobstarať viac pohodlnejších kresiel či políc. Radi by sme inštalovali aj sčítavacie zariadenie, podľa ktorého by sme vedeli presnejšie vyhodnotiť návštevnosť, prípadne vylepšiť tvorivý kútik pre deti," uviedol pre TASR Matúš Lakoštík z občianskej iniciatívy Tvoj Kubín.

Altánok je situovaný v blízkosti hlavného pešieho koridoru pre Dolnokubínčanov, ale aj návštevníkov mesta. Domáci tu trávili voľné dni čítaním či listovaním v knihách i časopisoch, niektorú z publikácií si mohli zdarma zapožičať alebo darovať do poličky vlastnú knihu s venovaním.

Pri zapĺňaní políc čitárne pomohli najmä deti z dolnokubínskych škôl. Jednou z najaktívnejších bola Základná škola (ZŠ) Martina Kukučína, ktorej žiaci boli počas prázdnin prvými hosťami nových priestorov.

V rámci paralely medzi názvom školy a tunajším parkom boli pozvaní aj na uzatvorenie čitárne. Pri tejto príležitosti dostala škola od členov občianskej iniciatívy Tvoj Kubín archívnu knihu Martina Kukučína Sobrané spisy z roku 1924, ktorú si mohli prečítať aj návštevníci altánku.

"Vítam každé jedno chytenie knihy do ruky. Myslím si, že je to dobrý počin, lebo literatúra dáva ľuďom veľa. Potešujúci je aj fakt, že sa počas fungovania čitárne nič nepoškodilo ani nezdevastovalo, nikde nebol ani náznak toho, že by sa tam vyskytol vandalizmus," doplnila riaditeľka ZŠ Martina Kukučína Katarína Števonková.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…